Z otevření Tehelného pole byla málem fraška. Trnava nakonec nastoupí, ale cítí křivdu

Marek Janoš Marek Janoš
3. 3. 2019 13:00
Slovenský fotbal čeká největší derby jara a zároveň znovuotevření nejslavnějšího stadionu na Slovensku. Nesmiřitelní rivalové Slovan Bratislava a Spartak Trnava se v neděli utkají na Tehelném poli. A právě kvůli novému stadionu se zápas málem nehrál. Hosté z Trnavy odmítli na nezkolaudovaném stadionu nastoupit.
Spartak Trnava - Slovan Bratislava
Spartak Trnava - Slovan Bratislava | Foto: ČTK

Kapacita 22 500 diváků. Moderní vybavení, nový trávník, technologické novinky pro větší komfort návštěvníků. Slovan Bratislava se pyšní novým stadionem. Fotbalová veřejnost po něm volala několik let a po řadě komplikací se dočkala. Jenže atmosféru očekávání slavnostního otevření narušil spor Slovanu a Spartaku.

Tradiční derby, které lze v Česku přirovnat k soubojům Sparty a Slavie, bude mít letos ještě o kus dusnější atmosféru. Oba kluby si přes média vyměnily několik ostrých vzkazů už před utkáním.

Rozbuškou měl být nízký počet lístků poskytnutý hostujícím fanouškům na šlágr jarní části slovenské ligy. Nový stadion na Tehelném poli má oficiální kapacitu 22 500 míst a ligové regule předepisují pořádajícímu klubu uvolnit alespoň 5 procent kapacity pro hostující příznivce. V tomhle případě 1125 lístků. Slovan ovšem Trnavským nabídl jen 400.

Fanoušci Spartaku reagovali zrušením oficiálního výjezdu na zápas, když Slovan odůvodnil nízký počet lístků pro hosty bezpečností na stadionu. "Prioritou je pro nás bezpečnost fanoušků. Stav sektoru hostí neumožňuje hostům nabídnout víc vstupenek," uvedl Slovan.

Za své fanoušky se pak postavil klub z Trnavy a rozmíška byla na světě. "Stadion ještě není oficiálně zkolaudovaný. Je ohrožena bezpečnost. Do dočasného užívání je odevzdána pouze jedna tribuna. Navrhujeme zápas odložit, nebo jej odehrát na starém stadionu na Pasienkách," prohlásil Spartak v oficiálním prohlášení před zápasem.

Týden před zápasem to tak vypadalo, že místo slavnostního otevření a třaskavého derby bude ze zápasu spíš fraška.

Slovanu se ale nakonec podařilo ve spolupráci s Unií ligových klubů v úterý před zápasem stadion certifikovat. Oba kluby se nakonec po několika bezpečnostních poradách dohodly a Trnava měla dostat přibližně 1000 vstupenek pro své příznivce, nicméně fanoušci Spartaku svůj bojkot utkání nezrušili, a tak stadion nebude při slavnostním otevření vyprodaný.

A zatímco se hráči a trenéři připravovali na prestižní zápas, ve kterém bude suverénní lídr tabulky Slovan jasným favoritem, na Trnavu se z fotbalových kruhů snášela kritika za přílišnou medializaci celé kauzy.

Klub včetně hlavního akcionáře Vladimíra Poóra si ale stojí za svým a podpořil stanoviska svých ultras. "Sektor hostí skutečně nebude mít požadovaný komfort, přesně tak jak uvádějí fanoušci ve svém prohlášení. Jsme znepokojení a zklamaní, že na takový svátek fotbalu, otevření nového stadionu, chybí základní servis a vytvořené základní podmínky pro hostující fanoušky," píše se v posledním prohlášení Trnavy před zápasem.

"Naše požadavky, aby se příslušné fotbalové orgány zaobíraly námi uvedenými problémy, připraveností stadionu a pěti procenty vstupenek pro naše fanoušky, byly vyřešeny, náš klub k zápasu nastoupí. Jsme jen velmi smutní, že v hledišti budou chybět naši fanoušci. Proč, to se musí zamyslet jiní, ne my, ani naši fanoušci," uzavírá prohlášení trnavský klub.

Na utkání by i přesto mělo dorazit přibližně 20 000 diváků. Ještě ne zcela dokončený stadion bude mít kromě několika výhod, jako například kompletně bezhotovostních plateb na stadionu, také řadu omezení. Snížený komfort v určitých sektorech nebo třeba nedokončené parkoviště.

Zápas mezi Slovanem Bratislava a Spartakem Trnava začne v 18:00. "Belasí" nastoupí k zápasu jako favoriti. S 52 body jasně vedou slovenskou ligu a míří k titulu. Úřadující mistr z Trnavy je po potížích na podzim loňského roku, kdy z klubu odešel český trenér Radoslav Látal a sportovní ředitel Pavel Hoftych, na sedmém místě.

Klub měl po avizovaném odchodu majitele (a dosud hlavního akcionáře) Vladimíra Poóra údajně potíže s financováním. Slovenský oligarcha a sponzor bývalého premiéra Slovenska Roberta Fica na podzim připustil, že se chystá finančně podporovat pražské Bohemians.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy