Vítězný únor po sparťansku! Ščasný kouzlí s taktikou jako van Gaal na MS, třeba ho už brzy porazí

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 2. 2016 6:00
Fotbalová Sparta postoupila přes Krasnodar díky taktické vyspělosti a variabilitě svých hráčů. V Evropské lize teď může vyhlížet velmi atraktivního soupeře
Oslava v Krasnodaru! Sparta postoupila mezi 16 nejlepších týmů Evropské ligy
Oslava v Krasnodaru! Sparta postoupila mezi 16 nejlepších týmů Evropské ligy | Foto: ČTK

Glosář - Tak tohle se povedlo, všechna čest! Fotbalová Sparta letos prožila svůj Vítězný únor, bezesporu mnohem sympatičtější než ten, který v roce 1948 odstartoval v republice bolševický teror.

S 25. únorem si letos sparťané každopádně nespojovali žádná historická výročí, srpy a kladiva, ale pěkně žhavou fotbalovou bitvu, byť v zemi, kde se to rudými hvězdami donedávna také jen hemžilo.

V Krasnodaru chtěli Letenští uhájit náskok 1:0. A předčili nejspíš i svá vlastní očekávání, protože jejich výhru 3:0 v ruské odvetě asi nikdo příčetný netipoval.

Nicméně stalo se a Sparta je mezi 16 nejlepšími týmy Evropské ligy. Pozor! Už ve 13 hodin se dnes losuje další kolo. Žádné nasazení ani jiná restrikce by při losu použita být neměla, takže by Sparta měla dostat jednoho z těchto 15 soupeřů. Račte si vybrat:

Bilbao, Sevilla, Valencia, Villarreal, Liverpool, Manchester United, Tottenham, Dortmund, Leverkusen, Braga, Lazio, Šachtar Doněck, Fenerbahce, Basilej, Anderlecht.

To už je slušná nabídka, že? V soutěži zvané Evropská liga se Sparta dosud nikdy tak daleko nedostala, jednou ji v prvním vyřazovacím kole zastavil Liverpool, jednou Chelsea.

Přiblížili se vlastní slávě i Plzni

Mezi 8 nejlepších týmů v soutěži se Sparta dostala 4x v někdejším Poháru mistrů evropských zemí, v tak trochu experimentálním ročníku 1991/92 byla dokonce druhá v semifinálové skupině.

V Poháru UEFA, předchůdci Evropské ligy, se do čtvrtfinále dostali sparťané v ročníku 1983/84, ale vypadli s Hajdukem Split.

A v někdejším Poháru vítězů pohárů před 23 lety hráli také čtvrtfinále s Parmou a v sezoně 1972/73 dokonce semifinále (!) s AC Milán.

Je to sice všechno strašně dávno a v trochu jiných formátech soutěží, nicméně i tak si to sluší připomenout, protože výsledek z Krasnodaru znamená, že i současná Sparta překročila svůj stín a přiblížila se úspěchům své slavné historie.

Co se týče bilance posledních let, dorovnala nyní Sparta dva plzeňské postupy mezi nejlepších 16 v Evropské lize. Ještě s Pavlem Vrbou šla Viktoria přes Neapol na Fenerbahce a pod Dušanem Uhrinem pak přes Šachtar Doněck na Lyon.

Ve srovnání evropské úspěšnosti samozřejmě současná Sparta zůstává za Viktorií pozadu, co se týče startů v Lize mistrů. I proto podzimní výpadek s CSKA Moskva pořád bolí. Jenže "náhradní program" v Evropské lize zatím Letenským vychází opravdu skvěle.

Už dvě remízy proti Schalke ve skupině naznačily, že v mezinárodním měření sil nemusí být Sparta úplně marná. A duely s Krasnodarem to potvrdily.

Vítězslav Lavička "padnul" loni na jaře hlavně proto, že po tradičním výbuchu v Lize mistrů (proti Malmö) nepostoupil ze skupiny Evropské ligy. Po zklamání v Bernu mu byla vyčítána zejména skutečnost, že nemá taktický plán B. Sparta hrála pořád stejně, co do rozestavení i jmen.

Přišel Zdeněk Ščasný a začal na tom pracovat. Z letní várky posil některé vyšly, jiné méně, v zimě se teď nakoupilo ještě líp. A hlavně se s hráči viditelně dobře pracovalo zejména po taktické stránce.

Klíčové slovo zní: Variabilita

Zatímco Lavičkova Sparta připomínala ohranou desku, protože její sestavu by odhadl i ten nejmenší podavač míčů, trefit dneska, co Zdeněk Ščasný vypustí na trávník, už je vážně úkol pro jasnovidce.

Kouzla a čáry s rozestavením a rotací hráčů na stále jiných a jiných postech přinášely v úvodu sezony Spartě problémy, objevovalo se velké množství chyb.

Jenže Sparta v tomto ohledu dozrála a dneska je až neskutečně VARIABILNÍ. To slovo je klíčové. Nemáme na hrotu kvůli zranění Lafatu? To nevadí, pošleme tam Šurala. Nemůže hrát v Evropské lize? No tak tam půjde mladý Juliš. V Krasnodaru se na hrotu objevoval Dočkal a potom Fatai. A ono to pořád funguje!

Sparta v tomto ohledu přepíná do opravdu moderního evropského modu. Jen si vzpomeňte, Němci jeli na MS do Brazílie s jediným klasickým centrforvardem, a to s Klosem. Jinak hráli v ofenzivě natolik variabilně, že se vpředu motal kdekdo, Müller, Götze či Özil...

Vzadu pak zaujali s hrou na tři stopery, za kterou ovšem právě na MS sklízel ještě větší ovace Louis van Gaal. Jeho taktická kouzla, kdy v průběhu utkání dokázal jeho nizozemský tým až několikrát změnit rozestavení, a to vždy velmi efektivně, brala odborníkům dech.

A přesně tohle v Krasnodaru ukázala i Sparta. Do boje vytáhla opět se třemi obránci, tak jako v Praze, kde s tím soupeře značně zaskočila. V Rusku vsadila na variantu, která velmi silně pokryla kraje hřiště. Jenže soupeř tentokrát útočil o to efektivněji středem.

Rychlý gól mohl karty rozdat jinak

Při vší úctě, už někdy ve třetí minutě minul Ari tyč pouze o pár centimetrů. Být to gól, dost možná se kolo dějin otočilo úplně jiným směrem.

Jenže Sparta úvodní tlak soupeře se štěstím přečkala. A když viděla, že takhle to dál nepůjde, nasadila to, co dřív neměla. Tedy plán B. V průběhu první půle, aniž by k tomu potřebovala střídání, se vzadu přeskupila na čtyři obránce. A především se Frýdek od lajny přesunul do středu pole. Tím se Spartě podařilo jej zahustit. A to byl základ obratu.

Jak se vstup do první půle povedl Krasnodaru, ovšem bez gólového zakončení, tak se po změně stran vydařil Spartě. Ovšem s Marečkovým gólem. Šest minut nato přišel druhý, Frýdkův, hodně podobný vítězné Julišově brance z Prahy. Nutno podotknout, že na všech se svou rozehrávkou podílel šikovný Dočkal.

No a když se Krasnodar po vyloučení záhy ocitl v deseti lidech a pak po úniku Krejčího a Fataie inkasoval potřetí, už se jen dohrávalo a Sparta si mohla užívat opravdu slastný triumf.

Jako by už Sparta dozrála k tomu, že má k dispozici tak trochu dvě sestavy pro dvě příležitosti.

Tou první je domácí liga, ve které soupeři Sparty většinou jen urputně brání s výš či níž postaveným blokem. A proti němu Sparta potřebuje Matějovského průnikové přihrávky či Lafatovu neomylnou koncovku při šancích, jež se začnou generovat při vzrůstajícím počtu standardních situací.

Sparťané posílali navštívenky Vrbovi na Strahov

Na evropské scéně, kde se hraje s otevřenějším hledím a kde lze očekávat, že v týmu soupeře by se měli vyskytovat hráči s lepší individuální výbavou, musí hrát Sparta samozřejmě jinak. Tak jako v Krasnodaru. Pokud tohle dokáže opakovat a přichystat případně i další, dosud nepřečtené varianty své hry a sestavy, může dělat starosti ještě lepším týmům, než je právě ruský Krasnodar.

Na podzim se zdůrazňovala variabilnost Frýdka, teď vidíme, že na nejrůznějších místech sestavy umí výtečně zahrát třeba i Krejčí či Fatai.

Kdo si ještě před pár týdny trochu klepal na čelo, proč Sparta prodlužuje smlouvu s Marečkem, po zápasech s Krasnodarem asi pochopil. V obou zápasech vedle něj výborně zahrál taktéž Vácha. A reprezentační trenér Pavel Vrba jistě cítí, že dostal od sparťanů silnou výzvu, aby je před Eurem vyzkoušel v blížící se nominaci na zápasy se Skoty a Švédy.

Když Spartě vylosovali Krasnodar, trochu na Letné protáhli obličeje, chtěli atraktivnějšího soupeře. Jak se ukázalo, byl Krasnodar alespoň protivníkem, přes něhož se dalo přejít. A proto je tu znovu šance "chytit" tentokrát už opravdu nějaký ten Manchester nebo Liverpool.

Dostane Ščasný příležitost ukázat svá chameleonská taktická kouzla v přímém souboji právě jejich velmistrovi Louisi van Gaalovi? Kouč Sparty ani jeho svěřenci by jistě nebyli proti.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy