Slavia má nové majitele, Řebíčka střídají Číňané

Sport Sport
Aktualizováno 4. 9. 2015 13:20
Informaci přinesl deník Neovlivní.cz, kterému ji potvrdil prezident česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalová Slavia v pátek změnila majitele. Od bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka koupila majoritní podíl v tradičním klubu čínská společnost CEFC China Energy Company Limited, jež získala 60 procent akcií. Zbylých 40 procent nyní vlastní miliardář Jiří Šimáně, spolumajitel společnosti Travel Service.

Informaci jako první přinesl deník Neovlivní.cz, kterému ji potvrdil Jaroslav Tvrdík, prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, jenž pomáhal transakci realizovat.

CEFC chce spolupracovat i s národním týmem

Číňané pak získání akcií oficiálně oznámili na jednání v Číně, kde o užší spolupráci českého a čínského fotbalu vyjednává česká výprava v čele s Pavlem Nedvědem a Miroslavem Peltou.

"Velmi dobře si uvědomujeme, jak specifická a náročná je investice do fotbalového klubu s tradicí, historií a podporou fanoušků, jakou má SK Slavia Praha," uvedl v tiskovém prohlášení prezident CEFC Čchan Čchao-tuo. "Chceme ze Slavie vytvořit silný a stabilní fotbalový klub a vrátit ji tam, kam právem patří - na vrchol," dodal.

Na vzájemných jednáních už byl domluven vznik fotbalové akademie Pavla Nedvěda v Šanghaji a firma CEFC také projevila zájem o spolupráci s českou reprezentací.

Transakce je zajímavá i z pohledu slávistického úhlavního rivala Sparty, neboť čínská společnost má podíl ve skupině J&T, která skrze Daniela Křetínského ovládá letenský klub.

Šimáně: Byla to má povinnost

S fanouškovským zaujetím mluví o své investici také nový minoritní vlastník, jeden z nejbohatších Čechů Jiří Šimáně.

"Byla to moje občanská povinnost, protože s ohledem na finanční problémy by Slavia během pár týdnů už nemusela existovat. Takže to byl docela fofr. Dokonce jsem uvažoval, že do toho půjdu sám, ale pak se naskytli dva až tři spoluinvestoři a čínští partneři vyšli nejlépe," prohlásil Šimáně pro Hospodářské noviny.

V rozhovoru také uvedl, že řízení klubu by měl mít na starosti on, zatímco čínští majoritní akcionáři spíše budou stát v pozadí.

"Slavii je třeba dát do pořádku jak po stránce sportovní, ekonomické i manažerské. Musí se nastavit jasná pravidla fungování a komunikace, aby Slavia fungovala jako malá firma, a to ostatní už přijde samo," prohlásil Šimáně.

Řebíček končí po pěti letech

Řebíček koupil Slavii před pěti lety v době, kdy se nacházela v hluboké finanční krizi. Z finančních potíží se mu ale klub nepodařilo dostat.

Na začátku července se Slavia dokonce dostala do insolvenčního řízení kvůli sporům s bývalým generálním ředitelem Zbyňkem Kusým a musela odkrýt své finance (více zde).

Na počátku loňského roku se o pražský klub zajímali ruští investoři, kteří dokonce do vedení Slavie vyslali své zástupce, ale z námluv nakonec sešlo.

Slavii se přitom dlouhodobě nedaří ani sportovně. V posledních dvou letech vždy bojovala o udržení v nejvyšší soutěži a od roku 2011 neskončila lépe než sedmá. Tutéž příčku zaujímají červenobílí i v aktuálním ročníku Synot ligy.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 23 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy