Rekord Slavie je až neuvěřitelný, Hložek se posouvá hodně vysoko, říká Fukal

Milan Fukal Milan Fukal
26. 4. 2021 14:04
"Nasbírat šňůru jedenačtyřiceti zápasů bez porážky je v dnešních podmínkách neuvěřitelné. Upřímně Slavii k rekordu blahopřeji," říká v ligovém komentáři pro Aktuálně.cz bývalý obránce a český reprezentant Milan Fukal.
Tomáš Holeš slaví branku v derby
Tomáš Holeš slaví branku v derby | Foto: ČTK

Slavia vytvořila nový historický rekord v neporazitelnosti, nyní čítá 41 zápasů. To je neskutečné číslo a přiznávám, že pro mě až nepochopitelné. Tvrdím, že udržet tak dlouhou sérii bez porážky je obdivuhodné, proti minulým létům až neuvěřitelné.

Proč? Nyní jsou všechny týmy dobře připravované, fyzicky na výši, mají skvělé podmínky. Když si vezmete, jakou porci zápasů to představuje, víc než jeden ročník, tak je to něco naprosto výjimečného. Ani doma se nikomu nepovedlo slávistům tuhle jízdu utnout, je to skvěle stavěný tým. A nesmírně silný i mentálně.

Když jsem hrál ve Spartě, tak se také šňůry neporazitelnosti probíraly. Byl to, kromě bodového zisku, dost sledovaný aspekt. Slyšel jsem o tom, že Sparta v minulosti dosáhla série čtyřiceti zápasů, ale nezkoumali jsme přesně kdy. I když jsme měli dlouhé období bez porážky, tak jsme se k tomuto rekordu nikdy nepřiblížili natolik, aby to bylo úplně aktuální. Teď už vím, jak to tehdy ve 40. letech minulého století bylo, ale rekord už má Slavia. Já jí upřímně blahopřeju.

Bohemka sice Slavii oddálila oslavy titulu, ale nikdo snad nepochybuje, že ho mít bude. Aspoň já o tom nikdy nepochyboval. I když Sparta na začátku ligy jela, vyhrávala, říkal jsem si, že přijdou zakolísání, že někde ztratí, protože má mančaft proti Slavii horší. Náhodné tituly se sice také stávají, v Hradci rádi vzpomínají na ročník 1959/1960, ale jinak se mužstvo buduje dlouho, má to nějaké zákonitosti a v tomto ohledu je Slavia pořád dál.

Mě těší, jak si proti Opavě počínal talent Adam Hložek. Nejmladší autor hattricku v české lize, to se počítá. Všichni znají jeho potenciál, ale já se o něj trochu bál. Nejde jen o zranění, které ho postihlo nedávno, ale Sparta není nyní takový mančaft, aby ho ostatní vytáhli nahoru, jako například v případě mladíčka Tomáše Rosického.

Obával jsem se, že se Hložek v rozvoji pozastaví, tak snad se to nestane. Až nasbírá další zkušenosti především v těžkých utkáních evropských pohárů, může se posunovat hodně vysoko.

Milan Fukal

Milan Fukal - komentátor

Věk: 45 let

Někdejší důrazný stoper. Se Spartou získal dva ligové tituly, skvělé jméno si udělal v německé bundeslize, kde strávil celkem šest sezon - nejdříve v Hamburku, pak v Borussii Mönchengladbach. Z národní tým nastoupil k 19 reprezentačním zápasům.   

Ve vršovickém Ďolíčku, avšak v utkání s Pardubicemi, vykradli Spartě šatnu. A slávistovi Lukáši Provodovi auto. Mně se nic takového jako fotbalistovi nikdy nestalo. Do šatny hráčů jde zloděj cíleně, ví, že cennosti tam jsou. Jen se podivuju, jak byla kabina zabezpečena. To se může stát někde na vesnici, když správce nebo ten, kdo jde poslední, zapomene zamknout. Ale v lize…

U auta si někdo může říct, že to byla náhoda, že poberta nevěděl, komu patří. Ale dneska je to jinak. Hráči mají většinou služební auta od klubu, polepená klubovými znaky a sponzory, to byl asi i případ Lukáše Provoda. Zloděj šel tedy najisto, za vidinou cenného úlovku. Neříkám, že je to neúcta přímo k fotbalu, že by to fandové neměli dělat. Lupiče zajímá jen kořist, je jim jedno, koho okradou.

Příbram vyhrála v Karviné a z bezvýchodné pozice se dostává do situace, kdy může o záchraně opět uvažovat. Každé kolo, i když závěr ligy se blíží, nabádám nikoho neodepisovat. Stačí jedno nečekané vítězství, mužstvo nabere body a hlavně sebedůvěru a všechno je ještě otevřené. Ale musí vzestup potvrzovat v dalších kolech.

Když Zbrojovka Brno vyhrála v Budějovicích, vypadalo to s ní nadějně, že se nakonec zvedne. Ale teď nedokázala možná v rozhodujícím utkání porazit doma Teplice, i když hrály celý poločas o deseti. Jestli se chce Příbram ještě zachránit, a znovu radím neodepisovat ji, musí se činit v každém kole.

Pořád se nějak neumím vyznat v tom, jak funguje VAR. Rozhodují nejméně tři lidé, hlavní na hřišti, dva u obrazovky. A pořád takové chyby. Kapitán zlínského týmu Tomáš Poznar se po utkání s Pardubicemi vyjádřil proti penaltě ve prospěch hostí hodně ostře, řekl bych až nepřijatelně. Přitom právě záběry kamer ukázaly, že držení za dres tam bylo. Otázka zní, jak si to mohl dovolit. Já tady vidím určitou neúctu k profesi, ať je to hráč, rozhodčí, či funkcionář.

A hlavní chybu spatřuju v tom, že se neví, co se vlastně stalo, co se posuzovalo. Všichni pak tápou. Penalta být nařízena nemohla, protože faulu předcházel ofsajd, jiný faul, aut. Stačí to po utkání jasně říci, jak se několikrát už stalo, například po hektickém utkání Brno-Slavia, a všechno vypadá jinak. Takhle se nechává prostor čecháčkovským spekulacím a to je špatně. Fotbal tím jenom trpí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 39 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 50 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy