I v NHL se ještě odehrává boj mezi čísly a zažitými postupy, říká "Hockey ninja" ve službách Liberce

David Janeczek David Janeczek
6. 12. 2016 12:03
Za titulem hokejového Liberce stála také čísla. Asi největší odborník na moderní statistiky v Česku Jan Morkes, známý pod přezdívkou Hockey ninja, v rozhovoru pro Aktuálně.cz odkrývá statistickou revoluci v extralize. Podle Morkese ještě proti statistikám Corsi odolávají i někteří zkušení trenéři z NHL.
Třinec - Liberec, extraliga 2016/17
Třinec - Liberec, extraliga 2016/17 | Foto: Lukáš Filipec

A.cz: Liberec měl do sezony slabší start, ale druhou čtvrtinu absolutně ovládl a natáhl vítěznou sérii na 12 zápasů. Čím to podle rozsáhlých statistik bylo?

Bylo by samozřejmě pěkné a dramatické, kdybychom ukázali na jednu věc, jejíž změna obrátila všechno k lepšímu. Pravdou však je, že i díky datům víme, že v mnoha zápasech první čtvrtiny hrál tým stejně nebo lépe než v průběhu vítězné šňůry. Tak to ale i podle statistik ve sportu chodí, nevyhrává vždy ten lepší. Liberec měl například v první čtvrtině bilanci 0:4 v prodloužení a na nájezdy.

Z dat jsme věděli o tendencích, které bylo výhodné změnit nebo se na ně víc soustředit při tréninku, ale klíčová byla a je dlouhodobá a koncepční práce. Z jejího pohledu není tak výrazný rozdíl mezi "slabším Libercem" první čtvrtiny a "vítězným Libercem" v druhé části ligy.

Hockey Ninja představuje statistiku Corsi

  • Corsi sleduje střelecké pokusy, mezi něž počítá střely na branku, střely mimo branku a zblokované střely.
  • Logika je podobná jako u plus/minus bodů. Sčítáte střelecké pokusy vlastního týmu (Corsi For nebo česky Střelecké pokusy +) a soupeře (Corsi Against / Střelecké pokusy -).
  • Výsledek se zpravidla stejně jako buly zapisuje do jedné hodnoty, která udává procentuální výhru ve střeleckých minisoubojích: 50 % je stejný počet střel pro a proti, víc než 50 % je dobře, míň než 50 % špatně.
  • Sledují se týmové ukazatele, ale i individuální. Jak se střelecká převaha týmu lišila, když byl daný hráč na ledě?
  • Výsledná hodnota vlastně udává “efektivní držení puku”.

Na začátku letošní sezony jste pro klubový web Liberce avizoval, že byste chtěl podrobné statistiky dodávat i hráčům, podobně jako v Premier League. Mají tedy Bílí Tygři letos už takové informace?

Určitě se o to snažíme a hledáme cesty, jak s informacemi co nejefektivněji pracovat. Hokej ale není fotbal, kde se můžete často celý týden soustředit na nejbližšího soupeře. Liberec má za sebou i kvůli Lize mistrů náročný program se třemi zápasy každý týden, a není proto prostor na častou změť složitých čísel. My ale nepotřebujeme hráče primárně učit statistiky, můžeme jim místo toho nabídnout inspiraci a postřehy, které jim můžou pomoct na ledě a posunout jejich hokejové dovednosti. A nemusíme u toho vůbec řešit, jestli ty nápady třeba nevzešly z datové analýzy hry.

Co zjistíme, když porovnáme letošní sezonu Liberce s loňskou mistrovskou?

To je otázka na dvoudenní seminář za zavřenými libereckými dveřmi. (úsměv) Tým je jiný, mnozí hráči se museli vypořádat s novými rolemi, hledalo se asi delší dobu, kdo s kým bude spolupracovat nejlíp. Změnila se i konkurence, mnohé týmy výrazně posílily a samozřejmě se připravují trochu jinak na úřadujícího mistra.

Pokud bych vyzdvihl na letošním týmu jednu věc, líbí se mi týmové pojetí hry. Hráči jsou natolik všestranní, že se rozrušují hranice mezi obránci a útočníky. Obránci dokážou přirozeně doplňovat útok a nemusí se bát, že po nich zůstane díra v obraně. Univerzálnost a zaměnitelnost rolí je i v celosvětovém hokeji jednou z progresivních myšlenek, které mohou zase posunout sport dál.

Berou si od vás trenéři třeba více dat než minulý rok? A změnila se celkově v něčem vaše práce pro klub?

Máme k dispozici mnohem víc dat než loni a taky s nimi trochu jinak pracujeme. Dokážeme rozebírat další situace a opět o něco přesněji posuzovat roli a silné stránky každého hráče. Jinak je ale náplň podobná, jen intenzivnější, a pracujeme na krátkodobých i dlouhodobějších projektech.

Na minulém MS v hokeji z vašich dat vyšel skvěle Tomáš Filippi, který si ale do kolonky kanadských bodů nepřipsal ani bod. Jak daleko je podle vás doba, ve které se široká hokejová veřejnost nebude zaměřovat pouze na produktivitu?

Góly a asistence zůstanou hlavním lákadlem a není to špatně. Sport je v prvé řadě zábava a je na každém člověku, co si z něj bere a jak přistupuje k číslům. Pokud jste fanoušek týmu a nezajímají vás statistiky, je to v pořádku! Jestli se pokročilejší statistiky stanou obvyklejší součástí mainstreamu, záleží zejména na médiích. Osobně vidím obrovský potenciál ve zprostředkování zážitku fanouškům, kteří se můžou dozvědět zase něco dalšího. Pokročilé statistiky můžou být novou elektronickou tužkou. Spousta z nich je po malých úpravách natolik intuitivní, že je skoro ani nemusíte vysvětlovat.

Co říkáte na Corsi statistiky Michala KempnéhoChicagu, který sice nesbírá tolik bodů jako v KHL, ale přesto jeho podrobnější statistiky ukazují, že je platný.

Vypadá to zatím dobře, je vidět, že se hodně snaží střílet. Podle čísel nejvíc ze všech obránců Chicaga v přepočtu na minutu. Zároveň je ale třeba říct, že v NHL se hodně pracuje s nasazováním hráčů, a Kempný se tak nepotkává vždy s prvními lajnami soupeře. Nehraje všechny zápasy, trenéři ho v tomto šetří, což není špatně, ale vy to musíte brát v úvahu, když posuzujete jeho čísla. Takže určitě je zatím na dobré cestě, všichni mu, myslím, fandíme, ale má pořád spoustu schodů před sebou.

V zámoří se psalo, že kouč Floridy Gerrard Gallant skončil u Panthers, protože neměl tolik v oblibě moderní statistiky?

Nemyslím si, že se to dá interpretovat takto černobíle. Zvenku se mi zdá, že majitelé si zjevně nastavili nějakou vizi a chtějí ji realizovat v praxi. Už loni během sezony a po ní vyměnili hodně lidí, což není úplně typické. Nemusí jít tedy přímo o konflikt má rád/nemá rád statistiky, ale spíš o to, co si z nich odnášíte do uvažování o hokeji. A v tomto se pravděpodobně ukázalo, že se postoje majitele a trenéra liší.

Myslíte, že je vůbec možné, aby v roce 2016 kouč týmu z NHL nevěnoval příliš velkou pozornost podobným statistikám?

Určitě, jako fanoušek Colorada o tom něco vím. Patrick Roy byl známý tím, že se mnoha statistikám vysmíval, bohužel z jeho prohlášení bylo vidět, že má dost zkreslenou představu, jak fungují. V dnešní době mají prakticky všechny týmy jednoho nebo více lidí na statistiky. Zvenku ale těžko můžeme hodnotit, jak moc se ohled na ně promítá do každodenní práce týmu. Některé trenéry je v tomto radost poslouchat, v jiných se zjevně odehrává boj mezi čísly a zažitými postupy.

Více o podrobných statistikách se dočtete v článku od Hockey ninji zde.

 

Právě se děje

Další zprávy