V soutěži by měly mít jisté místo Real Madrid, FC Barcelona, Atlético Madrid, Juventus Turín, Inter Milán, AC Milán, Manchester United, Manchester City, Arsenal, Tottenham Hotspur, Chelsea a Liverpool.
Představitelé superligy uvedli, že by chtěli mít 15 takzvaných zakládajících členů, které by každou sezonu doplnilo pět kvalifikovaných klubů na celkových dvacet účastníků. Kdy by měla soutěž odstartovat, její zástupci neoznámili. V dřívějších plánech se hovořilo o ročníku 2022/23.
Organizátoři počítají s tím, že by se hrálo uprostřed týdne, o víkendech by kluby pokračovaly v domácích soutěžích. Jenže s tím bude nejspíš problém. UEFA totiž uvedla, že za založení elitní uzavřené ligy budou kluby vyloučeny ze všech domácích i evropských a světových soutěží. Jejich hráči navíc přijdou o možnost nastupovat za reprezentaci.
Ohlášení superligy přišlo jen několik hodin předtím, než měla UEFA představit plán upravené Ligy mistrů, jež bude mít nově 36 účastníků. Evropská fotbalová unie uvedla, že je připravena proti odtržení použít "všechny prostředky".
"Zainteresovaným klubům bude zakázáno hrát v jakékoli jiné soutěži na domácí, evropské nebo světové úrovni a jejich hráči mohou dostat zákaz reprezentovat své národní týmy," uvedla UEFA, jež poděkovala klubům z Německa a Francie, které se k projektu nepřipojily. "Vyzýváme všechny milovníky fotbalu, fanoušky a politiky, aby se k nám připojili v boji proti tomuto projektu. Sobeckost menšiny už tu vládne dlouho. Už toho bylo dost," řekli představitelé UEFA už v neděli, kdy se k vyhlášení superligy schylovalo.
Na stranu UEFA se postavila také světová federace FIFA, jež vyhlásila "nesouhlas s 'uzavřenou odtrženou evropskou ligou' mimo mezinárodní fotbalové struktury." Nezopakovala nicméně svou dřívější hrozbu, že by hráči ze superligových klubů nesměli hrát na mistrovství světa.
Neville: Je to čirá chamtivost
Počin klubů ostře kritizovala řada osobností. "Jsem znechucen. Kluby z Championship (druhá anglická liga) jsou mrtvé, kluby z League One a League Two jsou mrtvé. Celý systém soutěží, ve kterém se bojovalo 150 let, má padnout jen kvůli šesti klubům?" rozčílil se třeba bývalý anglický reprezentant Gary Neville. "Ať si jdou, ale tvrdě je potrestejte. Odečty bodů, obří pokuty, odeberte jim tituly," doplnila někdejší hvězda Manchesteru United.
"Je to čirá chamtivost. Jsou to podvodníci. Majitelé tohoto klubu, majitelé Liverpoolu, majitelé Chelsea, majitelé Manchesteru City nemají nic společného s fotbalem v téhle zemi. Žádná loajalita k téhle zemi a jejím ligám," přidal Neville, osminásobný vítěz Premier League.
Naštvaný Gary Neville:
😡 | "I'm a #MUFC fan and I'm absolutely disgusted."
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) April 18, 2021
💥 | "They are an absolute joke."@GNev2 gives a brutally honest reaction to reports that England's biggest clubs are expected to be part of plans for a breakaway European Super League. pic.twitter.com/VfJccHgybc
Proti novému projektu se okamžitě vyjádřili politici z některých velkých fotbalových zemí. Francouzský prezident Macron uvedl, že superliga "ohrožuje princip solidarity a podstaty sportu". "Francouzský stát podpoří všechny kroky LFP (francouzské ligy), FFF (francouzského svazu), UEFA a FIFA k ochránění integrity federálních soutěží, ať už národních nebo evropských," uvedl Elysejský palác.
Podobná slova volil i britský premiér Johnson. "Tyto plány mohou mít ničivý vliv na fotbal. Zaútočí na samou podstatu domácích soutěží a znepokojí fanoušky v celé zemi. Zapojené kluby se budou muset zodpovídat svým fanouškům a široké fotbalové komunitě, než podniknou další kroky," uvedl Johnson na Twitteru.
The clubs involved must answer to their fans and the wider footballing community before taking any further steps. (2/2)
— Boris Johnson (@BorisJohnson) April 18, 2021
Představitelé zakládajících klubů svůj projekt pochopitelně hájí. "Pomůže fotbalu na každé jeho úrovni," prohlásil první muž Realu Madrid Florentino Perez.
"Tím, že spojíme největší světové kluby a hráče, kteří se budou utkávat během celé sezony, otevírá superliga novou kapitolu evropského fotbalu. Zajistí i zvýšení finanční podpory pro celou fotbalovou pyramidu," ubezpečil šéf Manchesteru United Joel Glazer.
Představitelé superligy uvedli, že mají v plánu "solidární platby" zbytku fotbalové Evropy, která převýší částku, kterou v současnosti platí UEFA. Během 23 let, k nimž se kluby superlize upsali, by se mělo jednat o více než 10 miliard eur (259 miliard korun).
Samotné superligové týmy budou operovat s fondem 3,5 miliardy eur, jenž bude vyhrazen na projekty týkající se infrastruktury a na dopady pandemie covidu-19. Tyto finance nebudou určeny na přestupy hráčů.
Projekt bude financovat banka JPMorgan, jež to oficiálně potvrdila.
Podle respektovaných analytiků z Swiss Ramble mohou být hlavní motivací zakládajících klubů obří dluhy, které všech tucet klubů vykazuje:
If we include other debt, such as the amounts owed to staff, tax authorities, suppliers and other creditors, the total debt of the 12 clubs signing-up to the European Super League is a staggering £7.4 bln. pic.twitter.com/ohRPZmRGOs
— Swiss Ramble (@SwissRamble) April 19, 2021