Praha – Kanada vládne světovému hokeji. Vyhrála poslední dvě olympiády a na světovém šampionátu v Česku získala zlato po neuvěřitelně suverénní jízdě. "Doma" v NHL však čelí neblahým zprávám. Poprvé od roku 1970 se může stát, že do play off nepostoupí žádný klub hokejové kolébky.
Zlověstně může na kanadské fanoušky působit také letmý pohled do statistik. Dosavadním bodovým i střeleckým králem soutěže je Američan Kane, mezi obránci nejvíc boduje Švéd Karlsson, nejvyšší úspěšnost zákroků drží Čech Neuvirth a z nováčků nejvíc září Rus Panarin.
Větší pozornost ale poutá bída kanadských týmů, která může vyústit až v čistě americkou bitvu o Stanley Cup. Přitom v posledních 46 letech vyslala Kanada do play off NHL téměř vždy alespoň dvě mužstva, loni jich bylo dokonce pět ze sedmi možných.
Nedaří se ani Montrealu
Letos to na podobné žně nevypadá. Ano, základní část vrcholí až v dubnu, jenže pomalu se blíží konec února a s ním spjatá uzávěrka přestupů. Úspěšní se snaží posílit před vyřazovacími boji, neúspěšní už dumají nad draftem a příští sezonou.
V kanadském "táboře" to nyní opravdu nevypadá dobře. Šest týmů straší výrazně záporné skóre, čtveřice Vancouver, Calgary, Winnipeg a Edmonton se tísní na dně Západní konference a v té Východní je Toronto předposlední. Lépe si vede Ottawa, která na play off ztrácí čtyři body. Stejně jako Montreal, jenž alespoň drží kladné skóre.
Hráči Canadiens ovšem měli patřit k nejlepším v lize. Loni zakončili základní část na celkové druhé příčce a bravurně rozjeli i nový ročník. Přesně 25. listopadu ale přišel zlom. Brankář Carey Price si v klání na ledě newyorských Rangers pochroumal pravé koleno a od té doby nenastoupil.
Jak nejužitečnější hokejista loňské sezony NHL mužstvu chybí, prozradily následující týdny. Montreal prohrál 22 z 31 zápasů a propadl se na jedenáctou příčku v konferenci. Takové období fanoušci Canadiens dlouho nezažili.
Hráčem měsíce se stává… nikdo
Proto se teď místo sledování zápasů častěji věnují jiným zálibám. Všiml si toho také Toby Lyle, který v Montrealu vlastní několik barů. "Jsem nervózní z toho, co přijde v dubnu, květnu a červnu," podotýká pro stanici CBS.
I Tomášové Plekanec a Fleischmann mají obavy, když vidí, jak se náhradníci marně snaží napodobit Priceovy výkony. Mužstvu chybí lídr a návrat brankářské modly se v nejbližší době nedá čekat.
Současné rozpoložení Montrealu věrně ilustruje fakt, že Molson Cup (tradiční trofej v kanadských klubech) nepřipadl za leden žádnému hráči. V minulosti už se to stalo, jenže kvůli příliš nízkému počtu zápasů v daném měsíci. Tentokrát sehrálo roli osm porážek z jedenácti duelů.
Bude únorový výčet veselejší? Zvednou se ještě kanadské kluby? Pokud ne, play off bude po 46 letech čistě americkou záležitostí. Utrpí tím byznys i hrdost Kanaďanů, kteří na "svého" vítěze Stanley Cupu čekají od roku 1993, kdy na vrchol dokráčel Montreal s legendárním Patrickem Royem.