Chcete vlastnit klub NHL? Našetřete minimálně 11,5 miliardy korun. Tolik někdo nabídl za Carolinu

Adam Sušovský Adam Sušovský
14. 7. 2017 13:26
Profesionální sport v Americe je továrnou na peníze. Továrnou na miliardy peněz. A podle toho se také na trhu odvíjí cena jednotlivých klubů. Ten nejslabší a nejméně vydělávající ze všech, má v NHL hodnotu 11,5 miliardy korun. Tedy alespoň za tolik chce Carolinu Hurricanes koupit neznámý zájemce. Dvojnásobně tím přepálil hodnotu, kterou klub před rokem ocenil poslední žebříček prestižního časopisu Forbes.
Carolina Hurricanes možná změní majitele. Za 500 milionů dolarů ji chce koupit zatím neznámý majitel.
Carolina Hurricanes možná změní majitele. Za 500 milionů dolarů ji chce koupit zatím neznámý majitel. | Foto: Reuters

Raleigh - V roce 2006 Carolina s Františkem Kaberlem a Josefem Vašíčkem v sestavě senzačně vyhrála Stanley Cup, o tři roky později se dostala až do konferenčního finále. Ale od té doby je to bída, utrpení. Zkrátka totální propad.

Hurricanes se v osmi po sobě jdoucích sezonách nekvalifikovali do play off, patří dlouhodobě k nejslabším celkům v NHL. A hlavně, s trochou nadsázky, v Americe nikoho moc nezajímají. 

Jejich průměrná návštěvnost na domácí zápasy letos spadla na mizerných 11 786 diváků na zápas. Navíc se tady bavíme o průměru, nebývalo totiž výjimkou, že na některé zápasy Canes si našlo cestu jen něco málo přes osm tisíc diváků. Tedy méně než chodí na hokej třeba na Spartu. 

Nejen z tohoto důvodu se už léta hovoří o tom, zda by se organizace neměla přestěhovat do jiného města, kde by byla poptávka po hokeji mnohem větší.

Prestižní světový magazín Forbes v posledním žebříčku mapující hodnoty klubů v NHL s ohladem na to zařadil celek z města Raleigh na poslední místo. Carolinu ocenil na 230 milionů dolarů (přiblžně 5,3 miliardy korun).

V reálu je ale hodnota Caroliny mnohem větší. 

Alespoň podle zprávy, kterou zveřejnila agentura AP. 

O klub má prý zájem neznámý investor. Od současného majitele, Petera Karmanose, chce Hurricanes odkoupit za částku 500 milionů dolarů (přibližně 11,5 milionu korun).

Tiskový mluvčí Hurricanes spekulaci potvrdil s tím, že se Karmanos momentálně rozhoduje, zda klub prodat, nebo si jej ponechat.

Půjdou peníze z prodeje do kapsy Jágra?

Miliardář z Michiganu vedle Hurricanes vlastní i celky Plymouth Walers v kanadské OHL, či Floridu Everblades. Karmanos zároveň dotuje mládežnický program v USA a je od roku 2015 členem Hockey Hall of Fame (síň slávy) v Torontu.

Pokud by klub prodal, zlomek z ceny by mohl věnovat na plat Jaromíra Jágra. Právě jeho klub Florida Everblades v těchto dnech vede na sociálních sítích kampaň a vyhlásil o českou legendu veřejný zájem (čtěte ZDE).

Spekuluje se, že zájemcem o chudý klub z Raleigh je podnikatel Chuck Greenberg, který v minulosti vlastnil basebalový tým z NFL Texas Rangers. O vstup do NHL se pokoušel už před šesti lety, s nabídkou na nákup Dallasu Stars ale v roce 2011 neuspěl. 

Pokud Greenberg uspěje nyní a stane se majitelem Caroliny, je téměř jisté, že se klub z města stěhovat nebude. Vyplývá to alespoň ze slov, které podnikatel prohlásil před dvěma lety: "Byli bychom hloupí, kdybychom organizaci přestěhovali jinam. Už jenom kvůli skvělým podmínkám nájmu v domovské PNC Areně, kde nám smlouva vyprší až v roce 2024," řekl tehdy. 

Stěhování Caroliny už několikrát vyloučil i šéf ligy Gary Bettman. 

Nabízená částka 500 milionů dolarů je více než dvojnásobek toho, jak klub ocenil časopis Forbes. Zároveň jde v této době pravděpodobně o naprosto minimální sumu, za kterou si můžete klub odkoupit. 

Stejné peníze totiž musel zaplatit Bill Foley za to, aby jeho tým Las Vegas Golden Knights od nové sezony NHL rozšířili. 

Spekulanti navíc mají za to, že i v Carolině potenciál pro hokej je. Ještě před čtyřmi lety na zápasy Hurricanes v průměru chodilo 17 560 diváků na zápas. Ještě více než na třeba New York Ragners, Nashville Predators nebo Edmonton Oilers. 

Nejhodnotnější ze všech? New York Rangers!

Podle mnohých hlad v Carolině po hokeji vzroste ve chvíli, kdy tým začne pravidelně vyhrávat a konečně se znovu probojuje do play off. Zámořští experti mají za to, že by se to klidně mohlo povést v příští sezoně. Tým v létě posílil o zajímavá jména. Z Washigntonu přišel Justin Williams, z Chicaga Trevor van Riemsdyk a Marcus Krüger.

V prvním kole draftu si letos Carolina ze dvanácté pozice vybrala českého útočníka Martina Nečase.

Když už jsme načrtli hodnoty klubů v NHL, nejhodnotnějším klubem podle posledního žebříčku magazínu Forbes je New York Rangers s hodnotou 1,25 miliardy dolarů (32 miliardy korun) těsně před Montrealem (1,12 mliardy dolarů) a Torontem s hodnotou 1,1 miliardy dolarů.

Jak už bylo řečeno, pořadí uzavírala Carolina, která se na poslední místo propadla v posledním roce. Až do té doby žebříček třiceti klubů uzavírala Florida Panthers (235 milionů dolarů).

Průměrná hodnota klubu v NHL je vyčíslena na 517 milionů dolarů. Jejich tržní cena ale bude, jak ukazuje případ Hurricanes, mnohem vyšší.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Česká jednička Chládek ve 30 letech končí s boxem

Dlouholetá česká jednička v amatérském ringu Zdeněk Chládek končí s boxem. Někdejší bronzový medailista z juniorského mistrovství světa i Evropy se rozhodl pověsit rukavice na hřebík ve třiceti letech, a to ze zdravotních a rodinných důvodů, ale i vzhledem k současné nejistotě v době pandemie koronaviru. V budoucnu se chce věnovat trénování ve vlastní boxerské akademii.

"Ukončuji dlouholetou sportovní vrcholovou kariéru," oznámil Chládek na facebooku. "Sportu se budu věnovat nadále. Nyní se chci zaměřit na lidi, kteří mají zájem se naučit boxovat. Ať už jako hobby nebo vrcholově. Do budoucna plánuji vlastní tělocvičnu, jakmile se situace uklidní," dodal s poukazem na současná opatření vynucená pandemií koronaviru.

Právě šíření nákazy covid-19 přitom Chládkovi tak trochu nahrálo, protože po únorové operaci ramena dostal šanci stihnout o rok odložené olympijské hry. Přestože se ukázalo, že rameno je poškozené víc, než se čekalo, snahu o návrat měl. "Byl jsem s reprezentací na soustředění, ale nebylo to ono. Ruka mě bolí i teď za běžného života a zdraví je na prvním místě," řekl Chládek Ústeckému deníku.

před 7 minutami

Kubová v plavecké lize ISL skončila třetí na 100 metrů znak

Plavkyně Simona Kubová vybojovala v mezinárodní lize ISL v Budapešti třetí místo na trati 100 metrů znak. Svému týmu Tokio Frog Kings v maďarské metropoli pomohla ještě ve dvou štafetách a ze tří startů vytěžila jedenáct bodů.

Na znakařské stovce Kubová časem 57,42 sekundy nestačila jen na Nizozemku Kiru Toussaintovou a Američanku Amy Bilquistovou. "Jsem ráda, že jsem doplavala třetí. To je prima. Začátek závodu byl podařený, chtělo by přidat ve druhé padesátce, ale čas je fajn. Plavu v setinách pořád stejně, což je skvělé," uvedla Kubová v tiskové zprávě.

V pátek se podílela na druhém místě polohové štafety na 4×100 metrů a s kraulařskou štafetou obsadila šestou pozici. Tokio Frog Kings obsadili v měření čtyř týmů třetí místo a v průběžném pořadí International Swimming League jsou po pěti utkáních v euro-asijské skupině na posledním pátém místě.

"Snad se nám podaří postoupit do finále, to by bylo bezva," uvedla Kubová. "Teď máme čtyři dny volna a pak nás čeká další závod. Pořád ještě hodně těžce trénujeme, ladíme prý na semifinále, tak snad začneme více odpočívat," dodala chomutovská plavkyně.

Další zprávy