Z otevření Tehelného pole byla málem fraška. Trnava nakonec nastoupí, ale cítí křivdu

Marek Janoš Marek Janoš
3. 3. 2019 13:00
Slovenský fotbal čeká největší derby jara a zároveň znovuotevření nejslavnějšího stadionu na Slovensku. Nesmiřitelní rivalové Slovan Bratislava a Spartak Trnava se v neděli utkají na Tehelném poli. A právě kvůli novému stadionu se zápas málem nehrál. Hosté z Trnavy odmítli na nezkolaudovaném stadionu nastoupit.
Spartak Trnava - Slovan Bratislava
Spartak Trnava - Slovan Bratislava | Foto: ČTK

Kapacita 22 500 diváků. Moderní vybavení, nový trávník, technologické novinky pro větší komfort návštěvníků. Slovan Bratislava se pyšní novým stadionem. Fotbalová veřejnost po něm volala několik let a po řadě komplikací se dočkala. Jenže atmosféru očekávání slavnostního otevření narušil spor Slovanu a Spartaku.

Tradiční derby, které lze v Česku přirovnat k soubojům Sparty a Slavie, bude mít letos ještě o kus dusnější atmosféru. Oba kluby si přes média vyměnily několik ostrých vzkazů už před utkáním.

Rozbuškou měl být nízký počet lístků poskytnutý hostujícím fanouškům na šlágr jarní části slovenské ligy. Nový stadion na Tehelném poli má oficiální kapacitu 22 500 míst a ligové regule předepisují pořádajícímu klubu uvolnit alespoň 5 procent kapacity pro hostující příznivce. V tomhle případě 1125 lístků. Slovan ovšem Trnavským nabídl jen 400.

Fanoušci Spartaku reagovali zrušením oficiálního výjezdu na zápas, když Slovan odůvodnil nízký počet lístků pro hosty bezpečností na stadionu. "Prioritou je pro nás bezpečnost fanoušků. Stav sektoru hostí neumožňuje hostům nabídnout víc vstupenek," uvedl Slovan.

Za své fanoušky se pak postavil klub z Trnavy a rozmíška byla na světě. "Stadion ještě není oficiálně zkolaudovaný. Je ohrožena bezpečnost. Do dočasného užívání je odevzdána pouze jedna tribuna. Navrhujeme zápas odložit, nebo jej odehrát na starém stadionu na Pasienkách," prohlásil Spartak v oficiálním prohlášení před zápasem.

Týden před zápasem to tak vypadalo, že místo slavnostního otevření a třaskavého derby bude ze zápasu spíš fraška.

Slovanu se ale nakonec podařilo ve spolupráci s Unií ligových klubů v úterý před zápasem stadion certifikovat. Oba kluby se nakonec po několika bezpečnostních poradách dohodly a Trnava měla dostat přibližně 1000 vstupenek pro své příznivce, nicméně fanoušci Spartaku svůj bojkot utkání nezrušili, a tak stadion nebude při slavnostním otevření vyprodaný.

A zatímco se hráči a trenéři připravovali na prestižní zápas, ve kterém bude suverénní lídr tabulky Slovan jasným favoritem, na Trnavu se z fotbalových kruhů snášela kritika za přílišnou medializaci celé kauzy.

Klub včetně hlavního akcionáře Vladimíra Poóra si ale stojí za svým a podpořil stanoviska svých ultras. "Sektor hostí skutečně nebude mít požadovaný komfort, přesně tak jak uvádějí fanoušci ve svém prohlášení. Jsme znepokojení a zklamaní, že na takový svátek fotbalu, otevření nového stadionu, chybí základní servis a vytvořené základní podmínky pro hostující fanoušky," píše se v posledním prohlášení Trnavy před zápasem.

"Naše požadavky, aby se příslušné fotbalové orgány zaobíraly námi uvedenými problémy, připraveností stadionu a pěti procenty vstupenek pro naše fanoušky, byly vyřešeny, náš klub k zápasu nastoupí. Jsme jen velmi smutní, že v hledišti budou chybět naši fanoušci. Proč, to se musí zamyslet jiní, ne my, ani naši fanoušci," uzavírá prohlášení trnavský klub.

Na utkání by i přesto mělo dorazit přibližně 20 000 diváků. Ještě ne zcela dokončený stadion bude mít kromě několika výhod, jako například kompletně bezhotovostních plateb na stadionu, také řadu omezení. Snížený komfort v určitých sektorech nebo třeba nedokončené parkoviště.

Zápas mezi Slovanem Bratislava a Spartakem Trnava začne v 18:00. "Belasí" nastoupí k zápasu jako favoriti. S 52 body jasně vedou slovenskou ligu a míří k titulu. Úřadující mistr z Trnavy je po potížích na podzim loňského roku, kdy z klubu odešel český trenér Radoslav Látal a sportovní ředitel Pavel Hoftych, na sedmém místě.

Klub měl po avizovaném odchodu majitele (a dosud hlavního akcionáře) Vladimíra Poóra údajně potíže s financováním. Slovenský oligarcha a sponzor bývalého premiéra Slovenska Roberta Fica na podzim připustil, že se chystá finančně podporovat pražské Bohemians.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Jandová dojela v časovce juniorek na 25. místě, Vacek 42.

Mathias Vacek skončil v časovce juniorů na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 42. místě a další český jezdec Pavel Bittner dojel na 53. pozici. Z triumfu se radoval Ital Antonio Tiberi, který zvládl 27,6 kilometru dlouhou trať za 38:28,25 minuty.

V kategorii juniorek obsadila Veronika Jandová 25. místo a Kristýna Burlová skončila na 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, jež 13,7 kilometru absolvovala za 22:16 minuty.

Další zprávy