Detroit tíží chyby minulosti. Podprůměrný tým překročil platový strop, odnese to výměnou Mrázek?

Adam Sušovský Adam Sušovský
1. 8. 2017 6:17
Dobrý manažer se pozná tak, že za minimum peněz postaví konkurenceschopné mužstvo. Jaké hodnocení by tedy vyfasoval Ken Holland? Fanoušci mají jasno, za pět! Detroit se pod jeho vedením dostal do paradoxní situace. Podprůměrný tým přes léto ani výrazně neposílil, a stejně se dostal do velkých problémů s platovým stropem. Aktuálně ho překračuje o tři miliony dolarů, a protože ještě potřebuje podepsat další hráče, musí se někoho zbavit. Koho? Nejčastěji se spekuluje o českém brankáři Petru Mrázkovi.
Co s Petrem Mrázkem? To je nekonečné téma. Po mistrovství světa ho novináři označili za namyšleného, Las Vegas o něj v draftu nemělo zájem. Podaří se ho Detroitu vyměnit?
Co s Petrem Mrázkem? To je nekonečné téma. Po mistrovství světa ho novináři označili za namyšleného, Las Vegas o něj v draftu nemělo zájem. Podaří se ho Detroitu vyměnit? | Foto: ČTK

Detroit / Praha  - Patálie Petra Mrázka po loňské sezoně nekončí, neklid kolem něj pokračuje. Sotva ho na mistrovství světa pro klíčové zápasy vytlačil z brankoviště reprezentace Pavel Francouz, označili ho reportéři v Detroitu za namyšleného. 

Detroit zároveň českého gólmana odmítl chránit v rozšiřovacím draftu, jenže ani Las Vegas o něj nestálo. A když už se zdálo, že Mrázek v dresu Red Wings přece jen naskočí i do další sezony, spekulace ze zámoří už zase nahrávají opaku.

Detroit, jeden z nejhorších týmů poslední sezony NHL, se totiž dostal i se svým podprůměrným kádrem do velkých problémů s platovým stropem. Ten aktuálně překračuje o tři miliony dolarů a je jasné, že se několika hokejistů musí zbavit. 

A Petr Mrázek je, zdá se, jako první na ráně. 

Je to paradoxní situace a vlastně i poměrně nelichotivá vizitka generálního manažera klubu Kena Hollanda. Red Wings totiž drtí minulost a jím špatně podepsané smlouvy pro přeplácené hráče na soupisce.

Jen obránců má v tuto chvíli Detroit pod smlouvou devět. A považte sami, třeba 33letý Jonathan Ericsson (v minulé sezoně jen 9 bodů v 53 zápasech) pobírá plat 4,25 milionu dolarů ročně.

Hrdí fanoušci kdysi tak úspěšného klubu, který se v poslední sezoně po 25 letech poprvé neprobojoval do play-off, nemohou pochopit, že jej klub ze smlouvy dosud nevyplatil.

Jiná východiska ze zapeklité situace, kterou Red Wings musí řešit, totiž komplikuje fakt, že dalších deset hráčů aktuálního kádru (rovněž nejvíce z celé NHL, viz. tabulka níže) má ve smlouvě klauzuli o své nevyměnitelnosti. 

Detroit navíc nutně potřebuje podepsat kanadskou kometu a velký talent budoucnosti organizace Andrea Athanasioua. Jinak o něj přijde. 

Podprůměrný tým v tuto chvíli vydává na mzdy druhý největší balík peněz těsně za Torontem. Oba o tři miliony jako jediné kluby celé NHL nyní nepovoleně překračují platový strop. 

Ten pro příští sezonu činí 75 milionů dolarů, každý klub jej může překročit maximálně o deset procent. 

TOP 5 aktuálně nejdražších týmů NHL: 

Klub Počet hráčů na soupisce Zátěž na platový strop Zůstatek pod stropem
Toronto Maple Leafs 23 $78,929,167  $0 (-$3,929,167)
Detroit Red Wings 21 $78,021,212 $0 (-$3,021,212)
Chicago Blackhawks 22 $75,034,795 $0 (-$34,795)
Dallas Stars 23 $74,231,667 $768,333
New York Rangers 21 $71,949,444 $3,050,556

Ken Holland tak musí nejen stlačit peníze na povolenou mez, ale zároveň pod ní najít prostor pro svůj chráněný talent. S prvním dílčím úkolem mu pomůže kontrakt zraněného Johana Franzéna, který s necelými čtyřmi miliony dolarů de facto ukončil kariéru, bude umístěn na listinu dlouhodobě zraněných hráčů a jeho kontrakt se pod strop nebude počítat. 

Jak ale splnit i druhý úkol a ušetřit peníze na mladou kanadskou hvězdičku?

Holland prostě chtě nechtě musí měnit. Potíž je v tom, že o jeho hráče nebude příliš velký zájem. Tedy o ty z hráčů, kteří ve smlouvě nemají no trade klauzuli. Jeden z mála, který má atraktivní hodnotu a zároveň pobírá slušný plat (4 miliony dolarů ročně) je právě Petr Mrázek.

O tom, že se bude chtít Detroit vinou vlastních chyb za každou cenu zbavit právě českého brankáře, už mají jasno i zámořští novináři. V podstatě tomu nasvědčují také okolnosti. 

Po sezoně, kterou 25letý gólman zakončil ne zrovna přesvědčivě na mistrovství světa v Paříži, se na internetu objevily spekulace o jeho problematickém chování v organizaci, zámořská média jej dokonce označila za namyšleného. 

Detroit posléze určil za brankářskou jedničku pro příští sezonu Jimmyho Howarda a Mrázka se rozhodl nechránit v rozšiřovacím draftu, Las Vegas ale o služby českého gólmana překvapivě nestálo a místo něj si vybralo jiného Čecha z organizace, Tomáše Noska

Mrázek zažil strmý propad v hierarchii Red Wings v minulé sezoně. Ta mu nevyšla podle představ. Po podpisu dvouleté smlouvy měl být jasnou jedničkou týmu, jenže svou pozici v průběhu sezony ztratil před svým věčným konkurentem Jimmym Howardem, v jednu chvíli jej dokonce z branky vytlačila i brankářská trojka Jared Coreau. 

Nakonec Mrázek odchytal v základní části i díky Howardově zranění padesát zápasů s průměrem tří inkasovaných branek. Odjel na mistrovství světa, jenže i tam trenéři české reprezentaci v klíčovém čtvrtfinále dali důvěru Pavlu Francouzovi. 

Příští sezona je pro kariéru Mrázka proto velice klíčová, kontrakt mu po ní vyprší, a proto bude chytat o svou pozici v lize i v dalších letech. 

Otázkou však bude, zda neodnese nelichotivou situaci kolem Detroitu a nebude muset o svou budoucnost mezi hokejovou elitou bojovat v jiném klubu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Hlavním městem Indonésie bude nově Nusantara na Borneu

Indonéský parlament schválil zákon o přesunu hlavního města z přelidněné Jakarty na ostrov Borneo, informovala agentura Reuters s odvoláním na předsedkyni parlamentu Puan Maharaniovou. Již v pondělí vláda oznámila, že nová metropole ponese jméno Nusantara.

Schválený zákon o hlavním městě poskytuje právní rámec pro realizaci ambiciózního plánu přesunu hlavního města, který prezident Joko Widodo představil v roce 2019. Norma stanovuje, jak bude výstavba nové metropole financována a spravována.

V pondělí ministr pro místní rozvoj Suharso Monoarfa uvedl, že nové hlavní město se bude jmenovat Nusantara, což je ve staré javánštině označení pro indonéské souostroví.

Ostrov Borneo sdílí Indonésie s Malajsií a Brunejí. Budoucí indonéská metropole má vzniknout v džungli provincie Východní Kalimantan, přibližně na půli cesty mezi městy Balikpapan a Samarinda, uvedla agentura DPA.

V nejlidnatější muslimské zemi světa, která má přes 273 milionů obyvatel, se debaty o zbudování nové metropole vedly několik desetiletí. V Jakartě ležící na přelidněném ostrově Jáva v současnosti žije kolem deseti milionů obyvatel, její širší aglomerace jich má až 30 milionů. Město se potýká se špínou a smogem, ale také s častými zemětřeseními a ničivými záplavami. Trápí je rovněž stoupající hladina oceánů i špatná infrastruktura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy