Tyrannosaurus rex. Jágr má novou přezdívku, v NHL jsou prý hráči jako on na vyhynutí

Adam Sušovský Adam Sušovský
31. 7. 2017 6:15
Stále nic, klid. Už je to přesně měsíc po otevření trhu volných hráčů a Jaromír Jágr stále nemá angažmá na příští sezonu. Tak dlouho legenda NHL a budoucí člen Síně slávy na práci nikdy nečekal. Velmi tiché jsou i spekulace zámořských novinářů. Jeden z nich, Larry Brooks z New York Post, ho označil za Tyrannosaura rexe. "NHL není země pro staré. Liga posedlá rychlostí hokejistů posunula přirozený evoluční proces. Když starší hráči nestíhají bruslit, jsou to dinosauři těsně před vyhynutím," napsal.
Ladný oblouček, jen už ne tak rychlý. Jaromír Jágr sice v poslední sezoně nasbíral úctyhodný počet bodů, jenže ve svém věku už není tak dobrým bruslařem. A to kluby NHL odrazuje nabídnout mu smlouvu.
Ladný oblouček, jen už ne tak rychlý. Jaromír Jágr sice v poslední sezoně nasbíral úctyhodný počet bodů, jenže ve svém věku už není tak dobrým bruslařem. A to kluby NHL odrazuje nabídnout mu smlouvu. | Foto: Reuters

Praha - Jaromír Jágr chce hrát, chce pokračovat v NHL. Jenže nemá kde. Už měsíc marně shání práci, konkrétní nejsou ani spekulace o jeho budoucím klubu. Jako by se nic nedělo. Uznávaný hokejový magazín The Hockey News sice minulý týden publikoval text o tom, že 45letý hokejista není tak špatný a snad každému klubu by se vyplatilo nabídnout mu smlouvu. Jenže realita je jiná. 

Tak dlouho jako letos Jágr na trhu volných hokejistů ještě nikdy na smlouvu nečekal. Nejdéle vyjednával s New Jersey Devils, s nimi smlouvu podepsal 23. července.

Teď jsme ještě o týden dál a ani zámořští novináři netuší, se kterým klubem by se mohl dohodnout. Dokonce ani nemají informace o tom, se kterým klubem vyjednává. 

A tak se objevují i jiné komentáře, a ne v tak pozitivním duchu, jako minulý týden publikoval The Hockey News. Jeden takový zveřejnil Larry Brooks, novinář z New York Post a muž, se kterým se Jágr dobře zná z dob svého působení na Manhattanu. 

Brooks českou legendu a budoucího člena Hockey Hall of Fame (Síň slávy) v Torontu přirovnává k dinosaurům. V NHL jsou prý hokejisté jako Jágr, a to bez ohledu na jméno, na pokraji vyhynutí. 

"NHL není země pro staré. Liga posedlá rychlostí hokejistů posunula přirozený evoluční proces. Když starší hráči nestíhají bruslit, to se ještě netýká Patricka Marleaua (37letý útočník podepsal tříletou smlouvu v Torontu), jsou to dinosauři těsně před vyhynutím. A jako Tyrannosaurus rex je mezi nimi i Jaromír Jágr," píše Brooks.

Své tvrzení opírá o holá fakta: V lize je 30 hokejistů, kterým bylo 1. února 36 a více let, přičemž jen 14 z nich má smlouvu na příští sezonu. Vedle Jágra mluvíme o Jaromu Iginlovi, Shanu Doanovi nebo Miku Fisherovi.

A to si vezměte, že je Jágr ještě o pět let a více starší než oni. 

V únoru, tedy v průběhu další sezony, oslaví už 46. narozeniny. 

"Jasně, nikdo z nich není a nikdy nebude jako Jágr, který by klidně mohl hrát velmi dobře na své šesté olympiádě i dvacet let po Naganu. Nikomu z nich ale není tolik let," píše Brooks. "Shawn Thornton ale raději ukončil kariéru sám, než aby ji někdo ukončil jemu. Brian Campbell se rozhodl stejně a Andrej Markov odchází do Ruska," pokračuje s výčtem veteránů, kteří to balí.

Jaromír Jágr přitom v minulé sezoně zvládl odehrát všech 82 zápasů, posbíral v nich 46 bodů, i když podstatnou část sezony se musel obejít bez zraněných parťáků Barkova s Huberdeauem.

"V NHL je 33 křídel, která nasbírala stejně nebo více bodů. 32 z nich má smlouvu na příští sezonu," dodal novinář, který ještě před rokem tvrdil, že by si Jaromír Jágr zasloužil Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče ligy.

V minulosti ale taky Jágra často kritizoval. 

Magazín The Hockey News zase o víkendu zařadil českého hokejistu na křídlo první formace All Star výběru hokejistů bez smlouvy. V sestavě jsou i další dva Češi, do druhé pětky se vešli útočník Jiří Hudler (33 let) a obránce Roman Polák (31 let). Také oni zatím marně čekají na podpis.

 

Právě se děje

Další zprávy