Chcete vlastnit klub NHL? Našetřete minimálně 11,5 miliardy korun. Tolik někdo nabídl za Carolinu

Adam Sušovský Adam Sušovský
14. 7. 2017 13:26
Profesionální sport v Americe je továrnou na peníze. Továrnou na miliardy peněz. A podle toho se také na trhu odvíjí cena jednotlivých klubů. Ten nejslabší a nejméně vydělávající ze všech, má v NHL hodnotu 11,5 miliardy korun. Tedy alespoň za tolik chce Carolinu Hurricanes koupit neznámý zájemce. Dvojnásobně tím přepálil hodnotu, kterou klub před rokem ocenil poslední žebříček prestižního časopisu Forbes.
Carolina Hurricanes možná změní majitele. Za 500 milionů dolarů ji chce koupit zatím neznámý majitel.
Carolina Hurricanes možná změní majitele. Za 500 milionů dolarů ji chce koupit zatím neznámý majitel. | Foto: Reuters

Raleigh - V roce 2006 Carolina s Františkem Kaberlem a Josefem Vašíčkem v sestavě senzačně vyhrála Stanley Cup, o tři roky později se dostala až do konferenčního finále. Ale od té doby je to bída, utrpení. Zkrátka totální propad.

Hurricanes se v osmi po sobě jdoucích sezonách nekvalifikovali do play off, patří dlouhodobě k nejslabším celkům v NHL. A hlavně, s trochou nadsázky, v Americe nikoho moc nezajímají. 

Jejich průměrná návštěvnost na domácí zápasy letos spadla na mizerných 11 786 diváků na zápas. Navíc se tady bavíme o průměru, nebývalo totiž výjimkou, že na některé zápasy Canes si našlo cestu jen něco málo přes osm tisíc diváků. Tedy méně než chodí na hokej třeba na Spartu. 

Nejen z tohoto důvodu se už léta hovoří o tom, zda by se organizace neměla přestěhovat do jiného města, kde by byla poptávka po hokeji mnohem větší.

Prestižní světový magazín Forbes v posledním žebříčku mapující hodnoty klubů v NHL s ohladem na to zařadil celek z města Raleigh na poslední místo. Carolinu ocenil na 230 milionů dolarů (přiblžně 5,3 miliardy korun).

V reálu je ale hodnota Caroliny mnohem větší. 

Alespoň podle zprávy, kterou zveřejnila agentura AP. 

O klub má prý zájem neznámý investor. Od současného majitele, Petera Karmanose, chce Hurricanes odkoupit za částku 500 milionů dolarů (přibližně 11,5 milionu korun).

Tiskový mluvčí Hurricanes spekulaci potvrdil s tím, že se Karmanos momentálně rozhoduje, zda klub prodat, nebo si jej ponechat.

Půjdou peníze z prodeje do kapsy Jágra?

Miliardář z Michiganu vedle Hurricanes vlastní i celky Plymouth Walers v kanadské OHL, či Floridu Everblades. Karmanos zároveň dotuje mládežnický program v USA a je od roku 2015 členem Hockey Hall of Fame (síň slávy) v Torontu.

Pokud by klub prodal, zlomek z ceny by mohl věnovat na plat Jaromíra Jágra. Právě jeho klub Florida Everblades v těchto dnech vede na sociálních sítích kampaň a vyhlásil o českou legendu veřejný zájem (čtěte ZDE).

Spekuluje se, že zájemcem o chudý klub z Raleigh je podnikatel Chuck Greenberg, který v minulosti vlastnil basebalový tým z NFL Texas Rangers. O vstup do NHL se pokoušel už před šesti lety, s nabídkou na nákup Dallasu Stars ale v roce 2011 neuspěl. 

Pokud Greenberg uspěje nyní a stane se majitelem Caroliny, je téměř jisté, že se klub z města stěhovat nebude. Vyplývá to alespoň ze slov, které podnikatel prohlásil před dvěma lety: "Byli bychom hloupí, kdybychom organizaci přestěhovali jinam. Už jenom kvůli skvělým podmínkám nájmu v domovské PNC Areně, kde nám smlouva vyprší až v roce 2024," řekl tehdy. 

Stěhování Caroliny už několikrát vyloučil i šéf ligy Gary Bettman. 

Nabízená částka 500 milionů dolarů je více než dvojnásobek toho, jak klub ocenil časopis Forbes. Zároveň jde v této době pravděpodobně o naprosto minimální sumu, za kterou si můžete klub odkoupit. 

Stejné peníze totiž musel zaplatit Bill Foley za to, aby jeho tým Las Vegas Golden Knights od nové sezony NHL rozšířili. 

Spekulanti navíc mají za to, že i v Carolině potenciál pro hokej je. Ještě před čtyřmi lety na zápasy Hurricanes v průměru chodilo 17 560 diváků na zápas. Ještě více než na třeba New York Ragners, Nashville Predators nebo Edmonton Oilers. 

Nejhodnotnější ze všech? New York Rangers!

Podle mnohých hlad v Carolině po hokeji vzroste ve chvíli, kdy tým začne pravidelně vyhrávat a konečně se znovu probojuje do play off. Zámořští experti mají za to, že by se to klidně mohlo povést v příští sezoně. Tým v létě posílil o zajímavá jména. Z Washigntonu přišel Justin Williams, z Chicaga Trevor van Riemsdyk a Marcus Krüger.

V prvním kole draftu si letos Carolina ze dvanácté pozice vybrala českého útočníka Martina Nečase.

Když už jsme načrtli hodnoty klubů v NHL, nejhodnotnějším klubem podle posledního žebříčku magazínu Forbes je New York Rangers s hodnotou 1,25 miliardy dolarů (32 miliardy korun) těsně před Montrealem (1,12 mliardy dolarů) a Torontem s hodnotou 1,1 miliardy dolarů.

Jak už bylo řečeno, pořadí uzavírala Carolina, která se na poslední místo propadla v posledním roce. Až do té doby žebříček třiceti klubů uzavírala Florida Panthers (235 milionů dolarů).

Průměrná hodnota klubu v NHL je vyčíslena na 517 milionů dolarů. Jejich tržní cena ale bude, jak ukazuje případ Hurricanes, mnohem vyšší.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy