Tyrannosaurus rex. Jágr má novou přezdívku, v NHL jsou prý hráči jako on na vyhynutí

Adam Sušovský Adam Sušovský
31. 7. 2017 6:15
Stále nic, klid. Už je to přesně měsíc po otevření trhu volných hráčů a Jaromír Jágr stále nemá angažmá na příští sezonu. Tak dlouho legenda NHL a budoucí člen Síně slávy na práci nikdy nečekal. Velmi tiché jsou i spekulace zámořských novinářů. Jeden z nich, Larry Brooks z New York Post, ho označil za Tyrannosaura rexe. "NHL není země pro staré. Liga posedlá rychlostí hokejistů posunula přirozený evoluční proces. Když starší hráči nestíhají bruslit, jsou to dinosauři těsně před vyhynutím," napsal.
Ladný oblouček, jen už ne tak rychlý. Jaromír Jágr sice v poslední sezoně nasbíral úctyhodný počet bodů, jenže ve svém věku už není tak dobrým bruslařem. A to kluby NHL odrazuje nabídnout mu smlouvu.
Ladný oblouček, jen už ne tak rychlý. Jaromír Jágr sice v poslední sezoně nasbíral úctyhodný počet bodů, jenže ve svém věku už není tak dobrým bruslařem. A to kluby NHL odrazuje nabídnout mu smlouvu. | Foto: Reuters

Praha - Jaromír Jágr chce hrát, chce pokračovat v NHL. Jenže nemá kde. Už měsíc marně shání práci, konkrétní nejsou ani spekulace o jeho budoucím klubu. Jako by se nic nedělo. Uznávaný hokejový magazín The Hockey News sice minulý týden publikoval text o tom, že 45letý hokejista není tak špatný a snad každému klubu by se vyplatilo nabídnout mu smlouvu. Jenže realita je jiná. 

Tak dlouho jako letos Jágr na trhu volných hokejistů ještě nikdy na smlouvu nečekal. Nejdéle vyjednával s New Jersey Devils, s nimi smlouvu podepsal 23. července.

Teď jsme ještě o týden dál a ani zámořští novináři netuší, se kterým klubem by se mohl dohodnout. Dokonce ani nemají informace o tom, se kterým klubem vyjednává. 

A tak se objevují i jiné komentáře, a ne v tak pozitivním duchu, jako minulý týden publikoval The Hockey News. Jeden takový zveřejnil Larry Brooks, novinář z New York Post a muž, se kterým se Jágr dobře zná z dob svého působení na Manhattanu. 

Brooks českou legendu a budoucího člena Hockey Hall of Fame (Síň slávy) v Torontu přirovnává k dinosaurům. V NHL jsou prý hokejisté jako Jágr, a to bez ohledu na jméno, na pokraji vyhynutí. 

"NHL není země pro staré. Liga posedlá rychlostí hokejistů posunula přirozený evoluční proces. Když starší hráči nestíhají bruslit, to se ještě netýká Patricka Marleaua (37letý útočník podepsal tříletou smlouvu v Torontu), jsou to dinosauři těsně před vyhynutím. A jako Tyrannosaurus rex je mezi nimi i Jaromír Jágr," píše Brooks.

Své tvrzení opírá o holá fakta: V lize je 30 hokejistů, kterým bylo 1. února 36 a více let, přičemž jen 14 z nich má smlouvu na příští sezonu. Vedle Jágra mluvíme o Jaromu Iginlovi, Shanu Doanovi nebo Miku Fisherovi.

A to si vezměte, že je Jágr ještě o pět let a více starší než oni. 

V únoru, tedy v průběhu další sezony, oslaví už 46. narozeniny. 

"Jasně, nikdo z nich není a nikdy nebude jako Jágr, který by klidně mohl hrát velmi dobře na své šesté olympiádě i dvacet let po Naganu. Nikomu z nich ale není tolik let," píše Brooks. "Shawn Thornton ale raději ukončil kariéru sám, než aby ji někdo ukončil jemu. Brian Campbell se rozhodl stejně a Andrej Markov odchází do Ruska," pokračuje s výčtem veteránů, kteří to balí.

Jaromír Jágr přitom v minulé sezoně zvládl odehrát všech 82 zápasů, posbíral v nich 46 bodů, i když podstatnou část sezony se musel obejít bez zraněných parťáků Barkova s Huberdeauem.

"V NHL je 33 křídel, která nasbírala stejně nebo více bodů. 32 z nich má smlouvu na příští sezonu," dodal novinář, který ještě před rokem tvrdil, že by si Jaromír Jágr zasloužil Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče ligy.

V minulosti ale taky Jágra často kritizoval. 

Magazín The Hockey News zase o víkendu zařadil českého hokejistu na křídlo první formace All Star výběru hokejistů bez smlouvy. V sestavě jsou i další dva Češi, do druhé pětky se vešli útočník Jiří Hudler (33 let) a obránce Roman Polák (31 let). Také oni zatím marně čekají na podpis.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy