Real propásl šanci dostat se na první místo. Se Sevillou nakonec zachraňoval remízu

9. 5. 2021 23:07
Fotbalisté Realu Madrid nevyužili šanci dostat se do čela španělské ligy. V 35. kole doma jen remizovali 2:2 se Sevillou a z druhého místa ztrácí na městského rivala Atlético dva body. Český brankář andaluského celku Tomáš Vaclík sledoval utkání z lavičky.
Zklamaný Karim Benzema v zápase Realu proti Seville.
Zklamaný Karim Benzema v zápase Realu proti Seville. | Foto: Reuters

Real prohrával od 22. minuty po Fernandově trefě, vyrovnání zařídil po změně stran Marco Asensio. Čtvrt hodiny před koncem ale zahrál ve vápně rukou Militao a nařízenou penaltu proměnil Ivan Rakitič. Domácím zachránil alespoň bod ve čtvrté minutě nastavení střídající Eden Hazard, který šťastně tečoval do brány Kroosovu střelu.

"Bílý balet" po vyřazení v semifinále Ligy mistrů s Chelsea zažil během čtyř dní další zklamání, v tabulce alespoň přeskočil díky lepší vzájemné bilanci Barcelonu. Sevilla si pojistila čtvrté místo, na svého dnešního soupeře ztrácí tři kola před koncem čtyři body.

Čerstvý finalista Evropské ligy Villarreal prohrál na domácím hřišti 2:4 se Celtou Vigo. Na šesté místo tabulky před "Žlutou ponorku" se tak může po pondělní dohrávce proti Granadě posunout Betis Sevilla.

Villarreal ve čtvrtek udržel v Londýně s Arsenalem čisté konto i postupový výsledek z úvodního semifinálového duelu, tentokrát ale inkasoval hned čtyřikrát. Dvakrát se prosadil útočník Santi Mina, který stejně jako jeho spoluhráč Brais Méndez proměnil pokutový kop.

Z penalty skóroval na druhé straně i Gerard Moreno, jenž se 21. trefou v sezoně dotáhl ve střelecké tabulce na Karima Benzemu z Realu Madrid. Španělský útočník dal za "Žlutou ponorku" 54. prvoligový gól v kariéře, čímž vyrovnal klubové rekordmany Diega Forlána a Giuseppeho Rossiho.

Druhou výhrou v řadě oživil naděje na záchranu poslední Eibar, který si poradil 1:0 s Getafe. Na 17. příčku ztrácí ve vyrovnané tabulce už jen dva body, Getafe má na sestupové příčky náskok čtyř bodů.

Španělská fotbalová liga - 35. kolo:

Getafe - Eibar 0:1 (89. Recio z pen.), Valencie - Valladolid 3:0 (45.+1 a 48. Gómez, 89. Correia), Villarreal - Vigo 2:4 (25. Gómez, 87. Moreno z pen. - 19. a 34. z pen. Mina, 45.+3 Méndez z pen., 57. Solari), Real Madrid - FC Sevilla 2:2 (67. Asensio, 90.+4 Hazard - 22. Fernando, 78. Rakitič z pen.).

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

před 3 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Aktualizováno před 4 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.