Hráči jsou bití už dost, mrzí Peterka. Třinec plánuje dodržet smlouvy v plném rozsahu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
17. 3. 2020 12:49
Z nenadálého konce sezony je i po pěti dnech viditelně přepadlý. Sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek se těšil, jak Třinec zaútočí na obhajobu titulu v hokejové extralize, ale kvůli šířící se nákaze koronaviru místo toho v klubu úřadujících mistrů sčítají ztráty.
Sportovní ředitel Třince Jan Peterek se po zrušení extraligového play off pere s pocity prázdnoty.
Sportovní ředitel Třince Jan Peterek se po zrušení extraligového play off pere s pocity prázdnoty. | Foto: ČTK

Jak se v klubu vzpamatováváte z předčasného konce a zrušení vrcholu sezony kvůli pandemii koronaviru?

Je to zvláštní pocit prázdnoty, ale nic s tím nenaděláme. Snažíme se už dívat na další sezonu a jedeme dál.

Chodíte i dál denně do práce a vy osobně řešíte skladbu kádru pro příští ročník?

Pracujeme na nové sezoně, ale v nouzovém režimu. Minimalizujeme osobní schůzky. Předčasný konec sezony nás samozřejmě mrzí, protože jsme ji měli dobře rozjetou. Jsme zklamaní, že nebude play off, jelikož v něm celoroční snažení graduje a všichni si to užívají. Hráči, fanoušci, sponzoři. Na druhou stranu chápeme, že bylo potřeba sáhnout k tomuto rozhodnutí, situace je velmi složitá.

Stihli jste se v klubu na takové řešení vůbec nějak připravit? Protože nejdříve přišly zápasy bez diváků, pak odložení a nakonec zrušení soutěže. Všechno se to seběhlo za pár dní.

Měnilo se to opravdu z hodiny na hodinu. Ráno jsme s hráči ještě něco řešili a odpoledne už bylo všechno jinak. Bylo to rychlé, ale i nemoc se šíří rychle. Musíme to zvládnout a nějak se přizpůsobit tomu, co se děje.

Ve své hráčské kariéře jste nic podobného nezažil, pro všechny je to nová situace. Ale jak se podle vás hokejista vypořádá s tím, že jeho celoroční práce přijde takovým způsobem vniveč?

Je to těžké, ještě dlouho se o tom bude mluvit. Nejvyšší soutěž byla naposled bez mistra v období druhé světové války, což samo vypovídá o vážnosti situace. Pro hráče je to strašně hořké, protože byli nachystaní bojovat o obhajobu titulu. Viděl jsem na nich chuť, do přípravy dali maximum, všichni se uzdravili. Fanoušci chystali parádní choreo. Co se dá dělat.

Kolik peněz řádově klub prodělá kvůli zrušenému play off?

Předběžně jsme to počítali, ale nechtěl bych toto téma otevírat. Ztráty každopádně máme, týká se to klubu, hráčů i fanoušků, nikomu to nepřineslo nic dobrého. Měli jsme i sponzorské smlouvy, které byly motivovány play off. O peníze z nich přijdeme.

A co hráči? Budou se jim peníze vyplácet až do konce dubna, kdy jim končí smlouvy, přestože už se nehraje?

Zatím všechno běží podle kalendáře. Vyplatili jsme odměny za únor, před námi jsou březen a duben. Věřím, že odměny vyplatíme podle smluv v plné výši. Kluci jsou bití už tím, že nemohou bojovat o mimořádné odměny, které mají ve smlouvách stanovené vzhledem k případnému úspěchu v play off.

Mají hráči ve smlouvách bod, který opravňuje klub k vypovězení z důvodu přerušení soutěže "zásahem vyšší moci"? Některé slovenské kluby údajně svým hráčům peníze za zbytek sezony nevyplatí.

Ve smlouvách to je, ale nechci to příliš rozebírat. Ani to není otázka přímo na mě, budeme to řešit ještě s vyšším vedením. Nicméně z mého pohledu kluci udělali maximum a nemůžou za to, že není play off. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, ale podle mě si ty peníze zaslouží.

Inkriminovanou pasáž smluv zveřejnil agent Martin Podlešák:

Zůstat bez peněz by pro některé hráče mohlo znamenat existenční problém, ne?

Samozřejmě. Nikdo nechce rušit smlouvu kvůli vyšší moci a brát hráčům peníze. Jak jsem říkal, my o tom v klubu ještě budeme jednat, ale předběžně chceme smlouvy dodržet v plném rozsahu.

Coby sportovní ředitel už pracujete na skladbě týmu pro příští sezonu. Je možné, že v Třinci zůstane Kanaďan Wojtek Wolski, který odehrál v novém roce 13 utkání s bilancí deseti branek a sedmi nahrávek?

Wojtek Wolski je v jednání. Měl zdravotní problémy, na konci základní části jsme ho šetřili a chtěli jsme, aby se v pauze během předkola dal stoprocentně dohromady, aby se mu zranění neobnovilo. Dopadlo to, jak to dopadlo. Je mi líto, že ho fanoušci neviděli více.

Máte teď velkou motivaci ho v kádru udržet, když jste si potvrdili, že i v 34 letech je to na extraligové poměry špičkový hráč?

Hráči, kteří umí vzít zápas sami na sebe, jsou pro tým strašně důležití. Ale všechno je to otázka poměru cena a výkon. Jsme v jednání, takže zatím se naše představy nesešly.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Aktualizováno před 48 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy