Terry není rasista. Soud zprostil viny kapitána Chelsea

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 7. 2012 15:46
John Terry v říjnu Antona Ferdinanda podle soudu rasisticky neurazil.
John Terry na cestě k soudu.
John Terry na cestě k soudu. | Foto: Reuters

Londýn - Kauza, která dlouhé měsíce hýbe anglickým fotbalem, je u konce. Obránce Chelsea John Terry byl soudem zproštěn obvinění z rasistických urážek hráče Queens Park Rangers Antona Ferdinanda, kterých se měl anglický reprezentant dopustit v říjnu při vzájemném utkání Premier League.

Jednatřicetiletý hráč řekl soudu, že pouze opakoval slova, která mu řekl Ferdinand, když si vzájemně vyměňovali nadávky. Terry přiznal, že byl naštvaný a rozrušený, ale rasismus důrazně odmítl.

"Myslel jsem si, že mě obviňuje z toho, že jsem ho vulgárně nazval černým,“ zdůvodnil u soudu opakování ostrých slov. Podle obvinění měl Ferdinanda pojmenovat černým a přitom použít extrémně sprosté podstatné jméno.

Terry: Nejsem rasista, vždy jsem pomáhal hráčům z jiných kultur

Při své obhajobě se odvolával mimo jiné na to, že dlouhodobě podporuje charitativní projekty hráčů černé pleti Didiera Drogby a Marcela Desaillyho. "Tato má činnost jasně dokazuje, že nejsem rasista. Navíc jsem v Chelsea vždy pomáhal hráčům z jiných kultur," hájil se Terry.

Soudní slyšení trvalo čtyři dny. Závěr soudu byl následující: „Je velmi nepravděpodobné, že pan Terry urážel pana Ferdinanda tím, z čeho byl obviněn. Obžaloba navíc nepředložila přesvědčivé důkazy," uvedl soudce Howard Riddle.

"Je také možné, že to, co bylo řečeno, nebylo myšleno jako urážka, ale spíš jako výzva. Proto vzhledem k zmíněným okolnostem mohl být jediný verdikt: nevinen," dodal.

Ferdinand připomněl Terrymu aféru s přítelkyní spoluhráče

Terry vypověděl, že mu Ferdinand v rámci konfliktu vulgárně připomněl sexuální aféru s bývalou přítelkyní spoluhráče Waynea Bridge. Spoluhráč Petra Čecha vyvrátil, že by právě to bylo spouštěčem jeho rasistických urážek. „Tomu jsem se jen vysmál, je to součást hry a tyto věci poslouchám na hřišti často,“ konstatoval Terry, který kvůli kauze přišel o kapitánskou pásku v reprezentaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

V keňské rezervaci se narodila sloní dvojčata; zda přežijí, ukážou příští dny

V keňské přírodní rezervaci Samburu se tento týden narodila sloní dvojčata. Oznámila to místní charitativní organizace Save the Elephants, již citovala agentura Reuters. Podle ní budou pro slůňata příští dny kritické, protože dvojčata slonů se rodí velmi vzácně a stejně vzácně přežívají.

Zatím slůňata bedlivě střeží jejich matka Bora a starší bratr narozený v roce 2017.

Ochránci přírody skupinku sledují a doufají, že pomohou mláďatům přežít. Jde o samičku a samce. Dvojčata se při porodech slonů rodí jenom v poměru jedna ku stu a samice často nemívají dost mléka na uživení obou mláďat.

Pracovníci ze Save the Elephants byli svědkem narození dvojčat v minulosti jen jednou, v roce 2006, a slůňata tehdy brzy po narození uhynula, řekl šéf této organizace Iain Douglas-Hamilton.

Zdroj: ČTK
Další zprávy