Záchrana? Byli jsme jako banda žebráků, znělo z Brna. Příbram si zachovala naději

25. 4. 2021 16:17
Fotbalisté Brna ve 29. kole Fortuna:Ligy v zápase týmů ohrožených sestupem remizovali s Teplicemi 0:0 a na šestnáctém místě tabulky na svého dnešního soupeře dál ztrácejí čtyři body. Navíc se na bod od Zbrojovky dokázala dotáhnout Příbram, jež vyhrála v Karviné.
Radost fotbalistů Příbrami
Radost fotbalistů Příbrami | Foto: ČTK

Nováček z Brna doma čeká na výhru už osm kol. I přesto, že Teplice hrály celý druhý poločas bez vyloučeného Šimona Gabriela, stejně poprvé po 15 zápasech udržely čisté konto.

"Manko jsme nesmazali a vzájemným zápasem jsme si ublížili. O to těžší bude ve zbytku soutěže s tím něco udělat. Doma body rozdáváme celou sezonu. Chybělo nám víc odvahy. Přitom máme hráče, kteří umí soupeře obejít, ale nervozita nám neskutečně svázala nohy," řekl brněnský trenér Richard Dostálek při on-line tiskové konferenci.

Zbrojovka se snažila tvořit hru, hosté spoléhali na brejky, kterými hledali Vukadinoviče. Srbský útočník jeden z nich v 17. minutě zakončil tvrdou střelou k zadní tyči a poprvé vyzkoušel Berkovce. Vzápětí se dostali na druhé straně Reiter a Hladík až před Grigara, ale gólman, který se vrátil do základní sestavy po 11 kolech, oba pokusy zblízka reflexivně vyrazil.

Tomáš Grigar necítil nějaký hendikep z toho, že dlouho nechytal. "Že půjdu do branky, jsem se dozvěděl až před zápasem, Čtvtňa (brankář Jan Čtvrtečka) měl po Plzni nějaké zdravotní problémy. Nejhorší to bylo hned v úvodu, od té doby už jsem byl v klidu," přiznal osmatřicetiletý teplický brankář.

Další šance přinesl až závěr prvního poločasu. Nejprve se Žitný pokusil přelobovat Berkovce, ale brněnský brankář se nachytat nenechal. Domácí Pachlopník pak ze dvou metrů minul branku. Ve 43. minutě Gabriel na hranici šestnáctky fauloval Hladíka, domácí se marně dožadovali penalty, ale určitou výhodu přece jen získali. Teplický stoper za zmařenou šanci uviděl červenou kartu.

"Po červené kartě je to vždy ošemetné, buď se mužstvo semkne, nebo ho to položí. My jsme ale druhý poločas zvládli perfektně, Brno nemělo další šanci, měli jsme k výhře dokonce blíž," uvedl teplický kouč Radim Kučera, který ocenil výkon brankáře Grigara. "Šanci využil, uplatnil svou zkušenost a mužstvu hodně pomohl," dodal.

Brzy po přestávce rozšířil početnou teplickou marodku Žitný, který si bez cizího zavinění poranil koleno a hned ze stadionu zamířil do nemocnice. Hra v početní převaze sice stupňovala brněnský tlak, ale k brance nevedla. Jediným výsledkem byly střely z dálky v podání Pernici a Čermáka, s nimiž si zkušený Grigar bez problémů poradil.

Po hodině hry poslal trenér domácích Dostálek na hřiště dva čerstvé útočníky Fouska a Filu, ale blíž ke gólu měli hosté. Vukadinovič v 68. minutě v nadějné pozici přestřelil branku. Tepličtí sice mají spolu s Příbramí nejhorší obranu v lize, ale i v deseti čisté konto udrželi, což se jim povedlo naposledy v prosincovém zápase právě s Brnem.

Trenér Dostálek se tříbodového dárku k pondělním 47. narozeninám nedočkal. Jeho tým po nedávném vyřazení z poháru nevyhrál v této sezoně nad Teplicemi ani na třetí pokus. V příštím kole bude navíc Zbrojovka postrádat obránce Hlavicu, který dostal počtvrté v ligovém ročníku žlutou kartu.

Po utkání se z brněnské kabiny ozývaly hodně hlasité projevy. Náladu v týmu při tiskové konferenci vyjádřil záložník Rudolf Reiter. "Řev kapitána i dalších byl oprávněný. Zápas o život by měl vypadat jinak. Nikdo z nás se nemůže podívat do zrcadla a říct, že tam nechal všechno. Působili jsme jako banda žebráků. Každý si musí položit otázku, jestli na to má," prohlásil Reiter, který je v Brně na hostování z Ostravy, takže příští zápas vynechá.

Příbram nic nevzdává

Příbram ve 29. kole první ligy zvítězila na hřišti Karviné 1:0 a nadále se drží v boji o udržení v nejvyšší soutěži. Středočeši na předposledním místě tabulky na patnácté Teplice ztrácí pět bodů. O jedinou branku se postaral ve 12. minutě Edrisa Lubega. Karviná doma podlehla Příbrami poprvé v ligové historii a po druhé porážce za sebou zůstává jedenáctá.

"Vítězství mě hodně těší. Závěr byl z naší strany o morálu, ale podržel nás brankář Šiman. Za tyto body jsem rád," řekl na pozápasové on-line tiskové konferenci příbramský trenér Jozef Valachovič.

"Prohra je pro nás zklamaní. Řekli jsme si ale o ní výkonem v první půli. Na druhou stranu to však byl typ zápasu, že i kdybychom hráli dalších 30 minut, asi bychom gól nevstřelili," přidal kouč Karviné Jozef Weber.

Slezané dosud s Příbramí doma vyhráli všechny tři vzájemná ligová utkání, tentokrát však neměli dobrý začátek. Už ve 12. minutě si naběhl na Zorvanovu přihrávku za obranu Lubega a svou druhou brankou v české nejvyšší soutěži poslal hosty do vedení. Svěřenci kouče Valachoviče navíc prolomili proti Karviné třízápasovou sérii bez vstřelené branky.

"Byla to podobná situace, ze které Příbram udeřila také proti Zlínu. Inkasovaný gól nám hodně zkomplikoval situaci," připustil Weber.

Domácí se následně proti pozorné obraně prosazovali jen těžko a nejblíže vyrovnání byl v první půli Bartošák, jeho pokus však zlikvidoval brankář Šiman. Příbramský brankář si brzy na to poradil i se střelou Qoseho.

Karvinský trenér Weber se snažil hru po přestávce oživit dvojnásobným střídáním a Slezané svého soupeře zatlačili. Hned v 51. minutě se ocitl sám před Šimanem střídající Haša, ale jeho nevýrazný pokus příbramský gólman snadno zneškodnil. Neprosadil se o chvíli později ani hlavičkující Papadopulos.

Po hodině hry domácí reklamovali pokutový kop po zákroku na Čmelíka, rozhodčí Černý ho však po konzultaci s videorozhodčím neodpískal. Karvinský záložník však byl i nadále aktivní a 21 minut před koncem ho na hranici pokutového území zastavil nedovoleně Nový. Rozhodčí v první chvíli nařídil penaltu, po zhlédnutí videa však svůj verdikt opravil na přímý kop a obránci Příbrami udělil červenou kartu. Bartošák ale po následné střele trefil jen břevno.

"Klidný jsem v té situaci nebyl. Zprvu jsem si myslel, že jde rozhodčí zkoumat, zda byl faul, nebo ne. Když mi ale hráči říkali, že se řeší, jestli to bylo v pokutovém území, nebo ne, byl jsem již klidnější. I tak jsem ale přemýšlel, jak díky střídání zpevnit defenzivu, abychom zvládli stupňující se tlak domácích," řekl Valachovič. "Asi to bylo správně vytažené tam, kam to patřilo. Obě situace byly zřejmě posouzené správně," doplnil Weber.

Karviná v početní výhodě ještě zesílila svůj nápor, ale jak proti střele Qoseho, tak po následném rohovém kopu a hlavičce Papadopulose skvěle zasáhl Šiman. Na porážce Slezanů nic nezměnilo ani sedmiminutové nastavení, při němž příbramský brankář zlikvidoval další Hašův pokus.

Příbram venku podruhé za sebou zvítězila 1:0. "Je to fajn, ale zase máme tři zápasy doma, které jsme nevyhráli a ty body nám chybí. Věřím tedy, že nám toto vítězství dodá pozitivní energii do dalšího týdne a příští zápas zvládneme lépe," dodal Valachovič.

Debakl Zlína

Fotbalisté Pardubic zvítězili ve Zlíně 4:0. Dvoubrankové vedením jim zajistil v prvním poločase Brazilec Cadu, který otevřel skóre z penalty. Výhru pojistil ještě dvěma góly v závěru střídající David Huf. Hosté vyhráli třetí zápas po sobě na venkovním hřišti a v tabulce se vrátili na sedmé místo o bod před Baník.

Naopak Zlín protáhl svoji šňůru bez zisku jediného bodu na šest duelů, naposledy vyhrál v polovině března doma s Českými Budějovicemi. Na šestnáctou příčku, znamenající sestup, mají "Ševci" z třináctého místa náskok osmi bodů.

Už první minuty zápasu ukázaly, v jakém rozpoložení se oba týmy momentálně nacházejí. Domácí působili těžkopádným dojmem, zatímco z hostujícího týmu čišela radost a uvolnění.

Brzy se to projevilo i na skóre. Napřed si Zlín dal pod tlakem Pardubic málem dvakrát vlastní gól, aby pak opravdu inkasoval. Po rohovém kopu stáhl Cedidla za dres Černého, což si sudí ověřil na videu, a nařízený pokutový kop Cadu bezpečně proměnil. Byl to třetí gól brazilského obránce v sezoně.

Blízko k vyrovnání měl ve 22. minutě Poznar, ale z hranice šestnáctky těsně minul, zato hosté byli velmi produktivní. Cadu si ve 27. minutě narazil na hranici šestnáctky míč se Solilem a přesnou střelou k tyči nedal Dostálovi šanci.

Trenér Páník reagoval na nepříznivý vývoj dvěma střídáními ještě v první půli, třetím pak o poločase. Sporný moment nastal ve 48. minutě, kdy Jawo spadl v pokutovém území po souboji s Čihákem, sudí Matějček nařídil pokutový kop, ale po zhlédnutí videa jej odvolal.

Domácí předváděli zlepšený výkon a více se tlačili do pokutového území. Oslavit své 30. narozeniny gólem mohl Potočný, ale v 61. minutě jej vychytal Letáček, stejně jako Jawa o pět minut později.

Kontaktní gól nepřicházel. Pardubice zpevnily svůj obranný blok a vyrážely do brejků. Z jednoho se zrodil rohový kop, na který si v 80. minutě nejlíp naskočil Huf. Stejný hráč v nastaveném čase přidal čtvrtý zásah. Zlín nedal Pardubicím gól ani ve druhém vzájemném zápase, ten první skončil bezbrankovou remízou.

Zbrojovka Brno - FK Teplice 0:0

Rozhodčí: Franěk - Hájek, Dohnálek - Hrubeš (video). ŽK: Hlavica, Růsek - Jukl, Kodad, Mazuch, Grigar. ČK: 43. Gabriel (Teplice). Bez diváků.

Brno: Berkovec - Hlavica, Dreksa, Pernica, Moravec - Čermák (75. Sedlák) - Reiter (68. Texl), Štepanovský (75. Bariš), Pachlopník - Hladík (61. Fila), Růsek (61. Fousek). Trenér: Dostálek.

Teplice: Grigar - Hyčka, Gabriel, Knapík, Černý - Mareček, Jukl - Radosta (45. Mazuch), Žitný (53. Fortelný), Kodad - Vukadinovič (87. Vondrášek). Trenér: R. Kučera.

Fastav Zlín - FK Pardubice 0:4 (0:2)

Branky: 15. z pen. a 27. Cadu, 80. a 90.+3 Huf. Rozhodčí: Matějček - Podaný, Matoušek - Marek (video). ŽK: Cedidla, Páník (trenér, oba Zlín). Bez diváků.

Zlín: Dostál - Procházka (35. Matejov), Buchta, Simerský - Fantiš, Janetzký, Vraštil (35. Janošek), Cedidla (46. Jawo) - Potočný (74. Martínez), Poznar, Dramé. Trenér: Páník.

Pardubice: Letáček - Cadu (76. Sláma), Čihák, Toml, Čelůstka - Jeřábek - Tischler, Solil, Hlavatý (63. Kostka), Ewerton (87. I Sang-hjok) - Černý (63. Huf). Trenér: Novotný.

MFK Karviná - 1. FK Příbram 0:1 (0:1)

Branka: 12. Lubega. Rozhodčí: Černý - Dresler, Váňa - Denev (video). ŽK: Dramé, Mikuš - Šiman. ČK: 72. Nový (Příbram). Bez diváků.

Karviná: Ciupa - Mikuš, Šindelář (84. Janečka), Dramé (46. Haša), Mazáň (46. Jursa) - Mangabeira, Qose - Sinjavskij (67. Ostrák), Čmelík, Bartošák - Papadopulos. Trenér: Weber.

Příbram: Šiman - Nový, O. Kingue, S. Kingue, Mezera - Pilík, Obdržal (89. Voltr), Tregler, Zorvan (73. Kvída), Antwi (65. Vávra) - Lubega. Trenér. Valachovič.