Litvínov zvládl bitvu obratů, Sparta vykradla Liberec

Aktualizováno 21. 11. 2014 21:09
Zlín v souboji dvou posledních mistrů v rámci 22. kola extraligy prohrál s Plzní 2:3 po samostatných nájezdech.
Litvínov udolal Olomouc 5:4 a drží se na dostřel Třince
Litvínov udolal Olomouc 5:4 a drží se na dostřel Třince | Foto: Tomáš Liška

Praha - Hokejisté Litvínova zareagovali na čtvrteční výhru Třince v předehrávce 22. kola extraligy rovněž vítězstvím a opět stáhli náskok Ocelářů na dva body. Chemici se však na tři body hodně nadřeli, když v duelu plném zvratů vyhráli v Olomouci 5:4.

Devět gólů viděli diváci také v Liberci, ale ani pod Ještědem z většiny z nich radost neměli. Bílí Tygři totiž prohráli se Spartou 3:6

Vyrovnanou bitvu přinesl souboj dvou posledních mistrů, Plzeň nakonec ve Zlíně vyhrála 3:2 po samostatných nájezdech.

Stejným výsledkem, i když v normální hrací době, porazily Vítkovice na vlastním ledě Pardubice, když všechny své góly nastřílely už v první polovině utkání.

Mladá Boleslav opět potvrdila, že se jí letos mnohem víc daří na kluzištích soupeřů, tentokrát to debaklem 2:6 odnesla Slavia.

Nejméně gólů viděli v Brně, kde Kometa udolala výsledkem 2:1 Karlovy Vary a díky čtvrté výhře v řadě poskočila už na čtvrté místo.

Drama plné obratů pro Litvínov

Olomouc vstoupila do utkání tradičně hodně zhurta a už přesně po minutě hry se radovala z vedení. Skrbkovo nahození tečoval za uzdraveného gólmana Francouze Buc. Litvínov se vzápětí ubránil i při 32 vteřin trvajícím oslabení tří proti pěti. Navíc mohl v oslabení i vyrovnat, když po pádu Majeského ujel Trávníček, ale na Vošvrdu nevyzrál. Verva se dočkala v osmé minutě, kdy se natlačil z roku před branku Pisařík a olomoucký gólman kapituloval.

Ve 14. minutě otočil stav s koncem trestu Majeského střelou od modré čáry Majdan. Před koncem úvodní části mohl nejdříve vyrovnat Marosz, ale Francouze nepřekonal. Vzápětí se prosadili hosté, když 12 sekund před pauzou po přihrávce Ručinského skóroval Jánský. Olomoucké ale vývoj první třetiny nepoložil. Zpět do hry se dostali ve 26. minutě, když vybojoval puk Kucharczyk a po následné akci Dlouhého snížil osamocený Knotek. Domácí měli ve druhém dějství navrch a dočkali se osm sekund před sirénou vyrovnání. Houdkovu střelu dorazil za Francouzova záda Skrbek.

Hned po 42 vteřinách závěrečného dějství faulován Hübl v šanci Cibáka, který se z trestného střílení střelou na lapačku nemýlil. Z vedení se ale radovali domácí jen 154 vteřin. Po Vyrůbalíkově chybě unikl Jánský a prostřelil Vošvrdu. Litvínov rozhodl při Knotkově trestu, při kterém se trefil z pravého kruhu Hübl. Domácí se snažili ve zbytku zápasu o vyrovnání marně.

V přestřelce si Sparta udržovala náskok

Sparta začala náporem a hned po 70 vteřinách po Strakově přihrávce otevřel skóre do odkryté branky volný Cingel. Domácí rychle inkasovaný gól nepoložil, hra se brzy vyrovnala. Bílí Tygři se dostali k několika střelám, Staňa ale všechny pokusy zlikvidoval. Dvě přesilovky v rychlém sledu v polovině třetiny dostaly domácí ještě více do hry, ale bez gólového efektu. Na konci 13. minuty domácí obránce Voráček po nárazu do mantinelu rozbil ochranné sklo za vlastní brankou a hra tak byla na několik minut přerušena. Po vynucené pauze pokračovala sparťanská přesilovka, ale domácí hráli pozorně. Po oslabení kontrovali domácí střeleckým pokusem Vampoly a Filippiho, Staňa si s nimi poradil.

Lepší vyhlídky měli Severočeši v přesilovce pět na tři, ale ta se jim vůbec nepovedla. Naopak jim ujel do brejku Kumstát a Bartek hasil nebezpečí jen za cenu faulu. Volného prostoru na ledě využil v samém závěru k průniku před Staňu Filippi, ale neuspěl. Naopak v poslední vteřině třetiny dostal Liberec menší trest za příliš mnoho hráčů na ledě. Druhé dějství tak začalo dvojnásobnou přesilovkou Sparty a ta jí hned po 25 vteřinách hry využila díky Hlinkovi. V pokračujícím oslabení pomohla Schwarzovi po závaru před brankou tyč po Pechově střele.

Bílí Tygři odpověděli střelami Krenželoka a Barteka. Následně ale Sparta odolala při Dvořáčkově trestu a ve 34. minutě se přesně s koncem Kolmannova vyloučení trefil Réway. Liberec odpověděl o dvě minuty později, kdy při Ďalogově pobytu na trestné lavici poprvé překonal Staňu Filippi. Hned za 55 vteřin ale vrátil Spartě tříbrankové vedení Pech. Za dalších 39 sekund snížil Urban. Před druhou pauzou unikl ještě Bartek, ale tváří v tvář Staňovi neuspěl.

Liberec na přelomu druhé a třetí části přečkal Radivojevičův trest. Staňu pak nepřekonal Bakoš a ve 45. minutě se prosadili opět Pražané. Po vyhraném vhazování Straky se podruhé v utkání trefil Cingel. Na druhé straně neuspěl Bartek a v 51. minutě inkasovali domácí opět v oslabení. Dlouhé obléhání Schwarzovy branky zakončil Polášek. V další přesilovce si sice Sparta počínala příliš ležérně a Bakoš zkorigoval stav, ale o vítězi bylo už jasno. Na výsledku už nic nezměnily ani dvě přesilovky Bílých Tygrů.

Plzeň vyhrála ve Zlíně na nájezdy

Berani se díky brzké přesilovce dostali do tlaku, ale branky se nedočkali ani při následných šancích Čajánka či Svobody. Poté nastal nepříjemný moment pro plzeňského Pulpána, který dostal kotoučem do obličeje a zůstal dlouho ležet. Na druhé straně zase v dobré pozici nezamířil přesně Schleiss. Těsně před první pauzou se řítil sám na Hromadu Pletka, ale zlínský brankář mu kotouč v pokusu o kličku vypíchl. Hosté nastoupili do druhé třetině aktivněji, ale zastavil je zbytečný faul. Naopak střelami Marušáka a Lešky zahrozili opět domácí, jenže znovu bez úspěchu.

První gól byl tak k vidění až ve 36. minutě, kdy Veselý tečoval přihrávku Čajánka mezi betony plzeňského gólmana. Domácí mohli své vedené zvýšit, protože ihned po gólu neudržel nervy na uzdě Hollweg, avšak Západočeši se ubránili a okamžitě poté srovnali. Sólový únik zakončil Přikryl pod horní tyč. Další branku hostů mohl vzápětí přidat Mozík, ale brankáře Zlína nepřekonal. Čtrnáct sekund před druhou přestávkou však už Plzeň obrat dokonala. Řezníček ve středním pásmu nedokázal zpracovat puk a o něj ho následně obral Johnson, jenž v samostatném úniku zamířil přesně nad pravý beton brankáře Hromady.

Srovnat mohl na začátku třetí třetiny Žižka, ale síť trefil jen ze strany. Ševci si vytvořili další příležitost v početní výhodě, Leška ale poloprázdnou bránu minul. Pak pálil Valenta. V 52. minutě se už domácí dočkali vyrovnání. Krátce po přesilovce pláchnul Kubiš a blafákem překonal Machovského. Západočeši si mohli vedení vzít zpět, ale Simonova teč se o konstrukci branky jen otřela.

V prodloužení našel Čajánek před bránou Svobodu, jenž tečoval těsně mimo. Poté zahrozili hosté, prázdná brána byla před už radujícím se Jeřábkem, do střely mu ale Hromada nastavil lapačku. Zlínského brankáře poté ještě zachránila tyč po Mozíkově střele. Rozhodnout mohl také Leška, když Machovskému vypadl puk z lapačky, ale nedokázal kotouč za brankovou čáru dotlačit. Zápas rozuzlily až nájezdy. Rozhodl ve čtvrté sérii Ján Sýkora, který nejdříve v rozstřelu překonal Hromadu a pak i své svém druhém pokusu střídajícího Kašíka.

Vítkovice málem přišly o jasné vedení

S uzdraveným útočníkem Oleszem domácí hned ze startu rázně vykročili za vítězstvím. Právě rekonvalescent obratnou přihrávkou od zadního hrazení zrychlil gólovou kombinaci při vítkovické přesilovce pět na tři a Svoboda z mezikruží nechytatelným příklepem pod břevno zaznamenal už svou třetí trefu v ostravském dresu po příchodu z Brna. Vítkovice proti vlažně působícímu soupeři v první části kralovaly a byly svěžejší. Svoboda měl ve 13. minutě nabito na druhý gól, ale jeho pohotovému zakončení stál v cestě Kristan. Zahozená příležitost ale domácí dlouho nebolela, protože dnes přidali důležitou nadstavbu v podobě účinných přesilovek. Svačina s Romanem při hře pět na čtyři ve dvojici rozložili pardubický kvartet a už léty prověřená akce se zpětnou sehrávkou na zadní tyč vynesla Svačinovi osmý gól v sezoně.

Pardubičtí i v prostřední části tápali a s jejich nevýrazným výkon domácí neměli moc starostí. Ostravané se po druhém gólu ještě zatáhli do středního pásma a nechali soupeře tvořit, jenže ten opravdu neměl svůj den. Body mu navíc ve 29. minutě oddálil Szturc, který zblízka ze závaru poslal do sítě vyraženou střelu Káni. Hosté ožili po gólu Sýkory, který ranou z dálky od mantinelu překvapil Dolejše a začali domácím zatápět. Kolouch mohl vše vrátit do původní podoby, ale obrovskou šanci z pár kroků neproměnil. Tak se hosté natahovali po kontaktním gólu, ale Dolejš kryl Tyborovu dorážku a Sýkorovi v sólovém úniku na hranici faulu zablokoval hůl Zíb.

Domácí se v závěru začali strachovat o výhru, hosté úplně převzali aktivitu a deset minut před koncem zápas zdramatizoval nekrytý Radil druhým gólem. Zakřiknuté Vítkovice trnuly hrůzou, Starý se vzápětí natlačil před Dolejše, ale nedokázal už zvednout puk nad pravý beton. Hosté ještě měli několik možností vyrovnat, ale prováhali přesilovku a krásný průnik Radila zmařil Dolejš. Skóre se nezměnilo an i v krátké power play a Vítkovice ve čtvrtém utkání pod novými trenéry Svozilem a Petrem vybojovaly druhé vítězství.

Brno rozhodlo v oslabení

Brněnský tým přišla podpořit fotbalová Zbrojovka a její kapitán Pavel Zavadil vhodil úvodní buly. Společně se svými spoluhráči pak mohl sledovat opatrnou první třetinu, ve které se spíše bojovalo. Kvůli tomu mnoho pohledných akcí k vidění nebylo. První větší přišla až v 17. minutě, kdy Kometa hrála přesilovku. Od modré čáry napřáhl obránce Kuboš a přesnou trefou propálil bezmocného Závorku. Pokračoval urputný boj, který přinášel i časté fauly. Energie těsně před koncem první dvacetiminutovky dostala k dispozici dokonce dvojnásobnou přesilovku, kterou v čase 19:55 využil bývalý brněnský kapitán Bičánek. Jeho tvrdou střelu smolně tečoval mezi Čiliakovy betony Čermák, který nosí kapitánské 'céčko' v současné době.

Ani druhá třetina pohledný hokej nenabídla, hosté perfektně bránili a spoléhali především na rychlé brejky a chyby soupeře. Dobrou šanci měl Pšurný, který se dostal k odraženému puku, ale brněnská obrana se do jeho střely obětavě vložila a pomohla tak Čiliakovi neinkasovat. Oba gólmani chytali spolehlivě. Více práce měl Závorka, který hýřil jistotou. Poradil si se šancí Kempného a ránou Káni.

Ve třetí třetině nejdříve po Vondráčkově střele vypadl Závorkovi puk z lapačky a nebezpečně dorážející Koreis, ale místo prázdné klece trefil dojíždějícího beka Karlových Varů. O chvíli později byl znovu v hlavní roli Koreis, tentokrát jako zdatný boxer, který porval s Harantem. Vyrovnanou bitvu nakonec rozhodl v oslabení Němec, jenž si najel na přesný pas Hanzlík a poslal puk pod padajícího Závorku.

Boleslav předvedla ve druhé třetině uragán

Po úvodní příležitosti slávisty Micky už měli více ze hry hosté z Mladé Boleslavi, kteří potvrzovali, že se jim venku daří, ovšem šance dlouho nepřicházely. Slavia zahrozila v úvodní přesilovce, se střelami Krejčího a Vase si ale Rittich poradil. Čekání na první gól nezkrátila ani následná série početních výhod, hosté byli paradoxně nebezpečnější v oslabení. Klimentův pokus ale Furch vyrazil. Do vedení se extraligový nováček dostal necelé dvě sekundy před koncem první třetiny, kdy Mikulík vyslal do brejku Broše a zkušený centr Furcha jistě překonal.

Ve 22. minutě hosté své vedení zvýšili, Klimenta však na potvrzení své přesilovkové branky musel počkat více než dvě minuty do přerušení hry. Rozhodčí Hodek totiž nejprve rozpažil, neboť se domníval, že puk se odrazil od horní tyčky. Po konzultaci s kolegou u videa ale gól uznal. Čas se tak vracel zpět a Slavii to mrzelo dvojnásobně. O 31 sekund později totiž překonal Furcha potřetí Musil. Když se ve 28. minutě po chybné rozehrávce Krejčího trefil Broš podruhé, přenechal Furch, jenž v prvním vzájemném souboji udržel čisté konto, své místo Svobodovi.

Domácí poté mohli duel zdramatizoval v sérii přesilových her, pozorného Ritticha však nepřekonali ani ve výhodě pět na tři, ve které měl dvě velké šance Divíšek. Definitivně poté duel rozhodl v závěru druhé třetiny Jarůšek, který potrestal Doležalovo vyloučení. Jedinou otázkou třetí části tak bylo, zda se podaří Rittichovi poprvé v kariéře v extralize udržet čisté konto. A to se mu nepovedlo. Ve 48. minutě jej překonal v oslabení Bednář. Hosté však na jeho branku rychle odpověděli, v přesilovce pět na tři se prosadil Stříteský. Poslední slovo měl sice Sklenář, ale na výhře Mladé Boleslavi se nic nezměnilo. Středočeši tak po pěti prohrách podruhé za sebou uspěli.

Výsledky 22. kola hokejové extraligy:

HC Vítkovice Steel - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. T. Svoboda (Čerešňák, Olesz), 13. Svačina (Roman), 29. Szturc (Kovář, J. Káňa) - 31. P. Sýkora (T. Zohorna, Ščotka), 50. Radil (Tybor, Havlík). Rozhodčí: Baluška, Konc (oba SR) - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 4186.

Vítkovice: Dolejš - Čerešňák, Klok, Kovář, Stehlík, Zíb, Malec, Štencel - T. Svoboda, Burger, Olesz - J. Káňa, Húževka, Szturc - Huna, Roman, Svačina - E. Němec, Kolouch, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.
Pardubice: Kristan - Ščotka, Čáslava, Gregorc, Havlík, Píša, Korím, J. Zdráhal - P. Sýkora, T. Zohorna, Cetkovský - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, Marcinko, Starý - Půhoný, Kaut, Voženílek. Trenéři: Venera a Říha ml.

PSG Zlín - HC Škoda Plzeň 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 36. O. Veselý (Čajánek, Žižka), 53. Kubiš (Kotvan, O. Horák) - 38. Přikryl (J. Sýkora), 40. Johnson (Pletka), rozhodující sam. nájezd J. Sýkora. Rozhodčí: Kubuš, Müllner (oba SR) - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 0:5. Bez využití. Diváci: 4537.

Zlín: Hromada (na 4. sam. nájezd Kašík) - Marušák, Řezníček, Kotvan, O. Horák, Žižka, Valenta - J. Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Okál, Leška, Köhler - Holík, Roman Vlach, Říčka - Kubiš, Ondráček, Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Mozík, Pulpán, Kubka, Moravčík, Boháč - Johnson, Kratěna, Pletka - Indrák, Simon, Schleiss - J. Sýkora, Přikryl, Lev - Balej, M. Heřman, Hollweg. Trenéři: Michal Straka, Čihák a J. Špaček.

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 3:6 (0:1, 2:3, 1:2)
Branky a nahrávky: 36. Filippi (Radivojevič, Výtisk), 38. T. Urban (Ulrych, Kica), 54. Bakoš (Radivojevič) - 2. Cingel (J. Straka), 21. J. Hlinka (Polášek), 34. Réway (J. Hlinka), 37. Pech (Sabolič), 45. Cingel (J. Straka), 51. Polášek (J. Hlinka, Réway). Rozhodčí: Hribik, Turčan - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 5849.

Liberec: Schwarz - Výtisk, Šimek, Voráček, Kolmann, Derner, Ulrych - Bakoš, Vampola, Radivojevič - Valský, Filippi, Bulík - Bartek, P. Jelínek, J. Vlach - Kica, T. Urban, Krenželok. Trenéři: Čada a M. Černý.
Sparta: Staňa - Polášek, Piskáček, Ďaloga, J. Mikuš, Pilař, Barinka, Hrbas - Réway, J. Hlinka, Rolinek - Sabolič, Pech, Buchtele - Kumstát, J. Straka, Cingel - Bílek, A. Chlapík, Dvořáček - Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 17. Kuboš (Honejsek, J. Káňa II), 56. V. Němec (Hanzlík, J. Hruška) - 20. Bičánek (D. Hruška, Sičák). Rozhodčí: Pešina, Horák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 11:12, navíc Koreis - Harant oba 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Dlapa, Hájek - Ton, V. Němec, J. Hruška - Honejsek, L. Čermák, J. Kána II - Vondráček, Koreis, Burian - P. Mrázek, Ostřížek, Dočekal. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.
Karlovy Vary: Závorka - Harant, Sičák, Šmach, Bičánek, J. Tomeček, Redlihs, Deyl - Duda, Kverka ml., Vachovec - D. Hruška, Skuhravý, Heizer - V. Tomeček, Balán, R. Pšurný - Gorčík, R. Hruška, Štals. Trenéři: Mlejnek, J. Kverka st. a Kněžický.

HC Slavia Praha - BK Mladá Boleslav 2:6 (0:1, 0:4, 2:1)
Branky a nahrávky: 48. Bednář (Tomica), 54. Sklenář (Holub, Stránský) - 20. Broš (Mikulík), 22. Klimenta (Mikulík), 23. Musil (Kučný, Jarůšek), 28. Broš, 40. Jarůšek (Lenc, Trška), 49. Stříteský (D. Výborný, Klimenta). Rozhodčí: Hodek, Pavlovič - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 13:10. Využití: 0:3. V oslabení: 1:1. Diváci: 3746.

Slavia: Furch (28. A. Svoboda) - Kolařík, Krejčí, Valach, Holub, Novák, Knot - Bednář, Vlasák, Tomica - Micka, Vas, J. Doležal - Stránský, Divíšek, Sklenář - J. Veselý, T. Doležal, Poletín. Trenéři: Lubina a J. Beránek.
Mladá Boleslav: Rittich - Vidmar, Stříteský, M. Hruška, Kučný, Trška, Robar, R. Čermák - Mikulík, Broš, Klimenta - Hyka, D. Výborný, Lenc - M. Látal, Vrbata, Pacovský - Jarůšek, Musil, Kubica. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC Olomouc - HC Verva Litvínov 4:5 (1:3, 2:0, 1:2)
Branky a nahrávky:1. Buc (Skrbek, Matai), 26. J. Knotek (R. Dlouhý, Kucharczyk), 40. Skrbek (Houdek, Kucharczyk), 41. Cibák z trestného střílení - 8. Písařík (Gerhát), 14. Majdan (Zeman), 20. Jánský (Ručinský, Kubát), 44. Jánský (Hübl), 46. Hübl (Kubát, Pavlík). Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:9, navíc Vyrůbalík (Olomouc) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5122.

Olomouc: Vošvrda - Majeský, Vyrůbalík, Houdek, Skrbek, Rašner, Ondrušek, Škůrek - Rác, Marosz, Cibák - Matai, Patera, Buc - Zuzin, Herman, Laš - Kucharczyk, J. Knotek, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala a Dopita.
Litvínov: Francouz - Frolo, Kubát, Pavlík, T. Pavelka, Baránek, Zeman, Kousalík - Jánský, Hübl, Ručinský - Martynek, Piroš, Trávníček - Majdan, Šrámek, Jurčík - Písařík, R. Hanzl, Gerhát. Trenér: Rulík a M. Hořava st.

1. Třinec 22 15 0 3 4 74:40 48
2. Litvínov 22 13 3 1 5 70:48 46
3. Sparta Praha 22 12 2 1 7 72:50 41
4. Brno 22 11 1 3 7 66:65 38
5. Hradec Králové 22 11 2 0 9 57:57 37
6. Pardubice 22 11 1 1 9 65:65 36