Skvělé: Slavia je v Lize mistrů! Porazila Ajax

Martin Jůzek
29. 8. 2007 22:18
Slavia Praha - Ajax Amsterdam 2:1 (1:1)
Trenér Slavie Karel Jarolím létal po zápase nad hlavami hráčů.
Trenér Slavie Karel Jarolím létal po zápase nad hlavami hráčů. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Přepište dějiny, tentokrát fotbalové. Slavia Praha vyhrála nad Ajaxem Amsterdam v odvetě třetího předkola Ligy mistrů 2:1 a poprvé si zahraje soutěž, v níž se už za pouhý vstup inkasuje 120 milionů korun.

Hrdinou večera byli především dva muži: Stanislav Vlček, který dal dva góly, a Martin Vaniak, který nejméně tři chytil.

Slávistický čaroděj Vaniak: To mají za tu aroganci - čtěte ZDE

Opatrně v úvodu

První minuty utkání nenasvědčovaly tomu, že se na pražském Strahově bude odehrávat ofenzivní bitva se vším všudy.

Slavia začala šestý pokus o Ligu mistrů opatrně, Ajax se také soustředil na souboje uprostřed hřiště. Ale pak přišla z ničeho nic vyložená šance.

Stanislav Vlček se dostal sám před brankáře Stekelenburga, ten jeho pokus vytěsnil mimo branku. Větší šok přišel pro domácí příznivce ve třinácté minutě.

Nejzkušenější slávistický fotbalista Vladimír Šmicer musel opustit hřiště kvůli zranění.

Jako by to hráče Ajaxu povzbudilo a dostali se do první vážnější příležitosti. Huntelaarovi se podařilo obejít Vaniaka, ale jeho přihrávku z úhlu před dotírajícím Suárezem obrana Slavie odvrátila.

Až kolem dvacáté minuty se slávisté vymanili z tlaku. Potvrdilo se, že hrozit budou červenobílí z brejků. Ajaxu na pološance odpověděli nejlépe, jak mohli.

Z rohového kopu vznikl závar ve vápně hostujícího mužstva, po hlavičce Tavarese se u míče objevil Stanislav Vlček a nechytatelnou ranou z osmi metrů propálil Stekelenburga.

Stadion se dostal do varu. 22. minuta a Slavia vedla 1:0!

Slávistické nadšení ztlumil Suaréz

Vedení neudrželi slávisté dlouho. Pouhých deset minut. Hvězda nizozemského klubu Huntelaar adresoval přesnou přihrávku za obranu Suarézovi a ten se nemýlil.

Hrozí Slavii trest?

Podle vyjádření slávistického klubu zaznamenal delegát evropské fotbalové asociace (UEFA) všechny události, které se odehrály po ukončení zápasu.

Zvláště výzvy, aby diváci zůstali ve svém sektoru a nevybíhali na plochu stadionu, se minuly účinkem. Slavii za to hrozí finanční pokuta, v nejhorším případě také uzavření stadionu.

Ve čtyřicáté minutě se dostal k míči slovenský reprezentant Matěj Krajčík a jeho střela z pětadvaceti metrů mířila jen těsně vedle branky. Slávisté převzali před koncem první půle iniciativu, agilní Vlček mohl přidat další gól, trefil však jen padajícího gólmana.

Do kabin odcházeli hráči za nerozhodného stavu. Průběžný výsledek 1:1 pražskému klubu vyhovoval, a tak se ani na začátku druhé půle nepouštěl bezhlavě do útoku.

Vlčka s Ivanou doplňovali často jen dva záložníci, nejčastěji se dopředu tlačili Krajčík a Janda. Problémem Slavie však byla rozehrávka, hráči si nebyli schopni přihrát a z toho pramenil narůstající tlak Ajaxu.

Po hodině hry hlavičkoval nejnebezpečnější muž Ajaxu Suaréz těsně nad branku. S letní posilou z Groningenu si domácí obrana nevěděla rady.

Dva hrdinové: Vaniak a Vlček

Do stoprocentní šance se v 67. minutě dostal vysoký obránce Jaap Stam, jehož hlavičku tak tak zneškodnil Vaniak. Bývalý nizozemský reprezentant marně protestoval, míč podle dánského rozhodčího nepřešel brankovou čáru.

A gólman Slavie byl hrdinou i o pár minut později, když dvakrát zabránil jasné brance. Henk ten Cate jen nevěřícně kroutil hlavou, když jeho svěřenci ne a ne vstřelit kýženou postupovou trefu.

Fanoušci po zápase vtrhli na hřiště a oslavovali postup SK Slavia Praha do Ligy mistrů. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zápas gradoval. Defenziva domácích odolávala pokusům nizozemského týmu jen za cenu odkopů a málokterý divák si nevzpomněl na sedm let starý zápas s Doněckem. Tehdy inkasoval vršovický klub v poslední minutě.

Jenže podobný scénář se v tomto duelu neopakoval. Naopak! V 86. minutě se uvolnil Tavarez, vysunul Vlčka, který šel sám na gólmana. Kanonýr, jenž se na začátku sezony trápil, zachoval klidnou hlavu a střelou kolem Stekelenburga rozjásal strahovské tribuny.

Slávistická euforie odstartovala. Ajax v tomto momentu potřeboval k postupu dvě branky. Pražané však napošesté nezklamali a v milionářské Lize mistrů se udrželi.

Na závěr utkání se tribuny proměnily ve skákající dav, jenž slavil a bude slavit douho do noci.

Slavia - Ajax 2:1 (1:1)

Branky: 22. a 86. Vlček - 33. Suaréz

Sestavy:

Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Dřížďal - Šmicer (13. Ivana, 80. Necid), Švec, Tavares, Kalivoda (76. Volešák), Janda - Vlček

Ajax: Stekelenburg - Colin, Stam, Vermaelen, Emanuelson (58. Vertonghen) - Gabri (79. Urzaiz), Heitinga, Delorge, Kennedy (65. Rommedahl) - Huntelaar, Suárez