Praha - Manchester City dnes odpoledne narazí v utkání o první místo v Premier League na zázrak letošní sezony z Leicesteru, senzace letošní sezony.
Ambice lišek se budou dost možná odvíjet i od výsledku dnešního duelu na Etihad Stadium. A také od hry Yaya Tourého, záložníka domácích.
Ten se sice může chlubit skvělými statistikami gólů a a asistencí, ale současně vinou svého laxního bránění skutečným problémem defenzivy Manchesteru City.
Ofenzivní Pellegrini
Chilský trenér Manuel Pellegrini v létě skvěle posílil kádr Raheemem Sterlingem, který týmu dodal potřebnou šířku, což byl pro budoucí vývoj City naprosto klíčový příchod. Následný nákup Kevina De Bruyneho byl pouze zvýšením celkové kvality týmu, ale právě díky Sterlingovi může hrát City více po křídlech.
Sterling sice vyřešil dlouhodobé trable s úzkým hřištěm, stále nevyřešen ale zůstává mnohem větším problém, který má uprostřed zálohy. Dvojice Ferdinandinho – Touré není dostatečně vyvážená, aby mohla konkurovat nejlepším týmům na světě.
Touré je bez pochyb geniální hráč, ale defenzivně nedisciplinovaný. Pellegrini je ovšem vyloženě ofenzivní trenér, což je pro Tourého jediná záchrana. Chilan je ochotný podobnou hru akceptovat, i když v letošní sezoně začíná ukazovat první náznaky, že by reprezentant Pobřeží Slonoviny nemusel být úplně nepostradatelný.
Problém při bránění
City nastupuje v rozestavení 4-2-3-1, kde post dvou staženějších záložníků obsazují zmínění Fernandinho a Touré. Jenže zatímco Brazilec své úkoly plní svědomitě a především v letošní sezoně předvádí výborné a velice spolehlivé výkony, u Afričana je tomu právě naopak.
Touré by v Pellegriniho systému měl hrát druhého staženějšího záložníka, který má sice ofenzivnější úkoly než jeho kolega Fernandinho, ale především ve velkých zápasech má zůstávat na své pozici a neotvírat prostory mezi liniemi. Touré se podle toho ale vůbec neřídí. Jeho role je blíže k čistě ofenzivnímu Davidu Silvovi než k Fernandinhovi.
pozice Yayy Toure v herním systému Manchesteru City. Všimněte si, jak vysoko se pohybuje. Správně by měl být poblíž...
Posted by Práža official CZE on Sunday, January 31, 2016
Často se pohybuje v prostorech, které by měl atakovat ofenzivní záložník, jak ukazuje obrázek výše. Právě podobné nedisciplinované výkony jsou hlavním problémem při větších zápasech Ligy mistrů, ale podobné to může být také s Leicesterem, který je při schopný svých protiútocích využít volného prostoru uprostřed pole (rozbor hry Leicesteru si přečtěte zde).
Statistiky v neprospěch Tourého
Tento trend se ukazuje také ve statistikách. Za zápas Touré zaznamená průměrně 0,93 úspěšných obranných zákroků, zatímco třeba Bastian Schweinsteiger z konkurenčních United 1,75 a Cesc Fábregas z Chelsea dokonce 2,21.
Pro lepší představu: Touré si v letošní sezoně zatím připsal 17 úspěšných obraných zákroků a Fábregas 40, přičemž Afričan strávil na hřiště více času než kritizovaný záložník Chelsea. Zároveň v utkání průměrně zachytí 1,1 přihrávky, v čemž znovu zaostává za Schweinsteigerem s 1,75 zachycenými přihrávkami za zápas a třeba také Santi Cazorlou z Arsenalu, který má dokonce průměr 1,87.
Největším paradoxem ovšem je, že je Yaya stále označován jako defenzivní záložník, což je velký mýtus a v žádném případě to není pravda. On v defenzivní záloze nastupoval naposledy před několika lety v Barceloně, kde ho následně vytlačil Sergio Busquets.
Na začátku působení v Anglii plnil defenzivnější roli, ale postupně se na hřišti stále posouval výše. V současnosti sice nastupuje na postu středního záložníka, ale na rozdíl od klasických playmakerů jsou jeho úkoly značně ofenzivnější a čas od času začíná utkání přímo na pozici ofenzivního záložníka, kde zpravidla nastupuje David Silva.
Jak si Yaya dnes povede můžete sledovat od 13:45 na televizi O2 Sport.
Projděte si tabulky elitních fotbalových soutěží
Tabulky Premier League, Serie A, Bundesligy, La Ligy a Ligue 1 najdete zde.