Jarolím mohl začínat s Anglií ve Wembley. Ale Vrba byl proti a teď už Češi nechtěli zradit Arménii

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 7. 2016 14:30
Anglická asociace projevila opakovaně zájem o sehrání přátelského zápasu s českými fotbalisty před startem kvalifikace o MS 2018. Nedošlo ale k dohodě na konkrétním termínu.
"Cože, my jsme odmítli hrát s Anglii ve Wembley?" jako by se zrovna divil nový reprezentační kouč Karel Jarolím
"Cože, my jsme odmítli hrát s Anglii ve Wembley?" jako by se zrovna divil nový reprezentační kouč Karel Jarolím | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nechybělo mnoho a Karel Jarolím mohl svůj první zápas na lavičce českého národního týmu prožít v nejvelebnějším chrámu fotbalového světa, v londýnském Wembley. Přátelský zápas v Anglii byl na spadnutí.

Jenže k němu nakonec nedojde, přestože o duel s Čechy stál jak Roy Hodgson před Eurem, tak jeho čerstvý nástupce v roli manažera anglické reprezentace Sam Allardyce.

Jenže místo duelu s Three Lions ve Wembley si Češi nakonec před startem kvalifikace o MS 2018 zahrají v Mladé Boleslavi přátelský duel s Arménií. Proč?

"Jednali jsme o tom už před Eurem, možnost hrát ve Wembley byla rozhodně  velkým lákadlem, já osobně jsem o to hodně stál, ale bohužel tehdy nedošlo k dohodě na přesném termínu," vysvětluje Rudolf Řepka, generální sekretář Fotbalové asociace ČR.

Angličané o zápas s Čechy velmi stáli a jejich motivace byla jasná, v neděli 4. září vstupují do kvalifikace o MS 2018 zápasem na Slovensku. Od Čechů si tedy slibovali prověrku sehranou proti soupeři vyznávajícímu podobnou mentalitu a herní styl.

Středa vs. čtvrtek = nepřekonatelný problém

Pavel Vrba, kouč české reprezentace, na fotbalovém Euru 2016.
Pavel Vrba, kouč české reprezentace, na fotbalovém Euru 2016. | Foto: ČTK

"Jenže trvali na tom, aby se zápas hrál ve Wembley ve čtvrtek 1. září. A na to náš tehdejší trenér Pavel Vrba nechtěl přistoupit. My jsme navrhovali, aby se hrálo o den dřív, ve středu 31. srpna. Hovořili jsme také o tom, že by se zápas hrál v Česku, že by se tu Angličané stavili cestou na Slovensko. Ale soupeř trval na Wembley, což by nám samo o sobě až tak nevadilo, ale hlavně trval na tom termínu a ten byl pro Pavla Vrbu a Dušana Fitzela, tehdejšího manažera týmu, neakceptovatelný," shrnuje Rudolf Řepka.

"A já jim celkem rozumím. V pondělí by se naši reprezentanti sešli na srazu, ve středu by letěli do Londýna, ve čtvrtek tam sehráli zápas, v pátek ráno dorazili domů a v neděli už by je čekal vstup do kvalifikace proti Severnímu Irsku, to opravdu není ideální scénář vzhledem k tomu, že soutěžní zápas je samozřejmě priorita," podotýká Rudolf Řepka.

A tak se místo Anglie domluvila už před Eurem předkvalifikační generálka s Arménií.

Na turnaji Euro 2016 pak nezazářila ani česká, ani anglická reprezentace. A v obou případech se měnili trenéři. Zatímco Pavel Vrba s Dušanem Fitzelem zamířili do Anži Machačkala a nahradil je Karel Jarolím (spolu s novým manažerem Jaromírem Šeterlem), v Anglii se po Hodgsonově rezignaci stal novým šéfem národního týmu Sam Allardyce, dosud manažer Sunderlandu.

Myšlenku hrát s Čechy oživoval i Allardyce. Marně

A jak v posledních dnech zmiňovala anglická média, měl i Allardyce velký zájem myšlenku přátelského zápasu s českou reprezentací znovu oživit.

"Ano, Angličané se i po Euru ozvali znovu. Ale už jsme měli s Arménií uzavřenou gentlemanskou dohodu a z ní už jsme nechtěli vystupovat, ten zápas je už potvrzený," naznačuje Řepka, že uhnout z domluveného zápasu už by bylo diplomatické faux pas.

"Hrát ve Wembley by bylo určitě krásné, naposledy se to českému týmu podařilo v srpnu 2008, tak snad ještě někdy bude další příležitost," připomněl Řepka zápas, ve kterém na lavičce jako hlavní kouč debutoval Petr Rada a přátelské utkání tehdy skončilo 2:2.

Karlu Jarolímovi premiéra ve Wembley nakonec dopřána nebyla. Ale neměl k ní věru daleko.

 

Právě se děje

Další zprávy