Praha - Takřka půlka fotbalistů v někdejším východním bloku Evropy, tedy i v Česku, nedostává od svých zaměstnavatelů plat včas. A každý desátý fotbalista se přiznal, že ho oslovili, aby zmanipuloval zápas.
Dva údaje z nové ankety FIFPro, tedy Mezinárodní asociace profesionálů, spojuje nezpochybnitelné konstatování.
Hráči bez peněz jsou zranitelnější a náchylnější ke svodům organizovaného zločinu, který je ponouká, aby manipulovali výsledky fotbalových utkání.
Takřka polovina hráčů bez pravidelné výplaty
FIFPro se ptalo 3357 fotbalistů z východní Evropy, včetně českých hráčů, a své závěry publikovalo v takzvané Černé knize.
Z ní vyplývá, že 41,4% oslovených fotbalistů z regionu nedostává mzdu včas. Celkem 5,5 % respondentů uvedlo, že musí čekat déle než půl roku, 2,2 % pak déle než rok.
O fotbale čtěte více:
- Hřebík odsuzuje Perglovu ubohost, ten rasismus odmítá
- Slováci si vybrali Vrbu za nového trenéra reprezentace
- Kustod John, který ukradl bagr, v reprezentaci skončil
Co se týče vyplácení prémií a bonusů, zmínilo prodlevy 53,4 % oslovených hráčů.
Studie dochází k závěru, že právě tento fakt velmi úzce souvisí s infiltrací organizovaného zločinu do fotbalu. Hráči, kteří nedostávají pravidelně peníze, jsou zranitelnější v tom ohledu, že má u nich mafie větší šanci dosáhnout svého: tedy ovlivnit výsledek zápasu.
Celkem 11,9 % účastníků anket zmínilo, že byli osloveni, aby utkání zmanipulovali. Celkem 55 % hráčů z takto oslovených mělo problém se špatnou platební morálkou svého klubu.
Hráči terčem psychického i fyzického nátlaku
Fotbalisté dále uvedli, že jsou často terčem psychického, ale i fyzického nátlaku. Kluby se je touto formou snaží tlačit k tomu, aby prodloužili smlouvu, ukončili smlouvu bez náhrady nebo přistoupili na snížení platu.
Metody nátlaku? Až 15 % účastníků ankety zmínilo, že byli nuceni trénovat individuálně, mimo tým. Šokující údaj: 11,7 % hráčů bylo terčem fyzického násilí, 10 % se pak setkalo se šikanou a obtěžováním.
I takto trýznění hráči jsou podle studie FIFPro náchylnější k manipulaci zápasů.
Haindlová: Hráči se báli opustit anonymitu
Řada fotbalistů se průzkumu zúčastnila jen díky slibu absolutní anonymity. Své jméno "pustilo" do Černé knihy jen málo z nich.
„Hráči se báli, že když promluví o svých špatných zkušenostech, přijdou o práci. Někteří měli strach z agresivní reakce fanoušků, další se obávali kriminálních skupin," komentuje situaci Markéta Haindlová, místopředsedkyně České asociace fotbalových hráčů. Ta je členem mezinárodní unie FIFPro.