Třinec zvítězil poosmé v řadě. Pardubice bodovaly pod Rohlíkem i podruhé. Spartě se vrátil trenér

Aktualizováno 30. 9. 2016 21:07
Oceláři z Třince pokračují na vítězné vlně. Ani v 8. kole letošní sezony nenašli přemožitele a v zápase týmů z čela tabulky porazil Třinec Chomutov 5:1. Litvínov na domácím ledě porazil Vítkovice 2:0 a pomalu stoupá tabulkou vzhůru. Plzeň doma přehrála Hradec Králové po prodloužení 4:3. Mladá Boleslav vyhrála v Karlových Varech 5:2. Kometa Brno vyhrála po prodloužení na ledě Pardubic 4:3. Olomouc doma přetlačila po nájezdech mistrovský Liberec 2:1 a Sparta doma porazila Zlín 5:1.
O úvodní gól zápasu se proti Chomutovu postaral Josef Hrabal.
O úvodní gól zápasu se proti Chomutovu postaral Josef Hrabal. | Foto: Lukáš Filipec

Třinec - Hokejisté Třince porazili v 8. kole extraligy doma Chomutov 5:1. Oceláři, tak ani v osmém zápase sezony nenašli přemožitele a prodloužili vítěznou sérii. Domácí definitivně rozhodli o vítězství ve třetí třetině, ve které nastříleli tři branky. Třinečtí vyhráli všech osm dosavadních utkání a upevnili si postavení v čele soutěže.

Litvínov na svém ledě vynuloval Vítkovice a po vítězství 2:0 se posunul tabulkou vzhůru. O třech bodech pro domácí rozhodl Viktor Hübl, který v přesilovce otevřel skóre. Nulu vychytal slovenský brankář Jaroslav Janus.

Plzeň si připsala teprve druhou výhru v sezoně. Škodovka vyhrála doma po prodloužení nad Hradcem Králové 4:3. Vítěznou branku zaznamenal necelou minutu před vypršení nastavené pětiminutovky Jakub Lev.

Karlovy Vary nadále pokračují ve špatných výsledcích. Na domácím ledu podlehla Energie Mladé Boleslavi 5:2. Středočeši vedli po 27 minutách už 4:0, ale Vary ještě stihly zápas alespoň trochu zdramatizovat.

Olomouc doma přivítala Liberec a velmi defenzivní hokej musely rozhodnout až nájezdy. V základní hrací době se totiž trefili pouze dva střelci. Nerozhodlo ani prodloužení, bonusový druhý bod vystřelil domácím v nájezdech Petr Strapáč.

Pardubice se poprvé po výměně trenéra představily na svém ledě a vyzvaly těžkého soupeře z čela tabulky Kometu Brno. Zápas, ve kterém oba celky vedly, dospěl až do prodloužení, ve kterém rozhodl o vítězství hostí Vojtěch Němec.

Spartě se ze zámoří vrátil trenér Jiří Kalous a pod jeho vedením zvítězili Pražané na domácím ledě nad Zlínem vysoko 5:1.

Třinec nadále suverénní

Třinec neměl déle trvající tlak, ani moc příležitostí, ale trpělivá hra se mu vyplatila. Sotva Chomutov promarnil další přesilovku, přešli domácí do protiútoku, Růžičkův krásný pas z rohu hřiště našel najíždějícího Hrabala, který kličkou do forhendu pokořil Laca a v polovině zápasu otevřel skóre.

Oceláři byli v početních výhodách efektivnější a Hrňa jim umístěnou bombou bez přípravy v 38. minutě zajistil dvoubrankový náskok.

Chomutov ještě nezahodil zbraně a po dalším ostřelování třinecké branky v přesilovce i Hrubec povolil a nedokázal už zareagovat na Tomicovu teč. Ale drama netrvalo dlouho. Hostující defenzívou v 50. minutě prolétli v přečíslení Adamský s Irglem, který pouze nastavil hůl proti přesné přihrávce.

Riskantnější hru Severočechů pak uvolněně hrající Třinec využil ještě k navýšení skóre. Nejprve se pohotovou tečí prosadil Dravecký a účet uzavřel Růžička, který ujel po pravém křídle a švihem skóroval popáté.

Domácí premiéra pod trenérem Rohlíkem

Pardubice vedl poprvé v domácím zápase nově sestavený trenérský štáb v čele s legendou Martincem.

Skóre se poprvé měnilo ve 13. minutě, kdy Schaus připravil vyloženou šanci Hubáčkovi a brněnský rodák snadno doklepl kotouč do branky. Ofenzivní snahu Komety táhl především první útok, ale vyrovnání zařídila na startu druhé části druhá formace a chytře tečující Haščák. Pardubice postupně začínaly tahat za kratší konec, přesto se znovu dostaly do vedení, když se z prostoru na brankovišti trefil Rolinek.

Kometa po inkasované brance vystupňovala tempo a zejména v přesilovkách rozpoutávala před Štěpánkem pořádný kolotoč. Domácí brankář však zachránil hubený zákrok jak při šanci Erata, tak i při těžké střele Káni. Po ráně Štencla pak dokonce zvonila tyčka. Ve 36. minutě ale ani pardubickým fantom nestačil na přesnou střelu Haščáka v početní výhodě. Dynamo si málem vzalo náskok okamžitě zpět, jenže Sýkora mířil jen do tyče.

Vyrovnaný stav nutil oba týmy k velké opatrnosti, a tak měl ve třetí části na delší dobu jedinou pořádnou šanci Klimenta, který nedokázal z hranice brankoviště prostřelit Vejmelku. V 50. minutě šla Kometa poprvé v zápase do vedení, když Hruškova rána propadla Štěpánkovi do branky.

Dynamo se k ohrožení Vejmelky nemohlo pořádně dostat, naopak dvě šance na hattrick neproměnil Haščák. Kometa dostala v závěru třetí třetiny k dispozici dokonce dvojnásobnou přesilovku, ale stejně těsné vedení neudržela. Už při klasickém oslabení se před Vejmelku probil Rolinek a 50 vteřin před třetí sirénou srovnal.

V prodloužení se dlouho na puku drželi hokejisté Brna, ale nebezpečnou střelu vyslal až po dvou minutách Schaus. Na druhé straně Štěpánek skvělým zákrokem zlikvidoval šanci Čermáka. Rozhodnutí padlo 44 vteřin před koncem nastavení, když Vojtěch Němec zůstal osamocený na brankovišti a po rychlé kličce zasunul kotouč do branky.

Sparta s Hlinkou i Kalousem

Sparta do reprízy čtvrtfinále minulého ročníku nasadila již i uzdraveného kapitána Hlinku, naproti tomu Berani potřebovali naskočit do zápasového tempa po dlouhé dvanáctidenní pauze - kvůli odložení zápasů v Pardubicích a s Libercem hráli naposledy 18. září s Plzní.

Druhá část byla na zajímavé momenty výrazně bohatší. Sparta dohrávala přesilovku, jenže Zlínští ujeli do přečíslení dvou na jednoho, které navíc Veselý ještě vylepšil parádní stahovačkou, sám před Pöpperlem předložil puk Ondráčkovi a ten po 40 vteřinách hry vyrovnal. Ve 25. minutě byl ale na konci přečíslení domácích Ružička a tváří v tváří Kašíkovi nezaváhal, když poslal puk nekompromisně pod horní tyčku a vrátil Spartě vedení.

Přesně v polovině zápasu vykopl Kašík pohotově betonem rychlé zakončení Ihnacaka, ale poté si s ním pohráli Pech se zakončujícím Kumstátem a ten si spravil chuť. Na 4:1 zvýšil ještě do druhé přestávky parádní ranou v přesilovce Forman.

Ve třetím dějství už nepřipustili domácí sebemenší komplikace na cestě za třemi body. Bavili se hokejem, o to více, když ve 45. minutě využil již třetí přesilovku v utkání Forman. Jediný důvod ke spokojenosti ve zlínském dresu měl Štůrala, který ihned poté nahradil Kašíka a dochytal zbytek zápasu s čistým kontem.

8. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - Piráti Chomutov 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 32. Hrabal (M. Růžička, J. Petružálek), 38. Hrňa (Kreps, Rákos), 50. Adamský (Irgl), 52. Dravecký (Rákos, Kreps), 54. M. Růžička (J. Petružálek, Kane) - 46. Tomica (Valach, V. Růžička ml.). Rozhodčí: Lacina, T. Horák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 8:5. Využití: 1:1. Diváci: 4854.

Třinec: Hrubec - Roth, Linhart, Hrabal, M. Doudera, Nosek, L. Galvas - J. Petružálek, Kane, M. Růžička - Irgl, Polanský, Adamský - Dravecký, Kreps, Rákos - Hrňa, Marosz, Chmielewski. Trenéři: Kýhos, Mucha a B. Kopřiva.

Chomutov: Laco - Rutta, Skinner, Flemming, Kudělka, Valach, Dlapa, Mrázek - Skokan, Huml, Vondrka - D. Kaše, V. Růžička ml., Tomica - Koblasa, Kämpf, Poletín - Hřebejk, Račuk, Šťovíček. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

HC Verva Litvínov - HC Vítkovice Ridera 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 28. V. Hübl (Lukeš, Nejezchleb), 34. J. Černý (Martynek). Rozhodčí: Hribik, Pražák - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. Diváci: 3745.

Litvínov: Janus - Gula, Kubát, F. Pavlík, Z. Sklenička, T. Pavelka, Sörvik, Kokeš - Nejezchleb, V. Hübl, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, J. Černý - M. Hořava, K. Reichel, Trávníček - Jurčík, Válek, Gerhát. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Vítkovice: Bartošák - Urbanec, Výtisk, Sloboda, Klok, Sedlák, Baranka - Tomi, Illéš, E. Němec - Olesz, O. Roman, D. Květoň - Vandas, Kolouch, Szturc - D. Kafka, Balán, Kurovský. Trenér: Petr a Trnka.

HC Škoda Plzeň - Mountfield Hradec Králové 4:3 v prodl. (0:2, 3:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 22. Yellow Horn (Johnson), 33. Indrák (Lev, Kracík), 40. Kratěna, 65. Lev - 2. Kukumberg (Šimánek, Bednář), 18. Dej (Jarůšek), 56. Červený (Jarůšek, Pláněk). Rozhodčí: Šír, Krob - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4021.

Plzeň: Machovský - Čerešňák, Pulpán, Moravčík, D. Sklenička, M. Špaček, Slovák - Kratěna, Kracík, D. Kubalík - Indrák, Hrnka, T. Svoboda - Yellow Horn, Lev, Johnson - Švarc, Koreis, Schleiss. Trenéři: Michal Straka, Čihák a Pejchar.

Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Vydarený, Štajnoch, Gregorc, Pavlas, Dietz, Čáp - Jarůšek, Džerinš, Červený - Bednář, Kukumberg, Dej - Kőhler, Potulny, Šimánek - Nedvídek, T. Knotek, R. Pavlík. Trenéři: V. Sýkora, Hynek a T. Martinec.

HC Energie Karlovy Vary - BK Mladá Boleslav 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 29. Sičák (Skuhravý, Mullane), 31. Mullane (Sičák) - 6. Kučný (Jonák, Žejdl), 15. L. Pabiška (Urban, Jonák), 23. Vampola (Žejdl, Stříteský), 27. Lenc (Urban), 60. Žejdl (Vampola, Klepiš). Rozhodčí: Hodek, M. Petružálek - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:9. Využití: 1:1. Diváci: 2548.

Karlovy Vary: Honzík (28. Závorka) - Dujsík, Harant, M.Rohan, Sičák, Benák, T. Dvořák - Kindl, Stloukal, T. Rachůnek - V. Tomeček, Skuhravý, Mullane - Gorčík, Matuš, Kohout - Flek, Gríger, Harkabus. Trenéři: Tlačil a Antonik.

Mladá Boleslav: Lukáš - Voráček, Stříteský, Kurka, Hanzlík, Pastor, Kučný - Lenc, Musil, Hyka - Pacovský, Klepiš, M. Látal - Žejdl, Vampola, Orsava - L. Pabiška, Urban, Jonák. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC Dynamo Pardubice - HC Kometa Brno 3:4 v prodl. (1:0, 1:2, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Hubáček (Schaus, Bárta), 25. Rolinek (Mallet, D. Tomášek), 60. Rolinek (Hubáček) - 21. Haščák (Kováčik, Zaťovič), 36. Haščák (Kováčik), 50. J. Hruška, 65. V. Němec (M. Kvapil, Trška). Rozhodčí: Hradil, Pavlovič - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 8083.

Pardubice: Štěpánek - Ščotka, Schaus, Ovčačík, Leduc, Havlík, Bokroš - P. Sýkora, Redenbach, Klimenta - Bárta, Nahodil, Hubáček - Mallet, D. Tomášek, Rolinek - F. Zadina, T. Kaut, Rapáč. Trenéři: V. Martinec, Rohlík, Mikeska a K. Beran.

Brno: Vejmelka - O. Němec, Štencel, Kováčik, Gulaši, Trška, Malec, L. Vágner - M. Erat, Nečas, M. Kvapil - Haščák, V. Němec, Zaťovič - Dočekal, L. Čermák, J. Káňa - T. Vondráček, J. Hruška, Dymáček - Dvořák. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný, Pešout a Haken.

HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec 2:1 po sam. náj. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávka: 57. J. Mikúš (Ostřížek, Laš) - 23. Lakatoš (Vantuch). Rozhodčí: Polák, Mrkva - Gebauer, Lederer.  Vyloučení: 6:8, navíc Bartovič 10 min., Ševc (oba Liberec) 10 min a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4211.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek, J. Galvas - Holec, J. Knotek, Laš - Eberle, Ostřížek, Strapáč - Matai, J. Mikúš, Burian - Fořt, Herman, Diviš. Trenéři: Venera a Tomajko.

Liberec: Will - Šimek, Ševc, Vitásek, Derner, Pyrochta, Mojžíš - Svačina, Bulíř, Radivojevič - J. Stránský, P. Jelínek, L. Krenželok - Bartovič, Bližňák, D. Špaček - Lakatoš, Mikyska, Vantuch - Ordoš. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

HC Sparta Praha - PSG Zlín 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. J. Mikuš, 25. Ružička (Forman, Nedomlel), 31. Kumstát (Pech), 39. Forman (Pech, Ružička), 45. Forman (Cingel, Ihnacak) - 21. J. Ondráček (O. Veselý). Rozhodčí: Pešina, R. Svoboda - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:8, navíc Chytil (Zlín) 10 min. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5304.

Sparta: Pöpperle - Piskáček, Nedomlel, Eminger, Gernát, Hrbas, J. Mikuš, Barinka, od 41. navíc Kalina - Forman, P. Vrána, Ružička - Netík, J. Hlinka, Černoch - Ihnacak, Pech, Kumstát - Kudrna, Cingel, O. Procházka. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

Zlín: Kašík (45. Štůrala) - Marušák, Kotvan, Bořuta, Blaťák, Matějíček, Žižka - Bukarts, P. Holík, Říčka - Honejsek, Chytil, O. Veselý - J. Ondráček, D. Hrazdira, Kubiš - od 41. navíc D. Šťastný. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a R. Hrazdira.