Na Dienstbiera podali trestní oznámení, kvůli Bohemians

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 11. 2011 8:05
Kvůli svému angažmá v Bohemians má senátor Jiří Dienstbier má na krku trestní oznámení.
Senátor Jiří Dienstbier se angažuje ve věci Bohemians
Senátor Jiří Dienstbier se angažuje ve věci Bohemians | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jiří Dienstbier mladší je senátorem za ČSSD, ale také fanouškem a hlavně představitelem fotbalového klubu Bohemians 1905. Šéf jiné, tzv. konkurzní Bohemky se domnívá, že Dienstbiera dovedlo jeho angažmá ve prospěch Bohemians 1905 až za hranu zákona. Sám senátor se tomu jen směje.

Michal Vejsada, vlastník FC Bohemians Praha, klubu, který skončil v konkurzu, každopádně podal na senátora Jiřího Dienstbiera trestní oznámení. Stejně jako na dva někdejší členy představenstva klubu Emila Kristka a Martina Frelicha.

"Pan Vejsada už podal asi 850 trestních oznámení, z toho mnohá na mě, takže já to beru jako úsměvnou záležitost," reaguje Jiří Dienstbier ml.

Opět jde o prodej Morávka

Jedná se o věc, ve které už byli soudem, byť zatím nepravomocně, potrestáni jiní představitelé Bohemians 1905: Lukáš Přibyl a Petr Svoboda. Jejich podpisy se totiž objevily pod smlouvou o přestupu fotbalisty Jana Morávka z Bohemians 1905 do Schalke 04. A to navzdory faktu, že práva na tohoto hráče byla zapsána do konkurzní podstaty zkrachovalých (Vejsadových) Bohemians a navzdory tomu, že soudce předběžným rozhodnutím jakékoli nakládání s těmito právy zapověděl.

O kauzách spojených s Bohemians více čtěte:

Přibylovi a Svobodovi soud vyměřil podmínečné tresty odnětí svobody, nařídil jim splatit osmimilionovou škodu a zakázal působit ve statutárních orgánech firem. Oba se proti rozsudku odvolali.

"V průběhu soudního líčení vyšlo najevo, že přestup Morávka do Schalke schválili i další členové představenstva Frelich a Kristek," vysvětluje Vejsada, proč přišel s druhou vlnou trestních oznámení.

Vejsada: Dienstbier poškozoval věřitele

Obzvláště spadeno má pak na Jiřího Dienstbiera, člena dozorčí rady Bohemians 1905. "Jakožto zástupce Družstva fanoušků Bohemians ve věřitelském výboru věděl Dienstbier o úmyslu konkurzního správce Tumy zapsat práva na hráče zpět do konkurzní podstaty. Místo aby jednal v součinnosti se správcem, upozornil na to vedení Bohemians 1905 a spěšně prodali hráče Václava Kadlece do Sparty, a to za 10 milionů korun," míní Vejsada. "Zneužil informací, které dostal, k tomu, aby zvýhodnil jednoho věřitele na úkor druhého."

Válka o klokana pokračuje, padají trestní oznámení
Válka o klokana pokračuje, padají trestní oznámení | Foto: Ondřej Besperát

Vejsada má též Dienstbierovi za zlé, že pod hlavičkou advokátní kanceláře Čalfa, Bartošík a partneři sepsal právní analýzu, na jejímž základě uvedl podle Vejsady členy představenstva Bohemians 1905 v omyl, že Morávkův přestup smějí uskutečnit.

"Každopádně pan Dienstbier konal kroky, které vedly k poškození věřitelů," míní Vejsada. "Nechápu, jak se takovým způsobem může chovat senátor a stínový ministr spravedlnosti."

Dienstbierova reakce je stručná: "To, co tvrdí pan Vejsada, je naprostá pitomost."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy