Nekonečné čekání na střelu. MS žen přináší extrémy, výprasky rozdávají i Češky

jzp jzp
30. 8. 2022 7:41
Probíhající hokejové mistrovství světa žen v dánských městech Herning a Frederikshavn přináší extrémně nevyrovnané zápasy. Hrůzu budí hlavně Kanada a Spojené státy, ale zatím dominují také Češky.
Micah Zandeeová-Hartová slaví s brankářkou Emerance Maschmeyerovou postup do semifinále olympiády v Pekingu.
Micah Zandeeová-Hartová slaví s brankářkou Emerance Maschmeyerovou postup do semifinále olympiády v Pekingu. | Foto: Reuters

Kdyby navíc šampionát žen měl stejný formát jako ten mužský, docházelo by k ještě větším debaklům.

Nevyrovnanost tlumí "dvourychlostní" skupiny. Z té silnější postupuje do čtvrtfinále všech pět týmů, z té druhé jen tři z pěti. 

Češky momentálně hrají ve slabší skupině a dominují. Při výhrách proti Maďarsku, Německu a domácímu Dánsku dosáhly na skóre 18:2 a střeleckou převahu 126:29. Dnes v 15:30 si proti Švédsku zahrají o prvenství ve skupině. Stačí jim bod.

Udržení vedoucí příčky je nesmírně důležité. Pouze vítěz skupiny B se totiž ve čtvrtfinále vyhne Kanadě a Spojeným státům, dvěma hlavním favoritům turnaje, a narazí na přijatelnějšího soupeře, tedy Finsko, nebo Švýcarsko.

Pro představu, jak velký je to rozdíl: Finsko, které je považované za třetí nejlepší družstvo světa, Američanky porazily 6:1 a přestřílely ho 72:16. Švýcarsko pak přejely 9:0.

Největším otloukánkem silnější skupiny jsou ale Japonky, které v ní hrají díky vyřazení Ruska po invazi Vladimira Putina na Ukrajinu.

Spojeným státům podlehly asijské hráčky 0:10 a Kanadě 0:9. Proti kolébce hokeje zaujaly tím, že na bránu poprvé vypálily až ve druhé třetině. Celkově na střely prohrály 5:69 a třeba na buly nedosáhly ani na dvacetiprocentní úspěšnost. 

"Rozhodně to byl náročný zápas, v bráně jsem pořád čekala na jakoukoliv šanci soupeře," prohlásila kanadská gólmanka Emerance Maschmeyerová. "Na druhou stranu jsem věděla, že když si Japonky nějakou příležitost vytvoří, pravděpodobně bude gólová, takže jsem musela zůstat ve střehu."

"Na tyto zápasy jsem ale zvyklá, takže jsem naštěstí věděla, co dělat. Musíte prostě komunikovat se spoluhráčkami a dotknout se puku, kdykoliv můžete," dodala 27letá brankářka.

Nebohé Japonsko po utkání místo frustrace projevilo vděk. "Pokaždé když hrajeme s Kanadou, je to skvělá příležitost se něčemu přiučit. Všechny hráčky se těšily, přestože nám bylo jasné, že to bude těžký zápas," podotkl trenér Yuji Iizuka.

Japonky narazily na mistrovství světa na Kanadu teprve potřetí v historii. V roce 2000 prohrály také 0:9 a ještě o deset let předtím schytaly debakl 0:18.

Přestože dvouciferné výprasky v ženském hokeji ubývají, stále platí, že na světovém šampionátu se v podstatě hraje jen o třetí místo s tím, že zlato získají buď Kanaďanky, nebo Američanky. Za 32 let jejich vládu nikdo nenarušil.

Nejblíž tomu byly před třemi roky Finky, které v semifinále domácího mistrovství v Espoo senzačně skolily Kanadu a ve finále málem porazily i USA. Videorozhodčí jim však v prodloužení kontroverzně neuznal gól, po němž už skákaly na led.

Na dalším šampionátu už ale bylo vše při starém. Stejně jako na letošní olympiádě v Pekingu, kde Kanaďanky uhájily zlato před Spojenými státy. Příliš nekousalo ani Finsko.

"Velké rozdíly v ženském hokeji táhnou tento sport dolů," napsala tehdy Helene Elliottová z deníku Los Angeles Times.

"Neobviňujte ale Američanky a Kanaďanky, že jsou tak dobré. Vinu dávejte národním svazům a Mezinárodní hokejové federaci, že nevynaložily potřebné úsilí, aby pomohly zbytku světa dohnat tyto zámořské velmoci," stálo dále v komentáři.

 

Právě se děje

Další zprávy