Praha - Pavel Švarc, někdejší předseda představenstva pražského fotbalového klubu Bohemians, zpronevěřil 56 milionů z klubové pokladny. Navzdory tak vysoké škodě odešel dnes od Městského soudu v Praze s podmíněným trestem.
V letech 1998-2001 vytahal Švarc z klubové kasy celkem 56 448738 korun. V účetnictví se pak objevovaly faktury a pokladní doklady na pronájmy trávníků, instalované reklamní panely, nebo zprostředkování přestupu hráčů. Měly však jeden nedostatek: byly falešné.
O případu Bohemians čtěte více:
- Správce chce miliony za Kadlece. A Křetínského k soudu
- Na Dienstbiera podali trestní oznámení. Kvůli Bohemians
- Spartu má vést Přibyl, potrestaný v kauze Bohemians
"Soudu není známo, jakým způsobem prostředky z klubové pokladny Pavel Švarc opravdu užil. Dopustil se každopádně trestného činu zpronevěry," konstatovala soudkyně Silvie Slepičková.
Švarc už byl za zpronevěru části klubových peněz potrestán v roce 2010, už tehdy za ně dostal podmínku. Dnes soudkyně vynesla souhrnný trest. Navzdory vysoké škodě dostal trest odnětí svobody na 3 roky s podmíněným odkladem na 5 let.
Proč podmínka? Už je to dlouho, řekla soudkyně
"Od doby, kdy k trestné činnosti došlo, už uplynulo více než deset let, po tu dobu žil Pavel Švarc řádným životem. Soud má proto důvod domnívat se, že šlo pouze o krátkodobé vybočení v jeho životě," zdůvodnila soudkyně, proč Švarce na více než padesátimilionovou škodu neposlala do vězení.
Další část rozsudku? Ve statutárních orgánech obchodních společností nesmí Švarc působit 7 let. "A způsobenou škodu by měl uhradit podle svých sil," konstatovala soudkyně.
Švarc: Já si ty peníze nenechával
"Jestli škodu budu hradit? No, uvidím, jak to půjde," odvětil Pavel Švarc velmi neurčitě. "Já si z těch peněz nic nenechával. Ty prostředky zůstávaly v Bohemce, takhle to ve fotbale dělali všichni."
Na otázku Aktuálně.cz, jestli peníze z klubové pokladny, které "kryl" falešnými fakturami, používal i na uplácení rozhodčích, Švarc neodpověděl. Naznačil, že peněz použil například na vyplácení prémií pro hráče či trenéry. Jen prý je nemohl zanést do účetnictví.
I státní zástupce navrhoval jen podmínku
Pavel Švarc každopádně klub Bohemians Praha zanechal ve velmi zbědovaném stavu. Krátce poté, co jej od něj převzal podnikatel Michal Vejsada, skončil klub v konkurzu. Právě na účet kontrolovaný správcem konkurzní podstaty by měl Švarc způsobenou škodu, tak jak mu to nařídil soud, splácet.
"Vejsada pak na mě podal celkem pět trestních oznámení," poznamenal Švarc. Středeční rozsudek byl jejich výslednicí. "Mým cílem nebylo dostat někoho do vězení. Šlo mi o to, aby se fanoušci dozvěděli, jaká byla pravda, jak se v Bohemce hospodařilo. Kdo zavinil problémy, do nichž se dostala. A tenhle cíl se splnit podařilo," glosuje rozsudek Michal Vejsada.
Putování po soudech každopádně pro Pavla Švarce končí. Přímo v soudní síni se vzdal práva na odvolání on sám i státní zástupce Drahomír Dráb. "Minule mi ve své závěrečné řeči navrhoval podmíněný trest," prozradil Švarc.
Mimochodem, reportéra Aktuálně.cz až překvapilo, že se z chlapíka, který na chodbě Městského soudu před vynesením rozsudku tak přátelsky klábosil s obžalovaným a jeho advokátem, vyklubal v soudní síni právě státní zástupce.
Miliony falešnému zprostředkovateli přestupů
Jak Pavel Švarc peníze z pokladny klubu vysával? Například takhle: celkem 23 546 000 korun podle účetních knih uhradil společnosti SH Lift z Uničova. A to za zprostředkování prodeje celkem devíti hráčů, například Ivana Dvořáka, Petra Holce, Mariána Paláta či Libora Janáčka.
Na smlouvách a fakturách byly podpisy Pavla Švarce a Zdeňka Látala, jednatele SH Lift. "Jenže ty doklady byly zjevně antedatované, protože k termínu, kdy byly podepsány, pan Látal ještě jednatelem firmy nebyl. Navíc všichni vyslechnutí fotbalisté, jejichž přestupy měly být takto zprostředkovány, před soudem vypověděli, že žádného pana Zdeňka Látala ani společnost SH Lift neznají a s jejich přestupy neměla nic společného," uvedla soudkyně Silvie Slepičková. Látal u soudu nevypovídal, neboť před několika lety spáchal sebevraždu.
Soud vyčinil Petrželovi a Panenkovi, že Švarce nehlídali
Soudkyně konstatovala, že Švarcovi umožnila poškozovat klub i nečinnost jeho statutárních orgánů. "Představenstvo, v němž vedle Švarce zasedala i jeho manželka Alexandra a trenér Petržela, fungovalo zcela formálně," řekla soudkyně. Stejným způsobem (ne)pracovala dozorčí rada, v níž zasedal mj. legendární hráč klubu Antonín Panenka.
Pavel Švarc se v té době každopádně ocitl v ekonomických problémech. Poté, co nebyl schopen splatit směnku, propadl klub Bohemians podnikateli Michalu Vejsadovi. A brzy nato skončil v roce 2005 v konkurzu.
Fotbalová válka o Bohemians zuří dál
A od té doby probíhá v českém fotbale tzv. spor o Bohemians. Vejsada odmítá uznat legitimitu nástupnictví, které fotbalové svaz ze zkrachovalých Bohemians převedl na subjekt Bohemians 1905. Už tak dost nepřehlednou situacii navíc komplikuje klub ze Střížkova, který se přejmenoval na Bohemians Praha.