Chtěl se Montreal zbavit Rusů? Z šesti zbyl jen farmář, odchod Markova může pomoct Jeřábkovi

Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 7. 2017 7:04
Kabinou slavných Canadiens zněla ruština nepřetržitě od roku 1992. Zpočátku slabě, později nápadně. V uplynulé sezoně obléklo dres Montrealu šest Rusů, nadcházející ročník hokejové NHL však pravděpodobně neodstartuje žádný.
Andrej Markov je pátým Rusem, který v létě opustil Montreal.
Andrej Markov je pátým Rusem, který v létě opustil Montreal. | Foto: ČTK

Praha - "K uzavření dohody vždycky potřebujete dvě strany," smutně pronesl Andrej Markov, když oznamoval odchod do Kontinentální ligy. Podle agentury R-Sport míří do Kazaně.

Kanadskému týmu dává sbohem po dlouhých 17 letech. Po vypršení kontraktu údajně požadoval 12 milionů za další dva roky služeb, ale jak ve čtvrtek uvedl, hodlal kývnout i na jednoletou spolupráci. Jenže Marc Bergevin, generální manažer Canadiens, zůstal neoblomný. Nutná částka k udržení 38letého beka mu zřejmě přišla příliš vysoká.

"Co mi bude chybět nejvíc? Myslím, že posilovna Montrealu bude beze mě prázdná," zavtipkoval Markov na rozloučenou.

Montreal přišel o hodně. Ztratil mozek přesilových her a především svou legendu. Markov odehrál za Canadiens skoro tisíc zápasů a nasbíral 572 bodů. V historii klubu byl z obránců produktivnější jen Larry Robinson.

Ten momentálně pracuje v managementu San Jose, ovšem Rusův odchod zaregistroval a s úsměvem prohodil: "Kdybych byl Markov, cítím se dobře, že k mojí náhradě byli zapotřebí hned dva hráči."

Robinson narážel na příchod přesilovkového specialisty Marka Streita a silného obranáře Karla Alznera. Montreal přivedl rovněž prověřeného Davida Schlemka a dá šanci ofenzivně zdatnému Jakubu Jeřábkovi, jemuž překopaná obrana s minimem vyloženě tvůrčích schopností nahrává.

Příliš mnoho Rusů?

Markov je pátým Rusem, který v létě opustil kádr Canadiens. Podle některých hlasů nejde o náhodu, nýbrž systematický krok manažera Bergevina.

"Věřím tomu, že chtěl změnit vedení, respektive chemii týmu. Cítil, že je v něm příliš mnoho Rusů," napsal na Twitter bývalý skaut Grant McCagg‏, jenž pracoval také pro Montreal.

Montreal a Rusové

Jako první Rus nastoupil za Montreal Canadiens útočník Oleg Petrov, v sezoně 1992/93 odehrál devět zápasů. Od té doby obléklo dres slavného kanadského klubu dalších 17 ruských hokejistů, například Alexej Kovaljov, Valerij Bure, Alexandr Pěrežogin, Sergej Gončar či Alexandr Sjomin. 

V minulé sezoně naskočilo za Montreal šest Rusů, nejvíc v historii. V nadcházejícím ročníku má šanci pouze 21letý forvard Nikita Ščerbak, jenž dělá pokroky na farmě.

Bergevin začal s "čistkou" v půlce června, kdy do Tampy poslal nadějného, ale mezi profesionály neprověřeného beka Michaila Sergačjova. Na oplátku získal Jonathana Drouina, vycházející frankofonní hvězdu a potenciálního miláčka montrealských fanoušků.

Na první pohled šlo o velmi výhodný nákup, skoro až lup, ale vysvětlení je prosté. Kdyby Tampa Drouina nevyměnila, přišla by o něj, případně jiného důležitého útočníka, v rozšiřovacím draftu.

Událost, při níž ligový nováček z Las Vegas sestavoval nový tým, zasáhla i Montreal, který ztratil zadáka Alexeje Jemelina. Manažer Bergevin ho mohl chránit, například pomocí volby v draftu, ale neučinil tak.

Později nechal pláchnout rovněž obránce Nikitu Nestěrova, jenž podepsal smlouvu s moskevským CSKA.

Mezitím odešel forvard Alexandr Radulov. Údajně měl od Montrealu stejnou nabídku jako od Dallasu, ale - dost možná kvůli přívětivějším daním - zvolil americké angažmá (více zde).

Zdá se, že Alexandr Radulov je jediným ruským hráčem, kterého Canadiens opravdu chtěli udržet. Údajně mu nabídli stejnou smlouvu jako Dallas.
Zdá se, že Alexandr Radulov je jediným ruským hráčem, kterého Canadiens opravdu chtěli udržet. Údajně mu nabídli stejnou smlouvu jako Dallas. | Foto: ČTK

Když teď prchl i Markov, je pravděpodobné, že Canadiens zahájí příští sezonu bez Rusů. Alex Galchenyuk sice má ruské občanství, ale pochází z Milwaukee a reprezentuje USA. Nikita Ščerbak, poslední Rus v organizaci Montrealu, nejspíš začne na farmě.

Zdá se, že slavný klub z provincie Quebec bude odteď spoléhat hlavně na "své" Kanaďany a několik Američanů. Budoucnost menší české kolonie je nejistá, neboť Jeřábkovi, Tomáši Plekancovi i Aleši Hemskému končí po sezoně smlouva.

 

Právě se děje

Další zprávy