V hokejové reprezentaci může hráč vydělat téměř milion. Kdo letos získal nejvíc?

Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 4. 2017 6:02
Zatímco mládež a ženy nedostávají od hokejového svazu žádné odměny, reprezentační áčko jich má plno. Vyšší částky jsou však podmíněny úspěchem.
Hokejoví reprezentanti na posledním mistrovství světa.
Hokejoví reprezentanti na posledním mistrovství světa. | Foto: Reuters

Praha - Hrdost, pocta, šance na zápis do dějin. Reprezentování přináší českým hokejistům mnohé. Navíc si můžou přijít na slušné finanční bonusy.

Hokejový svaz platí reprezentantům za mistrovství světa, symbolicky i za přípravné kempy. Výjimkou nejsou ani turnaje Euro Hockey Tour, u nichž před několika lety došlo k menší revoluci.

Dříve jednotlivé týmy - tedy Česko, Rusko, Švédsko a Finsko - dostávaly tzv. prize money. Vítěz každé akce inkasoval 50 tisíc eur, další v pořadí pochopitelně méně. Na poslední mužstvo zbylo 15 tisíc. Aby tento systém fungoval, museli rovným dílem přispívat všichni.

Nic z toho už neplatí. "Prize money jsme zrušili. Nemá cenu, abychom si vzájemně posílali peníze podle toho, kdo je daný rok lepší," vysvětluje generální sekretář svazu Martin Urban. "Hrozně nám to komplikovalo život kvůli daním, protože tady máme země Evropské unie a Rusko. Vyhazovali jsme peníze z okna."

Reprezentanti však netratí. Za účast na Euro Hockey Tour dostávají od svazu peníze tak jako tak. Pokud například na konci dubna ovládnou České hry, potěší každého hráče částka 70 tisíc korun. Nevýrazné vystoupení přinese podstatně nižší odměnu. Za třetí a čtvrté místo je deset tisíc.

Odměny pro reprezentační áčko

  • Ovládnutí turnaje v rámci Euro Hockey Tour znamená pro každého hráče 70 000 Kč. Za druhé místo je 30 000, za třetí a čtvrté 10 000.
  • Vítězný neturnajový zápas oceňuje svaz částkou 12 000, musí ale jít o soupeře z elitní skupiny MS, jinak je bonus poloviční.
  • A konečně: zlato z mistrovství světa vydělá každému reprezentantovi 500 000. Druhé místo 400 000, třetí 300 000 a čtvrté 150 000. Za pátou příčku se platí 80 000, za šestou 60 000, za sedmou a nižší 30 000.

Ve stávající sezoně díky aktivnímu reprezentování nejvíce vydělali David Kämpf, Adam Polášek, Lukáš Radil, Jan Rutta a Tomáš Zohorna. Dvakrát pomohli ke druhému místu, jednou nezabránili poslednímu, a tak získali 70 tisíc.

Zatímco Kämpf s Ruttou momentálně bojují v extraligovém semifinále, ostatní se pod dohledem trenéra Josefa Jandače chystají na květnové mistrovství světa. Než vypukne, sehraje Česko kromě domácího turnaje v Českých Budějovicích také dvojzápasy proti Německu a Norsku.

Kdo se během přípravy v mančaftu udrží, může při úspěších inkasovat další desetitisíce.

Půl milionu za zlato z mistrovství

Ještě atraktivnější sumy - alespoň pro průměrně vydělávajícího člověka - létají na světovém šampionátu. Předloni dostali domácí Češi za prohraný boj o bronz 150 tisíc korun. Zlatá medaile by každému vynesla půl milionu.

Sečteno podrženo, veleúspěšná sezona může pravidelnému reprezentantovi áčka přinést bezmála 900 tisíc. Navíc jsou tu případné odměny za mimořádné akce jako olympiáda a Světový pohár (ty ale primárně neřeší hokejový svaz).

Naopak mládežnické reprezentace a ženy nedostávají žádné bonusy. "U mladých jde spíš o to, že se ukážou," říká sekretář Urban, i když dodává: "Pokud udělají medaili, klidně jim něco zaplatíme. Když dvacítka v roce 2005 získala bronz, každému hráči jsme dali - já nevím - 30 nebo 50 tisíc."

Hlavní motivací každopádně zůstávají medaile.

 

Právě se děje

Další zprávy