Praha - Český fotbal se chvěje strachem: všichni ti, co mají máslo na hlavě, se třesou před obsahem černé tašky, kterou boss Sparty Daniel Křetínský donesl před týdnem do sídla fotbalového svazu.
Pravda, rozhodně se před ničím nechvěla olomoucká Sigma, která si z Letné v pondělí večer odvážela tři body za výhru 2:1...
Ale to nic nemění na tom, že akci "černá kabela" Sparta vnímá jako nutný předstupeň pro svůj hlavní projekt: spuštění profesionální ligy, která by fungovala nezávisle nebo autonomně na Fotbalové asociaci ČR.
Obsah černé tašky, podle všeho plné důkazů o korupčním jednání zástupců klubů směrem k rozhodčím (přičemž zainteresovaní si na domluvené výsledky nejspíš i vsadili), připravila pro Křetínského najatá detektivní kancelář.
Samostatná liga s vlastní "FBI"?
A detektivové by podle vizí Sparty měli hlídat i čistotu samostatné ligy. Na fotbalovou "FBI" a její služby by se jednotlivé kluby měly podle letenských vizí složit.
"Fotbal, zejména profesionální, potřebuje permanentní dohled nebo monitoring, a to i mimo svazové struktury, protože je v něm extrémní korupční potenciál," míní Dušan Svoboda, člen představenstva Sparty - a šéf ligového shromáždění.
Soutěž by si řídily samy kluby. A kdyby detektivové zaregistrovali nepravosti, informovali by vedení soutěže.
"Soukromý sektor si vždycky ohlídá takové nepravosti efektivněji než občanské sdružení, jakým je fotbalová asociace," míní Svoboda.
Za příklad si bere banky. "Dokud tu fungovaly na polostátní bázi, rozdávaly úvěry častokrát naprosto nesmyslně. Po plné privatizaci však zavedly funkční bezpečnostní opatření. A když snad i dnes zjistí, že je v nich díra, tak prostě přidají opatření další."
Pelta obtížně hledá ekonomické plusy
Od Miroslava Pelty si Sparta slibovala, že projekt autonomní ligy pomůže rozjet. Jenže po zvolení do funkce předsedy FAČR se k němu Pelta staví velmi liknavě. Návrh smlouvy mezi fotbalovým svazem a Ligovou fotbalovou asociací, která by ráda pořádala už příští ročník Gambrinus ligy, se mu válí na stole už od června. Bez odpovědi.
"Já se nebráním jakýmkoli jedáním. Na ten návrh od LFA si nechám zpracovat deilní analýzu. Ale přiznám se, že po ekonomické stránce teď dost těžko hledám plusy toho projektu," řekl Pelta deníku Aktuálně.cz před utkáním reprezentace v Dánsku.
Strůjci projektu samostatné ligy, mezi které vedle Sparty patří hlavně Slavia a Teplice, by ostatním měli nabídnout nové sponzory nebo lepší výtěžnost z televizních práv spojených s novým projektem. A to se zatím nestalo.
Do ligy teď mluví i bafíci z okresů a krajů
Šéfům fotbalového svazu se pochopitelně nechce pouštět řízení ligy z rukou, protože by tím ztratili velký kus své vlastní moci.
Paradox je v tom, že do věcí ligy "mluví" za stávající situace i členové výkonného výboru FAČR zvolení za okresy a kraje. To je stav, který se vlastníkům ligových klubů nelíbí ze všeho nejvíc.
Konkrétně je pak irituje osoba Romana Berbra, předsedy Plzeňského KFS, který teď vlastně český fotbal řídí spolu s Peltou.
Síla bývalého rozhodčího vyplývá z jeho vazeb na další bývalé sudí, kteří vytvořili silnou politickou síť v českých okresech, krajích a klubech ČFL či českých divizí. Společně vytvářejí mocenskou sílu, bez jejíž podpory se prakticky nikdo nemůže stát předsedou svazu.
Zároveň má Berbr logicky vliv na předsedkyni komise rozhodčích FAČR Dagmar Damkovou, je totiž jeho životní partnerkou.
Kudy na Berbra? Možná zatlačí stát
Co se týče rozhodčích: i po případném odtržení ligy od svazu by dle regulí UEFA spadali muži řídící ligové zápasy pod kuratelu komise spadající pod FAČR. Uvažuje se o tom, že by do ní mohli být kooptováni zástupci klubů, nebo že by třeba kluby na konci soutěže měly právo spolurozhodovat o tom, kdo z ligové listiny rozhodčích vypadne.
Jsou to ale zatím jen teze - a nelze očekávat, že by je Damková s Berbrem chtěli akceptovat.
Berbrova moc je velmi silná, vyvěrá ze současného uspořádání volebních poměrů na valné hromadě. V zákulisí se spekuluje o tom, že silné kluby touží po tom, aby se tyto poměry změnily, aby byly stanovy FAČR přepsány tak, aby více vyhovovaly jim.
Jak toho dosáhnout? Co třeba pomocí tlaku od institucí typu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které letos poslalo fotbalu ze svého rozpočtu 158 milionů korun? A nikde není psáno, že je pošle i napřesrok...
Přijde poučení z korupčního vývoje?
Daniel Křetínský skrze svou černou tašku rozehrál mnohem větší hru, než se na první pohled může zdát.
Ať už aktuální korupční kauza dopadne jakkoli, o jednom má Křetínského spolupracovník Dušan Svoboda jasno: "Z korupční kauzy roku 2004 se český fotbal příliš nepoučil, mnohé zůstalo při starém. Teď by si fotbal měl to poučení vzít mnohem více k srdci a začít budovat profesionální soutěže na lepších základech. Tak jako samostatné ligy v takřka všech zemích Evropy."
Facebookový profil autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz