Čech si dal kuriózní vlastní gól, Arsenal ale stihnul otočit. Mistr utrpěl debakl na Liverpoolu

Aktualizováno 10. 9. 2016 20:26
Brankář Arsenalu Petr Čech nebude v dobrém vzpomínat na utkání Premier League proti Southamptonu. V osmnácté minutě si totiž připsal vlastní gól. Kanonýři ale nakonec dokázali góly Koscielného a Cazorly stav otočit na 2:1. Ligu vede Manchester City, jenž zatím neztratil jediný bod. Dnes si jeho hráči poradili s městským rivalem United 2:1. V nové sezoně se trápí úřadující šampión Leicester, s Liverpoolem prohrál 1:4.
Leicester, vítěz minulé sezony, má po čtyřech kolech na kontě stejný počet bodů. Dnes utrpěl výraznou porážku 1:4 na Anfield Road. | Foto: Reuters

Manchester - Fotbalisté Manchesteru City zvítězili v anglické lize v derby na hřišti United 2:1 a po čtyřech zápasech mají na kontě plný počet bodů. "Rudí ďáblové" naopak poprvé ztratili. Už posedmnácté se střetli trenéři José Mourinho a Pep Guardiola a znovu se potvrdilo, že se ve vzájemných soubojích více daří druhému jmenovanému: jeho tým vyhrál osmkrát, zatímco Mourinhův pouze třikrát.

Arsenal porazil soupeře pražské Sparty v Evropské lize Southampton 2:1. Domácí sice prohrávali po vlastním gólu Petra Čecha, obrat ale dokonal v druhé minutě nastavení z penalty Santi Cazorla.

Náhrada za Harta byla pro smích

Začátek manchesterského derby vyšel lépe "Citizens", kteří byli aktivnější v ofenzivě a měli výraznou převahu v držení míče. Tlak vyústil v úvodní branku po čtvrthodině hry, kdy Iheanacho prodloužil míč na nedůsledně hlídaného De Bruyneho a ten chladnokrevně zakončil k tyči.

Po dalších dvaceti minutách vedl Guardiolův tým už o dvě branky. De Bruyne trefil tyč a míč se odrazil k volnému Iheanachovi, který ho zblízka bez problému dorazil za De Geova záda. Ve věku 19 let a 243 dní se stal nejmladším v derby skórujícím hráčem Manchesteru City. Nigerijský útočník je navíc velmi produktivní: dosud vystřelil v anglické lize třináctkrát na branku a devětkrát poté oslavil gól.

Domácí ale ještě před přestávkou snížili, když brankář Bravo, debutující v Premier League, nejistě vyrazil Rooneyho centr pouze k Ibrahimovicovi, jenž jako třetí fotbalista v historii dokázal vstřelit v prvních čtyřech ligových duelech v dresu United čtyři góly. O chvíli později Bravo znovu nevyběhl dobře pro balon, Ibrahimovic ale tentokrát zaváhal.

V 70. minutě střelu střídajícího Rashforda tečoval do sítě právě švédský forvard, stál ale v ofsajdu a branka nemohla být uznána. Na druhé straně De Bruyne vystřelil do tyče, ani Silvův pokus zpoza vápna neskončil brankou a skóre 1:2 se už nezměnilo.

Po Čechově "vlastňáku" otočil Arsenal až v závěru

Southampton se dostal do vedení na půdě Arsenalu v 18. minutě. Tadičův přímý kop sice Čech vytáhl na břevno, od českého brankáře se ale následně balon odrazil za čáru. Pro Čecha to byl první vlastní gól v anglické lize od prosince 2009. Domácí ale dokázali rychle zareagovat, když se akrobatickým způsobem prosadil stoper Koscielny a oslavil tak 31. narozeniny prvním vstřeleným gólem v dresu "Kanonýrů" od dubna.

Oba týmy si následně připravily několik příležitostí k převrácení skóre na svoji stranu, rozhodujícím momentem ale byla až penalta, kterou sudí Madley nařídil po faulu Fonteho na Girouda. Cazorla poslal míč na druhou stranu, než skočil gólman Southamptonu Forster. Španělský záložník je specialistou na pokutové kopy: posledních sedm ligových branek vstřelil právě z této standardní situace.

Tottenham rozdrtil Stoke na jeho hřišti 4:0. Velkou zásluhu na tom měl korejský reprezentant Son Heung-Min, který dvakrát skóroval a připsal si také asistenci u Kaneovy trefy. Jednou se do střeleckých statistik zapsal také Alli. Stoke neprožívá povedený start sezony, ze čtyř zápasů získal jediný bod. Tottenham zůstává neporažen.

West Ham vedl po 33 minutách nad Watfordem po dvou Antoniových zásazích 2:0, hosté ale ještě do poločasu vyrovnali a po změně stran přidali další dvě branky a připsali si premiérové vítězství pod italským trenérem Walterem Mazzarrim.

Anglická fotbalová liga - 4. kolo:

Manchester United - Manchester City 1:2 (42. Ibrahimovic - 15. De Bruyne, 36. Iheanacho), Arsenal - Southampton 2:1 (29. Koscielny, 90.+2 Cazorla z pen. - 18. vlastní Čech), Bournemouth - West Bromwich 1:0 (79. Wilson), Burnley - Hull 1:1 (72. Defour - 90.+5 Snodgrass), Middlesbrough - Crystal Palace 1:2 (38. Ayala - 16. Benteke, 47. Zaha), Stoke - Tottenham 0:4 (41. a 56. Son Heung-Min, 60. Alli, 70. Kane), West Ham United - Watford 2:4 (5. a 33. Antonio - 41. Ighalo, 45.+2 Deeney, 53. Capoue, 63. Holebas), Liverpool - Leicester 4:1 (13. a 89. Firmino, 31. Mané, 56. Lallana - 38. Vardy).