Těžká zkouška na úvod: CSKA. Odrazí Vrbu k úspěchu, nebo budou pokračovat nevýrazné výsledky?

Petr Havlíček
30. 7. 2016 9:30
Zahraniční mise Pavla Vrby začíná. Po nepovedeném mistrovství Evropy opustil reprezentaci a vydal se na své první angažmá mimo Česko a Slovensko. Úvodní soutěžní utkání na lavičce klubu Anži Machačkala na sebe nenechalo dlouho čekat, už dnes večer čeká Vrbu ostrý test. V 1. kole ruské ligy narazí na CSKA Moskva.
Pavla Vrbu čeká v Machačkale vstup do nového ročníku ruské ligy.
Pavla Vrbu čeká v Machačkale vstup do nového ročníku ruské ligy. | Foto: Milan Kammermayer

Machačkala - Byla to krušná perioda pro Pavla Vrbu. Z Eura odjel s jedním bodem, veřejně ale projevil ochotu pokračovat dál u národního týmu. Jenže pak, znenadání, jak tvrdí, přistála nabídka z Dagestánu převzít patronát nad tamním Anži.

Rychlý přesun na východ, už čtyři dny po prvním přiznání kontaktu úvodní trénink v česko-rusko-anglickém jazyce. A poslední červencový víkend zahajovací duel v ruské Premier Lize a hned proti CSKA, obhájci titulu.

Právě rychlý sled událostí je možná to, co Vrbovi ve strahovské kanceláři chybělo. Návrat ke každodennímu kontaktu s hráči, pochopitelně vyšší gáže než kdekoli v tuzemsku a možnost prosadit se v zahraničí jej vedla k podpisu daleké Machačkale.

Z ní vede přes dobré výsledky cesta k atraktivnějším výzvám. Nepovedený závěr reprezentačního angažmá nezakryje skutečnost, že právě dvaapadesátiletý rodák z Přerova je nejúspěšnějším českým klubovým koučem posledních let. Pokud v jiném prostředí zopakuje to, co jej zdobilo třeba v Plzni, udělá si jméno i za hranicemi a navíc v dobrém světle ukáže českou trenérskou školu.

Místo Eto'a pouze hostování

Vrbovo ligové působení započne dnes večer v 19:00 českého času na domácí půdě. Favoritem utkání je určitě CSKA, které o loňský mistrovský primát bojovalo do posledního kola, nad druhým Rostovem skončilo s náskokem dvou bodů. I proto premiéra českého trenéra v Rusku nevyvolává tak velkou pozornost, ostatně stejně jako celý klub.

Není se čemu divit: Anži se v minulém ročníku zachránilo až v baráži a navíc už dávno neplatí, že jeho vlastník, miliardář Sulejman Kerimov, plní rozpočet, nakupuje zahraniční hvězdy a touží dostat dagestánský celek mezi velkokluby. Časy, kdy se v Machačkale proháněli Eto'o, Žirkov, Denisov nebo Willian, jsou pryč.

Passing, passing, shooting a na konec sranda. Vrba cepuje své nové svěřence. | Video: YouTube kanál Anži Machačkala

V aktuálním kádru Pavla Vrby tak nenalezneme žádné evropskému fanouškovi známé jméno. Z letošních posil stojí za zmínku snad jen dvě hostování: z Bordeaux dorazil stoper Cédric Yambéré, jenž loni ve francouzské lize odehrál 27 utkání, Šachtar Doněck zase zapůjčil útočníka Pylypa Budkivského, který ovšem dva roky nastupoval za ukrajinskou Zorju Luhansk s bilancí 25 gólů v 73 zápasech.

Dvě výhry nad soupeři ze třetí ligy a Saudské Arábie

A nabízí se i další důvod, proč se o Anži tolik nemluví a příliš se od něj nečeká. Přestože výsledky v přípravě jsou často v porovnání s mistrovskou soutěží jako den a noc, letní duely Machačkaly skutečně příliš neupoutaly.

Krátce po Vrbově příchodu totiž jeho celek prohrál 0:2 s čerstvě druholigovým Chimki a pak nestačil ani na rezervu Spartaku Moskva, byť proti oběma soupeřům nenaskočila kompletní sestava. Na rakouském soustředění už přišly dvě výhry s rozdílem jediného gólu: proti anglickému Charltonu, který sestoupil z druhé nejvyšší soutěže, a družstvu Al-Ettifaq ze Saudské Arábie.

Anži Machačkala v přípravě

Anži - Chimki 0:2
Anži - Spartak Moskva II 2:3
Anži - Charlton 1:0
Anži - Al-Ettifaq 2:1
Anži - Watford 0:0

To už si Pavel Vrba pochvaloval, že se mu pomalu rýsuje základní jedenáctka a že svěřenci začínají chápat jeho požadavky. Ověřit si to mohl v generálce proti Watfordu, která posloužila jako kvalitní test před ligou. "V setkáních s anglickými kluby kluci ukázali silnou vůli a charakter. Zápas s CSKA bude podobný," zhodnotil na klubovém webu bezgólovou remízu.

Nejvyšší příčky, Liga mistrů a radost. Dokáže to Vrba?

Za výsledek 0:0 by se dnes zřejmě nezlobil, protože Machačkala jde do sezony spíše z pozice týmu, který může překvapit. To samozřejmě českému trenérovi nahrává, obhájit třináctou příčku a zvládnutou baráž není žádným velkým závazkem.

Ambice jsou však nepochybně větší. Pavel Vrba po nástupu do funkce uvedl, že chce na tribuny přilákat co nejvíce diváků. Záměrem bude prezentovat se atraktivní hrou, již svého času pod jeho vedením předváděla Plzeň nebo slovenská Žilina.

Na druhou stranu, jak se vzhledem k ruským poměrům předpokládá, majitel Kerimov slyší ve vztahu k podřízeným především na výsledky. Před třemi roky ustoupil od megalomanských plánů, odvolal Nizozemce Hiddinka a od té doby se v Anži vystřídali čtyři různí trenéři, nepočítaje zaskakujícího Meulensteena.

Že se bude muset Vrba společně se svými asistenty Fitzelem, Bokijem a Ticháčkem hodně snažit, aby udrželi šéfovu přízeň, svědčí i projev generálního ředitele Sergeje Korableva v kabině při představování nového realizačního týmu. Hráči slyšeli slova o nejvyšších příčkách, Lize mistrů a radosti na konci sezony. To vše prý Pavel Vrba umí.

Večer se poprvé ukáže, jestli vykročí vstříc vysokým cílům. Opravdové hodnocení přijde na řadu až časem. A pak se uvidí, jestli Anži Machačkala bude skutečně odrazovým můstkem k obnovení částečně ztraceného renomé, nebo pouze krátkodobou a nevýraznou, byť finančně výhodnou, anabází v životopisu.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy