Šlágr znehodnotí nelogická klauzule. Luhový: Sparta je sama proti sobě

Aleš Vávra Aleš Vávra
20. 11. 2015 6:00
Atraktivní souboj o čelo ligové tabulky uvidí v neděli odpoledne liberecký stadion U Nisy. Domácí Slovan, momentálně čtvrtý tým Synot ligy, vyzve pražskou Spartu, která celé soutěži vévodí.
Proti Spartě si nezachytá. Obrovský brankářský talent Tomáš Koubek musí zůstat na tribuně.
Proti Spartě si nezachytá. Obrovský brankářský talent Tomáš Koubek musí zůstat na tribuně. | Foto: Milan Kammermayer

Liberec - Atraktivní souboj o čelo ligové tabulky uvidí v neděli odpoledne liberecký stadion U Nisy. Domácí Slovan, momentálně čtvrtý tým Synot ligy, vyzve pražskou Spartu, která celé soutěži vévodí.

Duel dvou účastníků základních skupin Evropské ligy by měl být svátkem českého fotbalu, zbytečně ho ale znehodnotí klauzule, jež je součástí smluv o hostování tří členů základní sestavy podještědského týmu.

Koubek, Švejdík a Shala na tribuně

Brankář Tomáš Koubek, stoper Ondřej Švejdík a záložník Herolind Shala budou sedět jen na tribuně. Kouč Liberce hráče, kteří jsou kmenovými fotbalisty pražské Sparty, podle dohody nasadit nemůže.

"UEFA sice v řádech nic takového nemá, ale smlouvy, které jsme se Spartou ve věci hostování Koubka, Švejdíka a Shaly uzavřeli, zmiňují vždy i finanční částku, kterou bychom museli doplatit, kdyby jmenovaní proti Spartě nastoupili. A řekněme si na rovinu, že ty částky jsou natolik vysoké, že je platit nebudeme, takže ti hráči nenastoupí. Nebude jednoduché sestavu složit, ale nějak to dohromady určitě dáme," řekl před časem deníku Aktuálně.cz Jan Nezmar, sportovní ředitel libereckého klubu.

Luhový: Je to kontraproduktivní

Fotbalový odborník a častý kritik poměrů v českém fotbale Milan Luhový klauzuli, jež se v tuzemsku objevuje opakovaně, považuje za nesmyslnou a nelogickou.

"Osobně to nechápu. Myslím si, že bránit vlastním hráčům, kteří mi patří, aby hráli, je absolutně nepochopitelné. Je to nefér a je to kontraproduktivní vůči vývoji toho konkrétního fotbalisty," řekl někdejší československý reprezentant.

"Marně tam hledám logiku. Jestliže se ten hráč v mém týmu neprosadil, a mám tedy pětadvacet momentálně lepších hráčů, proč se ho tedy potom bojím? Jak mu můžu bránit, aby zažil ty nejtěžší duely, aby díky nim rostl? Je to nicneříkající zbytečná klauzule," zkritizoval Luhový konkrétně Spartu. "Škodí si tím sama sobě," dodal.

"Zřejmě pohrobek devadesátých let"

Podle něj je hráč poslaný na hostování buď hráčem, který se v daném týmu neprosadil. Nebo je to mladý fotbalista, jenž potřebuje hrát a rozvíjet se. "V obou případech je tedy žádoucí, aby za ten jiný tým, do kterého ho klub poslal, hrál co nejvíce," poznamenal bývalý hráč Dukly Praha.

Luhový si není vědom, že by podobná praxe jako v českém fotbale fungovala ve vyspělých evropských zemích. "Určitě ne. Asi je to tady pohrobek těch 90. let, kdy se profesionální smlouvy dělaly různými způsoby. Někdo to kdysi vymyslel a teď se toho kluby v Čechách drží a ani vlastně nevědí proč," konstatoval fotbalový expert.

Podle Luhového to bude mít Sparta těžké

I přesto, že tři opory nemohou proti Spartě nastoupit, může podle Luhového Liberec v neděli uspět. Letenští prý budou mít U Nisy velké starosti.

"Liberec je pro mě zatím velkým překvapením, nečekal jsem, že se bude prezentovat tak dobrým fotbalem po tolika změnách. Je tam nasazení i herní vyspělost, ofenzivní styl. Jsem překvapen i z nástupu trenéra Trpišovského, který ten přechod do vyšší soutěže zvládl nadstandardně a ukazuje odbornost," pochválil Luhový severočeský tým.

"Domácí nebudou kompletní, ale i tak to Sparta bude mít v Liberci velmi těžké," předpověděl odborník.

Tipsport vypsal na zápas kurzy 3,5 - 3,6 - 2. U Victoria Tip si zase můžete vsadit třeba na to, kdo vstřelí gól: Šural 4:1, Fatai 3:1, Lafata 2,2:1.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy