Olympijský šampion a mistr světa David Moravec působil u české ženské reprezentace v letech 2013 až 2017 jako manažer. Zažil s ní například kvalifikaci na olympiádu 2018, předtím postup z nižší divize do elitní skupiny světového šampionátu.
Byť české ženy už v té době dělaly viditelné pokroky, zápolil celý tým s nevyhovujícími podmínkami. "Někdy to byla až ostuda, holky neměly pořádné vybavení, dostávaly vytahané teplákovky," vzpomíná Moravec na dobu, kdy byl ženský hokej na úplném okraji zájmu.
"To je sice drobnost, na výsledku nemá podíl. Ale když ani nevypadáte jako reprezentace, necítíte se v hlavě úplně komfortně, není to vhodné nastavení," doplňuje.
Jindy nemohl s ženami po turnajích cestovat kompletní realizační tým. "Někdy byl problém s letenkami, bylo to dáno rozpočtem a my jsme se museli přizpůsobit. Teď už jsou podmínky zjevně lepší," odhaduje.
Po konci Moravce ve funkci manažera pomohly hokejistkám výborné výsledky pod trenérem Petrem Novákem. S koučem Tomášem Pacinou se hokejistky poprvé kvalifikovaly na olympiádu a nyní je kanadská trenérka Carla MacLeodová dovedla k bronzu na světovém šampionátu.
Hokejová odbornice, která jako hráčka vyhrála dvě olympiády a získala čtyři medaile z MS, se s týmem dokázala velmi rychle naladit na jednu notu. A českým medailový průlom slavila v šatně zlitá od hlavy k patě.
THE MOMENT 🤩🤩 🎉🎉@narodnitymzen #womensworlds pic.twitter.com/1boozfSpNI
— IIHF (@IIHFHockey) September 4, 2022
"Takovou sprchu si dám pokaždé ráda. Jsem pyšná na to, že tu mohu být v tento moment a že teď vypadám, jak vypadám," smála se čtyřicetiletá trenérka a slíbila, že příště už bude umět i českou hymnu.
"Působila na mě klidným dojmem, byla soustředěná. Na tým nepřenášela negativní emoce, odvedla dobrou práci," hodnotí na dálku Moravec. "Asi sehrálo roli i to, že holky poprvé trénovala žena. Hrála na té nejvyšší úrovni, dobře ví, jak se hráčky v daných situacích cítí."
Češky na turnaji přehrály Maďarsko, Dánsko, Německo i Švédsko, ve čtvrtfinále poprvé v historii šampionátů zdolaly Finsko. Před zápasem o bronz se oklepaly ze semifinálového debaklu od USA (1:10) a závěrečnou bitvu se Švýcarkami (4:2) s přehledem kontrolovaly.
Moravce potěšilo sebevědomí a aktivita hráček. "Nezahazují puky, snaží se to hrát přesně na hokejku. Střely jsou razantní, hra je rychlejší. Doopravdy se na to dalo koukat a dobře se u toho pobavit," shrnuje.
Dlouholeté reprezentantky, jako jsou Alena Mills, Denisa Křížová, Kateřina Mrázová či Pavlína Horálková, už naplno doplnily členky mladší generace.
Dvacetiletá obránkyně Daniela Pejšová (5+4) byla nejproduktivnější hráčkou týmu a pronikla do All Star týmu turnaje. O rok starší Natálie Mlýnková (6+2) byla zase nejlepší střelkyní Češek. Zazářila také teprve šestnáctiletá Adéla Šapovalivová (3+1).
Klára Peslarová je ve 25 letech neotřesitelnou jistotou v brance. Také ona se dostala do hvězdného výběru MS, totéž se jí povedlo už na olympiádě.
"K hlavním lídryním, které tvořily dobré dvě pětky, nám dříve chyběly další. Potřebovali jsme, aby dorostla generace, která by zvedla úroveň celého družstva. To se teď stalo, konkurence vzrostla a holky dokážou udržet kvalitu po celých 60 minut zápasu," pochvaluje si Moravec.
"Natka Mlýnková k nám přišla v patnácti letech jako takové správné trdlo. Ale nemazala se s tím, jela bomby. Adéla Šapovalivová je podle mě podobný typ hráčky, má v sobě potřebnou drzost. Pokud si tyhle holky budou brát zkušenosti od starších, bude to dál fungovat," věří.
Moravec si nepředstavuje, že bronzový úspěch kompletně přemění prostředí českého ženského hokeje. Stejně jako u chlapců mu chybí funkčnější propojení mezi školou a sportem, dívky navíc kvůli slabé úrovni ženské ligy musí skoro nutně odcházet do zahraničí.
"Největší základ, který teď máme, je z holek, které prošly univerzitou špičkovými evropskými ligami. Bronz je především výsledkem jejich samotné práce a toho, co hokeji dávají," soudí Moravec.
Nicméně alespoň z hlediska zvýšené pozornosti i z pohledu náboru nových hokejistek přikládá třetímu místu na MS určitý význam.
"Je potřeba pochopit, že hokej není jen mužský. Když jsme byli na MS v zámoří, líbilo se mi, že tvářemi náborů byli vždy muž, žena a také parahokejista. U nás byl ještě před pár lety jen mužský hokej a pak dlouho nic. Každým rokem se to však mění a zlepšuje," tvrdí Moravec.