Kluby napříč Evropou se bojí plánů nejbohatších klubů. Nová struktura Ligy mistrů vyvolává obavy

ČTK ČTK
10. 9. 2016 11:45
Zástupci sdružení Evropské profesionální fotbalové ligy (EPFL) vyjádřili na zasedání v holandském Amsterodamu obavy, že se nejbohatší kluby v Evropě snaží vytvořit svou uzavřenou Superligu. Prvním krokem je podle zástupců EPFL rozšíření míst do Ligy mistrů pro podle koeficientu čtyři nejlepší země v Evropě.
Foto: UEFA

Amsterodam - Představitelé sdružení Evropské profesionální fotbalové ligy (EPFL) na svém zasedání v Amsterodamu vyjádřili obavy z toho, že nejbohatší kluby směřují k uzavřené Superlize a evropskému klubovému fotbalu hrozí třístupňová struktura. Chtějí na toto téma co nejdříve jednat s novým předsedou UEFA, který vzejde v příštím týdnu z volebního souboje mezi Slovincem Aleksandrem Čeferinem a Nizozemcem Michaelem van Praagem.

Sdružení zastupuje 24 evropských profesionálních soutěží, česká liga, která získala samostatnost teprve letos, zatím jeho členem není. Skupina má být jakousi protiváhou Evropské klubové asociace (ECA), v níž mají hlavní slovo nejbohatší evropské kluby a která se snaží v UEFA prosadit změny v jejich prospěch.

Takovým krokem je například nedávné rozhodnutí UEFA garantovat od roku 2018 čtyřem nejlepším zemím podle koeficientu automaticky čtyři místa v Lize mistrů. Podle současného pořadí tento bonus připadne Anglii, Německu, Španělsku a Itálii, zbytek Evropy si rozdělí zbývajících 16 míst. Podle EPFL toto rozhodnutí nebylo konzultováno s národními ligami a povede jen k prohloubení propasti mezi nejbohatšími kluby a těmi ostatními.

Předseda EPFL Lars-Christer Olsson očekává, že elitní kluby budou prostřednictvím ECA usilovat o další posun směrem k jakési Superlize. "Vidím riziko, že se pokusí zavést třístupňový systém v Evropě," citovala Olssona agentura AP. Ten by tvořila uzavřená Superliga, regionální soutěže jako balkánská nebo skandinávská liga pro kluby ze zemí, pro něž v Superlize nebude místo, a ligy jednotlivých zemí.

Nejhorší scénář Olsson spatřuje v tom, že by se tyto nadnárodní soutěže hrály o víkendech a přímo tak konkurovaly národním ligám. Televizní přenosy z těchto zápasů slibují výrazně vyšší příjmy z mimoevropských zemí. UEFA se zatím tomuto tlaku brání, s výjimkou sobotního finále Ligy mistrů jsou hrací dny Ligy mistrů i Evropské ligy mimo víkend.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy