Jarolím mohl začínat s Anglií ve Wembley. Ale Vrba byl proti a teď už Češi nechtěli zradit Arménii

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 7. 2016 14:30
Anglická asociace projevila opakovaně zájem o sehrání přátelského zápasu s českými fotbalisty před startem kvalifikace o MS 2018. Nedošlo ale k dohodě na konkrétním termínu.
"Cože, my jsme odmítli hrát s Anglii ve Wembley?" jako by se zrovna divil nový reprezentační kouč Karel Jarolím
"Cože, my jsme odmítli hrát s Anglii ve Wembley?" jako by se zrovna divil nový reprezentační kouč Karel Jarolím | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nechybělo mnoho a Karel Jarolím mohl svůj první zápas na lavičce českého národního týmu prožít v nejvelebnějším chrámu fotbalového světa, v londýnském Wembley. Přátelský zápas v Anglii byl na spadnutí.

Jenže k němu nakonec nedojde, přestože o duel s Čechy stál jak Roy Hodgson před Eurem, tak jeho čerstvý nástupce v roli manažera anglické reprezentace Sam Allardyce.

Jenže místo duelu s Three Lions ve Wembley si Češi nakonec před startem kvalifikace o MS 2018 zahrají v Mladé Boleslavi přátelský duel s Arménií. Proč?

"Jednali jsme o tom už před Eurem, možnost hrát ve Wembley byla rozhodně  velkým lákadlem, já osobně jsem o to hodně stál, ale bohužel tehdy nedošlo k dohodě na přesném termínu," vysvětluje Rudolf Řepka, generální sekretář Fotbalové asociace ČR.

Angličané o zápas s Čechy velmi stáli a jejich motivace byla jasná, v neděli 4. září vstupují do kvalifikace o MS 2018 zápasem na Slovensku. Od Čechů si tedy slibovali prověrku sehranou proti soupeři vyznávajícímu podobnou mentalitu a herní styl.

Středa vs. čtvrtek = nepřekonatelný problém

Pavel Vrba, kouč české reprezentace, na fotbalovém Euru 2016.
Pavel Vrba, kouč české reprezentace, na fotbalovém Euru 2016. | Foto: ČTK

"Jenže trvali na tom, aby se zápas hrál ve Wembley ve čtvrtek 1. září. A na to náš tehdejší trenér Pavel Vrba nechtěl přistoupit. My jsme navrhovali, aby se hrálo o den dřív, ve středu 31. srpna. Hovořili jsme také o tom, že by se zápas hrál v Česku, že by se tu Angličané stavili cestou na Slovensko. Ale soupeř trval na Wembley, což by nám samo o sobě až tak nevadilo, ale hlavně trval na tom termínu a ten byl pro Pavla Vrbu a Dušana Fitzela, tehdejšího manažera týmu, neakceptovatelný," shrnuje Rudolf Řepka.

"A já jim celkem rozumím. V pondělí by se naši reprezentanti sešli na srazu, ve středu by letěli do Londýna, ve čtvrtek tam sehráli zápas, v pátek ráno dorazili domů a v neděli už by je čekal vstup do kvalifikace proti Severnímu Irsku, to opravdu není ideální scénář vzhledem k tomu, že soutěžní zápas je samozřejmě priorita," podotýká Rudolf Řepka.

A tak se místo Anglie domluvila už před Eurem předkvalifikační generálka s Arménií.

Na turnaji Euro 2016 pak nezazářila ani česká, ani anglická reprezentace. A v obou případech se měnili trenéři. Zatímco Pavel Vrba s Dušanem Fitzelem zamířili do Anži Machačkala a nahradil je Karel Jarolím (spolu s novým manažerem Jaromírem Šeterlem), v Anglii se po Hodgsonově rezignaci stal novým šéfem národního týmu Sam Allardyce, dosud manažer Sunderlandu.

Myšlenku hrát s Čechy oživoval i Allardyce. Marně

A jak v posledních dnech zmiňovala anglická média, měl i Allardyce velký zájem myšlenku přátelského zápasu s českou reprezentací znovu oživit.

"Ano, Angličané se i po Euru ozvali znovu. Ale už jsme měli s Arménií uzavřenou gentlemanskou dohodu a z ní už jsme nechtěli vystupovat, ten zápas je už potvrzený," naznačuje Řepka, že uhnout z domluveného zápasu už by bylo diplomatické faux pas.

"Hrát ve Wembley by bylo určitě krásné, naposledy se to českému týmu podařilo v srpnu 2008, tak snad ještě někdy bude další příležitost," připomněl Řepka zápas, ve kterém na lavičce jako hlavní kouč debutoval Petr Rada a přátelské utkání tehdy skončilo 2:2.

Karlu Jarolímovi premiéra ve Wembley nakonec dopřána nebyla. Ale neměl k ní věru daleko.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 1 hodinou

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

Další zprávy