Salming navštívil Toronto o víkendu a klub ho před začátkem zápasu proti Vancouveru uctil několikaminutovým videem s momenty z jeho kariéry. Pak se Švéd za doprovodu manželky Pii a bývalých kapitánů Maple Leafs Darryla Sittlera a Matse Sundina ukázal na ledě.
"Tonight, Borje has come home." 💙
— Sportsnet (@Sportsnet) November 13, 2022
A beautiful and well-deserved moment for Borje Salming, as the @MapleLeafs honoured him prior to tonight's game against Vancouver. pic.twitter.com/lV5Z7oOu4N
Na všech bylo znát, jak s nimi cloumají emoce. Stejně jako při pohledu do hlediště Scotiabank Areny, kde slzeli diváci. Ti si Salminga za 16 let, kdy v Torontu působil, zamilovali, a proto jim jeho současný stav trhá srdce.
Švéd vydal zprávu o své nemoci v srpnu, tehdy ještě s optimistickými dodatky, že bere tvrdé zjištění jako největší životní výzvu a pokusí se průběh nemoci zpomalit. Jenže amyotrofická laterální skleróza (ALS) postupuje v jeho případě s krutou rychlostí.
Ze záběrů z Toronta lze podle mimiky a pohybu Salminga poznat, v jak vážném stavu je. Doma ve Švédsku v říjnu při návštěvě deníku Expressen prozradil, že už komunikuje jen pomocí aplikace na tabletu a nemůže se sám ani najíst.
Nervosvalové onemocnění, při němž pacient postupně ztrácí kontrolu nad všemi svaly v těle, ho ničí podobně jako anglického ragbistu Roba Burrowa nebo před lety fotbalistu Mariána Čišovského.
Hokejista, který v NHL proslul jako obrovský obětavec a tvrďák a u něhož spoluhráči ještě dlouho po konci kariéry obdivovali stavbu těla a kondici, se nyní ztrácí před očima.
Salming se narodil v roce 1951 v Kiruně, ve městě proslaveném těžbou železné rudy za polárním kruhem. V juniorském věku se přesunul jižněji do klubu Brynäs Gävle, odkud v roce 1973 zamířil do NHL. Jako jeden z prvních Evropanů, v roli průkopníka.
Vydržel příkoří, která museli první hráči ze starého kontinentu v NHL snášet. Kanaďanům a Američanům ukázal, že i hokejista z Evropy umí zahrát tvrdě. A postupně si všechny získal jednak obětavostí, jednak svým vystupováním mimo led.
Český, potažmo československý útočník Miroslav Fryčer s ním v Torontu odehrál sedm sezon a o švédském bekovi vždy hovořil jako o přirozeném lídrovi. Ačkoliv Salming odmítal kapitánské céčko, fakticky tým řídil. Bral si pod svá křídla mladé hráče, měl hlavní slovo v kabině.
"Co řekl Borja, to platilo. Aby ne, měl autoritu jako hrom. Jenom zvýšil hlas a všichni ztichli. Zvedl svou vyrýsovanou, šlachovitou postavu, pronesl pár vět a bylo jasno. Nikdo si nedovolil oponovat," vyprávěl Fryčer ve své knize Můj divoký hokejový život.
Stali se z nich velcí kamarádi, zároveň se uměli do krve zhádat i na tréninku. To když třeba Fryčerovi puk párkrát přeskočil hokejku a Salming se začal vztekat.
"Já jsem na něj ječel taky. Tehdy jsem si to už mohl dovolit. Vyfakovali jsme se, zahodili hokejky a odešli naštvaní do kabiny. Chvíli jsme tam seděli, koukali na sebe a potom se začali řehtat jako koně: 'Tak jsme si aspoň zkrátili trénink,'" popisoval Fryčer v autobiografii.
Když soupeřova brusle Salmingovi jednou prořízla obličej a skoro přišel o oko, spravilo mu obličej 200 stehů. Za necelé dva týdny byl švédský fenomén zpět na ledě.
Salming si vysloužil všeříkající přezdívku "The King". Za Maple Leafs odehrál 1080 duelů, zámořskou kariéru dohrál v Detroitu. V roce 1996 vstoupil do hokejové Síně slávy, v Torontu má i vlastní sochu.
Mladší generace má jeho jméno spojené s firmou na sportovní oblečení, spodní prádlo a módní doplňky. Značka Salming je známá především v prostředí florbalu, ale vyrábí i hokejové náčiní.
Ve světě profesionálního sportu dělá rodinnému jménu nadále čest hokejistova dcera Bianca, švédská reprezentantka ve víceboji.
O víkendu mohlo Salminga potěšit, že Toronto při jeho návštěvě začalo zápas proti Canucks s kompletní švédskou šestkou na ledě. V bráně Erik Källgren, v obraně Rasmus Sandin a Timothy Liljegren, v útoku Calle Järnkrok, William Nylander a Pierre Engvall.
A v utkání na počest nemocné legendy pak Maple Leafs zvítězili 3:2.