Žižkov volá: Zablokujte Baníku přestupy! Asociace nevyhověla

Luděk Mádl Luděk Mádl
29. 8. 2015 10:00
Ve sporu mezi Viktorií Žižkov a Baníkem Ostrava se fotbalová asociace postavila na stranu slezského klubu
Mnoho radosti si zatím v aktuální sezoně v Baníku Ostrava neužili. Teď jim pomohli na Strahově, když FAČR na žádost Žižkova nezablokovala Baníku přestupy
Mnoho radosti si zatím v aktuální sezoně v Baníku Ostrava neužili. Teď jim pomohli na Strahově, když FAČR na žádost Žižkova nezablokovala Baníku přestupy | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Jiří Rýva, šéf žižkovské Viktorie, otevřel noviny - a nevěřil vlastním očím. Přečetl si tam totiž, že Baník Ostrava hodlá kupovat posily. A přitom Rývovi na půdě fotbalové asociace před pár dny přislíbili, že ostravskému klubu zablokují přestupy.

Nestalo se. "Ne, přestupy, zastavené nemáme," říká Petr Šafarčík, šéf Baníku Ostrava. "A platit Žižkovu taky nehodláme."

O co jde? O starou pohledávku, která vznikla v souvislosti s přestupy hráčů Hušbauera a Koukala ze Žižkova do Baníku v roce 2010. Jde o velmi složitý příběh, který se dostal dokonce až k Nejvyššímu soudu ČR. (více zde)

Po mnoha peripetiích rozhodla letos v březnu Arbitrážní komise FAČR, že Baník musí Žižkovu zaplatit 8 404 600 korun, a to do 15 dní.

Nestalo se, protože Baník získal u soudu předběžné rozhodnutí, které výkon rozhodnutí pozastavilo. Přeloženo do češtiny: Stanovilo, že Baník nemusí platit hned.

"Jenže v minulém týdnu padl nový soudní verdikt, který tohle předběžné rozhodnutí zrušil. JInými slovy, Baník by měl okamžitě zaplatit. Proto jsem požádal Fotbalovou asociaci ČR, aby provedla výkon rozhodnutí a pan Konečný (předseda arbitrážní komise) mi řekl, že k tomu podá návrh," líčí sled událostí Jiří Rýva.

Šafarčík: Není ani jasné, komu Viktoria patří

Stanovisko FAČR k celé věci nebylo několik hodin k dispozici, vyjádřil se ovšem Petr Šafarčík, šéf Baníku. "Ano, komunikaci jsme v té věci směrem k FAČR vedli. Ale pan Pauly (šéf legislativně právního oddělení) nás ujistil, že přestupy zastavené nemáme."

Pro vysvětlení, ve fotbalovém prostředí je nastaven tento standardní mechanismus pro vymáhání uznaných pohledávek: Pokud dlužník nezaplatí v daném termínu, asociace mu zablokuje přestupy, a to směrem do tohoto klubu. To znamená, že nesmí přivádět nové hráče.

Což teď zrovna Baník, který v prvních pěti kolech uhrál jediný bod, poměrně akutně potřebuje.

V sobotu odpoledne se k věci vyjádřilo i tiskové oddělení FAČR. Sdělilo stanovisko, že nyní Baník Ostrava přestupy zapovězené nemá. Ovšem v pondělí dojde k ještě jednomu posouzení situace a následně prý dojde k finálnímu rozhodnutí FAČR.

Proč asociace nezablokovala Baníku přestupy rovnou? Ostravský klub vznesl několik argumentů: "Za prvé to rozhodnutí, které má pan Rýva, ruší předběžné opatření jen z formálních, nikoli věcných důvodů, takže v brzké době bude patrně vypracováno nové. Za druhé v dalším sporu, který jsme s Žižkovem vedli, dal soud za pravdu nám. A za třetí není jasné, komu vlastně dnes Viktoria Žižkov patří.." Petr Šafarčík tak naznačuje, že by mohl nastat zmatek v tom, komu vlastně platit.

"Absolutní nesmysly," reaguje Rýva, který zvažuje další právní kroky, i proti Fotbalové asociaci ČR.

Co se týče vlastnictví akcií Viktorie Žižkov, jde o to, že je nedávno insolvenční správce Josef Cupka zahrnul do konkurzní podstaty u společnosti Strojexport-Via (více zde). "Tohle celé je také nesmysl, akcie jsem od pana Vinše řádně koupil já. Pan správce Cupka je do toho konkurzu zapsal bez jakéhokoli zdůvodnění, teď už si ho po něm vyžádala i soudkyně, takže tahle věc se jistě také brzy vyřeší," míní Rýva.

Viktoria Žižkov sama o sobě se totiž také nachází v hluboké ekonomické krizi, na hraně přežití, přesněji na hraně vyhlášení úpadku.

Klub kvůli tomu pozbyl licence, která ho opravňovala ke startu ve druhé lize (FNL), startuje proto jen ve třetí nejvyšší soutěži (ČFL). Registruje od věřitelů velké množství pohledávek a 8 milionů od Baníku Ostrava k jejich alespoň částečnému uspokojení také nutně potřebuje.

Frydrych? Padesát na padesát

Baník si po finanční stránce také dvakrát nevyskakuje, a navíc potřebuje pro další boje v Synot lize nutně posílit, aby otupil akutní hrozbu sestupu.

"Potřebujeme hráče do obrany a útočníka," říká Šafarčík. Rozjednaný je přitom i možný pohyb směrem ven z klubu, o stopera Michala Frydrycha mají podle Šafarčíka nadále zájem Sparta i Slavia. "Jestli odejde? Nyní je to tak padesát na padesát," říká šéf Baníku. Odejde-li Frydrych, bude shánět spíš stopera (mluví se o jabloneckém Kyselovi), v opačném případě spíš hráče na kraj obrany. A navíc zmíněného útočníka.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Muž s mačetou přepadl benzinku v Liberci, policie po něm pátrá

Policie pátrá po lupiči, který ve středu před 17. hodinou přepadl prodejnu čerpací stanice v Liberci - Krásné Studánce a odnesl si peníze. Byl maskovaný a ozbrojený mačetou, nikoho nezranil. V případě dopadení mu hrozí až desetileté vězení.

před 37 minutami

Lesy ČR dostaly výjimku na kácení v Boubínském pralese, ale odvolaly se. Nesouhlasí s podmínkami

Státní podnik Lesy České republiky se odvolal proti výjimce, kterou mu Správa CHKO Šumava stanovila možné těžební zásahy a asanaci kůrovcového dřeva v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. "S podmínkami vydané výjimky nesouhlasíme. Proto jsme se odvolali k ministerstvu životního prostředí," řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. K důvodům odvolání se nevyjádřila. Lesy žádaly o výjimku proto, aby mohly v rezervaci "efektivně zasahovat" proti kůrovci. 

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Ostravský Jánoš dostal za facku Součkovi třízápasový trest

Ostravský záložník Adam Jánoš dostal od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace trest na tři soutěžní utkání za vyloučení po facce opavskému Filipu Součkovi v pátečním zápase 18. kola nejvyšší soutěže.

Souček při slezském derby (0:0) Jánoše ve 40. minutě kousek za polovinou hřiště složil na zem zápasnickým způsobem, ostravský hráč poté neudržel nervy a vleže soupeře udeřil do obličeje. Sudí Ondřej Berka nejprve Jánošovi udělil druhou žlutou kartu, ale po intervenci videorozhodčího a přezkoumání situace mu za facku ukázal rovnou červenou kartu.

Jánoš si už v letošním roce nezahraje. Ostravě bude chybět v ligových zápasech proti Bohemians 1905, dalšímu pražskému týmu Spartě a Slovácku, proti kterému Baník v únoru zahájí jarní část sezony.

Sparta dostala pokutu 50 tisíc korun za fanoušky, kteří v domácím utkání s Českými Budějovicemi používali pyrotechniku. Slavia za obdobné nesportovní chování svých příznivců v Olomouci zaplatí 25 tisíc korun.

Disciplinárka udělila druholigovému Brnu trest 70 tisíc korun za to, že fanoušci Zbrojovky v Pardubicích vedle používání pyrotechniky po zápase vnikli na hrací plochu. Východočeši za porušení povinností pořádajícího klubu zaplatí 40 tisíc korun.

Po čtvrté žluté kartě v ligové sezoně dostali automatický trest na jeden duel příbramský Soufiane Dramé, Adnan Džafič ze Zlína, slávista Josef Hušbauer, karvinský Gigli Ndefe a Tomáš Smola z Ostravy.

Další zprávy