Kluby napříč Evropou se bojí plánů nejbohatších klubů. Nová struktura Ligy mistrů vyvolává obavy

ČTK ČTK
10. 9. 2016 11:45
Zástupci sdružení Evropské profesionální fotbalové ligy (EPFL) vyjádřili na zasedání v holandském Amsterodamu obavy, že se nejbohatší kluby v Evropě snaží vytvořit svou uzavřenou Superligu. Prvním krokem je podle zástupců EPFL rozšíření míst do Ligy mistrů pro podle koeficientu čtyři nejlepší země v Evropě.
Foto: UEFA

Amsterodam - Představitelé sdružení Evropské profesionální fotbalové ligy (EPFL) na svém zasedání v Amsterodamu vyjádřili obavy z toho, že nejbohatší kluby směřují k uzavřené Superlize a evropskému klubovému fotbalu hrozí třístupňová struktura. Chtějí na toto téma co nejdříve jednat s novým předsedou UEFA, který vzejde v příštím týdnu z volebního souboje mezi Slovincem Aleksandrem Čeferinem a Nizozemcem Michaelem van Praagem.

Sdružení zastupuje 24 evropských profesionálních soutěží, česká liga, která získala samostatnost teprve letos, zatím jeho členem není. Skupina má být jakousi protiváhou Evropské klubové asociace (ECA), v níž mají hlavní slovo nejbohatší evropské kluby a která se snaží v UEFA prosadit změny v jejich prospěch.

Takovým krokem je například nedávné rozhodnutí UEFA garantovat od roku 2018 čtyřem nejlepším zemím podle koeficientu automaticky čtyři místa v Lize mistrů. Podle současného pořadí tento bonus připadne Anglii, Německu, Španělsku a Itálii, zbytek Evropy si rozdělí zbývajících 16 míst. Podle EPFL toto rozhodnutí nebylo konzultováno s národními ligami a povede jen k prohloubení propasti mezi nejbohatšími kluby a těmi ostatními.

Předseda EPFL Lars-Christer Olsson očekává, že elitní kluby budou prostřednictvím ECA usilovat o další posun směrem k jakési Superlize. "Vidím riziko, že se pokusí zavést třístupňový systém v Evropě," citovala Olssona agentura AP. Ten by tvořila uzavřená Superliga, regionální soutěže jako balkánská nebo skandinávská liga pro kluby ze zemí, pro něž v Superlize nebude místo, a ligy jednotlivých zemí.

Nejhorší scénář Olsson spatřuje v tom, že by se tyto nadnárodní soutěže hrály o víkendech a přímo tak konkurovaly národním ligám. Televizní přenosy z těchto zápasů slibují výrazně vyšší příjmy z mimoevropských zemí. UEFA se zatím tomuto tlaku brání, s výjimkou sobotního finále Ligy mistrů jsou hrací dny Ligy mistrů i Evropské ligy mimo víkend.

 

Právě se děje

Další zprávy