Tyhle kraviny nebudu poslouchat. Svéráz Tortorella bojkotuje statistickou revoluci. A má úspěch

Daniel Poláček Daniel Poláček
4. 12. 2016 7:06
Columbus by podle předsezonních prognóz neměl postoupit do play-off, jenže poslední dobou válí jako málokdo a ve Východní konferenci ční na čtvrtém místě. Podceňovanou partu vede bouřlivák John Tortorella, který jde proti proudu jak břitkými výroky, tak pohledem na hokej.
John Tortorella na střídačce Columbusu.
John Tortorella na střídačce Columbusu. | Foto: ČTK

Praha – Něco už o tom ví také Jaromír Jágr. Doteď si na Floridě přitakával s oblíbeným koučem Gerardem Gallantem, jenže ten musel uvolnit místo Tomu Roweovi, který mnohem víc dá na podrobná pozápasová data a jejich důkladnou analýzu. V NHL rozhodně není jediný, stoupenců statistické revoluce přibývá.

Někteří však tvrdošíjně lpí na starých pořádcích. Staromilství nejhlasitěji dává najevo bouřlivák John Tortorella. Ještě nedávno čelil coby kouč Spojených států obří vlně kritiky za zpackaný Světový pohár, teď znovu získává obdiv. Podceňovaný Columbus dotáhl k nejlepšímu měsíci v historii klubu (9 výher z 14 zápasů, 21 bodů). Fanoušci tleskali především šokujícímu vítězství 10:0 nad Montrealem.

Jestli Tortorella za úspěch něčemu nevděčí, tak moderním statistikám.

Když zkraje listopadu dostal otázku ohledně analýzy dat, vychrlil ostrý komentář, načež šel zhlédnout video z posledního zápasu: "Radši strávím čas takhle, než abych poslouchal kraviny o věcech, jako jsou Corsi a Fenwick, protože tyhle statistiky nemají smysl. Je mi jedno, co si ostatní v lize myslí."

Pro pořádek – Corsi sleduje střeleckou převahu při hře pět na pět. Počítá pumelice mířící na bránu, mimo ni i ty zblokované. Fenwick na zblokované střely nehledí.

Johna Tortorellu každopádně nezajímá ani jedna z těchto statistik, v nichž vynikali poslední vítězové Stanley Cupu. Raději počítá šance na obou stranách. Drží se i dalších "specialit", například ruší ranní rozbruslení před zápasem. "Kluci můžou jednoduše nastoupit bez něj. Myslím, že moc trénujeme a moc koučujeme," tvrdí.

Hra na jistotu zabíjí

Není to ale tak, že 58letý lodivod cepuje své svěřence stejně jako na začátku kariéry nebo v roce 2004, kdy s Tampou vybojoval Stanleyův pohár. Dobře ví, že hokej prochází změnami, a tak vymýšlí nové taktické plány.

Columbusu letos vtiskl odvážný styl, který zdárně navazuje na heslo "safe is death" u východu z kabiny (dalo by se přeložit jako "hra na jistotu zabíjí").

Motivační mantra platí zejména pro obránce, od nichž Tortorella oproti dřívějšku požaduje mnohem aktivnější hru. Už žádné plácání daleko za červenou čarou. Když zadák Blue Jackets dostane puk, musí ho, pokud může, ihned poslat dopředu a založit útok.

"Liga se za poslední roky tímhle směrem ubrala," vysvětluje americký kouč. "Potřebujeme, aby obránci byli součástí naší rychlosti. Myslím, že lépe bruslíme a zároveň se rychleji rozhodujeme. Beci nám v tom pomáhají."

Našel se nový St. Louis?

V zadních řadách Columbusu září hlavně junior Zach Werenski, jenž v 23 duelech nastřádal 16 bodů (5+11) a může směle pomýšlet na cenu pro nejlepšího nováčka.

Martin St. Louis dohrál kariéru v dresu Rangers, avšak nejslavnější éru prožil v Tampě.
Martin St. Louis dohrál kariéru v dresu Rangers, avšak nejslavnější éru prožil v Tampě. | Foto: Reuters

Dalšími oporami podceňovaného mančaftu jsou ruský čaroděj v bráně Sergej Bobrovskij, neustále se lepšící Švéd Alexander Wennberg či 173 centimetrů měřící "prcek" Cam Atkinson. Jeho role po loňském příchodu Tortorelly vzrostla i díky radám slavného (a stejně nevysokého) kamaráda Martina St. Louise.

"Do telefonu mi řekl, že právě on (Tortorella) mu udělal kariéru," prozradil Atkinson. "Ještě jsem slyšel: 'Bude na tebe hodně tlačit, abys byl co nejlepší člověk a hokejista. Prostě musíš hýbnout zadkem. Pokud budeš dřít, dostaneš čas na ledě.'"

Atkinson, jehož maximem v NHL je 53 bodů, jich tentokrát klidně může nasbírat kolem 80. Columbus má zase políčeno na premiérové pokoření stobodové hranice. Zdá se, že staromilec Tortorella v hokejovém světě plném nových trendů jen tak nezabloudí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů

Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů, z toho dvě stovky na Baleárské ostrovy. Informoval o tom dnes deník El Mundo, podle něhož jde v případě Baleár o nejvyšší číslo za jeden den. Celkem připluli migranti ke španělskému pobřeží za poslední den ve čtyřicítce člunů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy