Barcelona překvapivě prohrála s Alavésem, Atlético a Real si zastřílely

Aktualizováno 10. 9. 2016 22:48
Senzací fotbalového víkendu je porážka Barcelony na domácí půdě proti nováčkovi z Alavésu. To Antoine Griezmann režíroval pohodovou výhru Atlética Madrid, všechny čtyři branky proti Celtě Vigo ale padaly až ve druhém poločase. Real skóroval už v šesté minutě, postaral se o to Cristiano Ronaldo.
Antoine Griezmann si v úvodním zápase třetího kola španělské ligy připsal dva góly a asistenci. | Foto: Reuters

Barcelona - Fotbalisté Barcelony překvapivě prohráli ve třetím kole španělské ligy s nováčkem z Alavésu 1:2 a poprvé v sezoně ztratili body. Rozhodující branku vstřelil v 64. minutě Ibai Gómez a Alavés tak zůstává v tomto ročníku neporažen. Atlético Madrid si připsalo první výhru, když zvítězilo 4:0 na hřišti Celty Vigo, která stále čeká na první bod. Povedený zápas prožil nejlepší střelec mistrovství Evropy ve Francii Antoine Griezmann, jenž nejprve asistoval Kokemu a následně sám přidal dvě trefy. Uspěl také městský rival Atlética Real. Nad Pamplonou zvítězil 5:2, první zápas v sezoně za "Bílý balet" odehrál Cristiano Ronaldo a už po šesti minutách otevřel skóre.

Barcelona byla sice od začátku zápasu s Alavésem dle očekávání aktivnějším týmem, nebyla však příliš přesná v zakončení. Alavés naopak zužitkoval první výraznou šanci, když v 39. minutě po Kikově centru z pravé strany Deyverson překonal gólmana Cillessena, který si odbyl debut v dresu katalánského celku.

Ihned po přestávce srovnal po Neymarově rohovém kopu stoper Mathieu. Hosté pak sice v 51. minutě znovu rozvlnili barcelonskou síť, gól však nebyl uznán pro ofsajd.

Přesto nováček soutěže nakonec vedení vrátil na svoji stranu, neboť se v 64. minutě obranou prodral Gómez a chladnokrevně zakončil. Alavés vyhrál ligový duel na Camp Nou poprvé od února 2000.

Atlético vyhrálo poprvé v sezoně

Svěřenci trenéra Simeoneho to ve Vigu neměli jednoduché. V prvním poločase měli domácí dvě velké šance, Seňé ani Bongonda je ale nedokázali využít. Po přestávce už Atlético začalo plnit roli favorita a v 53. minutě po přesném Griezmannově centru otevřel skóre Koke.

Následně francouzský reprezentant dvakrát skóroval podobným způsobem, když hlavou zužitkoval centry Ňígueze a Juanfrana z pravé strany. Minutu před koncem upravil na konečných 4:0 střídající Correa.

V šesté minutě zápasu Real - Pamplona předložil Bale přihrávku před bránu Ronaldovi a portugalský útočník proměnil v gól svoji první střelu v novém ročníku La Ligy. Odstartoval tak kanonádu, neboť na něj navázali už v prvním poločase Danilo a Ramos, který dal svoji 28. branku hlavou a v této statistice je nejúspěšnějším hrajícím obráncem v pětici nejlepších evropských lig.

Po změně stran přidali další dvě trefy Pepe a Modrič. Za stavu 5:0 domácí polevili v koncentraci a nechali Pamplonu dvakrát zasáhnout, když se prosadili Riera a García. První jmenovaný měl navíc k dispozici penaltu, tu ale neproměnil. Real vyhrál patnáctý ligový zápas v řadě a vyrovnal svoji rekordní sérii z roku 1961.

Španělská fotbalová liga - 3. kolo:

Vigo - Atlético Madrid 0:4 (73. a 81. Griezmann, 53. Koke, 89. Correa), Real Madrid - Pamplona 5:2 (6. Ronaldo, 40. Danilo, 45.+1 Ramos, 56. Pepe, 62. Modrič - 64. Riera, 78. García), FC Sevilla - Las Palmas 2:1 (89. Sarabia z pen., 90.+4 Fernández - 16. Tanausu), Málaga - Villarreal 0:2 (33. Costa, 44. Sansone), FC Barcelona - Alavés 1:2 (46. Mathieu - 39. Deyverson, 64. Gómez).

před 41 minutami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.