České Budějovice - Fotbalisté v Česku si nově budou muset zvyknout, že korupce jim nemusí projít jen s podmínkou jako v památné aféře Ivánku, kamaráde. Tuzemské soudy poprvé v historii poslaly kvůli podvodům ve fotbale obžalovaného i do vězení.
Nechtěným "průkopníkem" se stal třiačtyřicetiletý Michal Káník, bývalý prvoligový hráč Dukly, Českých Budějovic či Plzně a pozdější funkcionář fotbalového klubu ve Strakonicích. Za podvody v klubovém účetnictví a později účast v gangu sázkových mafiánů si bude muset odsedět tři roky.
Trest mu napřed na jaře vyměřil strakonický okresní soud a nyní jej potvrdil i českobudějovický krajský soud, kam si Káník proti prvnímu verdiktu podal stížnost. "Byla zamítnuta," řekl místopředseda českobudějovického soudu Jiří Šťastný.
Rozsudek je tak pravomocný a Káník bude muset nastoupit do věznice, s největší pravděpodobností v Českých Budějovicích. Lhůtu pro nástup mu soud určí. Pokud by Káník neposlechl a do výkonu trestu nenastoupil, pak by soud nařídil policii, aby ho zatkla a do věznice přivezla.
Michal Káník, který už podle svých slov ve fotbale nepůsobí, odmítl verdikt soudu komentovat. Údajně ještě neobdržel rozhodnutí písemně. "Nezlobte se, ale dokud nebudu mít v ruce písemný dokument, nebudu se k ničemu vyjadřovat," řekl Káník. Už dříve přitom popsal své kauzy a policejní vyšetřování jako "pohádky".
Napřed účetní kouzla, pak sázky
Za mříže musí kvůli dvěma odlišným kauzám. V obou sice dostal podmíněný trest, ale protože se příběhy sešly krátce po sobě, justice mu oba hříchy sečetla a proměnila v nepodmíněný trest. Poprvé dostal Káník podmínku - tři roky s pětiletou zkušební dobou - předloni v prosinci za více než milionový daňový podvod v účetnictví strakonického fotbalového klubu. Podruhé pak s podmínkou odešel od soudu začátkem letošního roku.
Fotbalová korupce
Vězení jako průlom
Vězení za fotbalovou korupci je průlomem v české justici. Za mříže nemuseli ani aktéři dosud největšího skandálu starého téměř dvanáct let, jehož hlavním symbolem byl Ivan Horník. Někdejší žižkovský manažer vyvázl z ovlivňování prvoligových zápasů se sedmiměsíční podmínkou.
Namočení i Slováci
Asijská mafie si ke spolupráci kromě Čechů vyhlédla i sousední Slováky. Vinu už dříve přiznal někdejší reprezentant Ivan Hodúr a u slovenského soudu dostal tříletou podmínku. FIFA mu navíc udělila zákaz působení ve fotbale na 25 let.
Rakovina fotbalu
Aby obžalovaní dostali co nejtvrdší tresty, žádá šéf českého fotbalu Miroslav Pelta. "Tyhle sázky, to je rakovina fotbalu," řekl Pelta v rozhovoru pro Aktuálně.cz poté, co policie v roce 2013 pozatýkala první korupčníky. I Peltovo jméno je přitom spojeno s korupcí v Horníkově kauze. Na policejních odposleších Pelta jako manažer pražské Sparty hovoří o "cinklém jaru". Nikdy ale nebyl obviněn.
Jde o známý případ sázkařské mafie, který online deník Aktuálně.cz v minulosti podrobně popsal. Figuruje v něm 22 obžalovaných včetně liberecké brankářské legendy Zbyňka Hauzra, ten narozdíl od Káníka na soud teprve čeká a hrozí mu dokonce šestileté vězení.
Káník už si svůj trest vyslechl v první vlně rozsudků, realizované formou takzvaných trestních příkazů. Dostal roční podmínku se čtyřletým odkladem za to, že pomáhal mafiánům z východní Asie. Nabízel hráčům nebo rozhodčím úplatky za ovlivnění výsledku zápasů v různých tuzemských soutěžích.. "Ve zkušební době spáchal další trestný čin, proto soud rozhodl o přeměně podmíněného trestu," vysvětlil už v květnu strakonický soudce David Moravec.
Káník třeba v září 2013 nabídl rozhodčímu Janu Kalendovi úplatek 6 000 eur (154 000 korun) za to, že pomůže v utkání 1. ligy staršího dorostu mezi Hradcem Králové a Baníkem Ostrava, aby po 15. minutě padly minimálně čtyři góly. Sudí, rovněž obžalovaný, nabídku přijal. Skončilo to 6:2 a po 15. minutě padlo šest branek.
Sázkařská mafie takhle nabízela přes prostředníky včetně Káníka či Hauzra, tisíce eur, aby na hřišti zařídili potřebný výsledek. Zločinci pak vydělávali až statisíce eur.
Soud už kromě Káníka pravomocně potrestal podmínkami ještě tři fotbalisty - Karla Kodeše, Jaroslava Chalupu a Vítězslava Brožíka.
Odročený soud s dalšími členy gangu
Dalších osmnáct členů gangu, kteří se na ovlivňování zápasů z let 2012 a 2013 podíleli víc, na soud čeká. Začít měl v červnu, ale byl odročen na neurčito kvůli námitce advokáta Petra Slepičky, který hájí rozhodčího Kalendu.
Slepička si stěžuje na místo konání soudu: nelíbí se mu Strakonice, přestože v jejich regionu došlo k prvnímu trestnému činu rozsáhlé kauzy. Právník argumentuje tím, že konkrétně jeho klient se na jihu Čech ničím neprovinil. A že by tedy nemusel k soudu cestovat mnoho desítek kilometrů, podobně jako další obžalovaní a jejich obhájci, kteří bydlí v různých koutech země.
"Například můj klient se měl údajného trestného činu dopustit v Praze. Proč se to tedy neřeší v Praze? Proč bychom měli z celé republiky jezdit do Strakonic? Vždyť to nedává ani ekonomickou logiku," tvrdí Slepička.
Vadí mu i to, že jeho klient nebude souzen sám a kauza se bude prodlužovat. Soud sice osmnáct obžalovaných rozdělil, ale pouze na dvě samostatné skupiny. "Máme v našem případu jen jednoho svědka a na odposleších asi tři věty. Mohlo být hotovo za jedno dopoledne, jenže takhle se to zbytečně protáhne," říká advokát.
O tom, zda se soudní přelíčení bude konat právě ve Strakonicích, rozhodne pražský vrchní soud. Kdy to bude, zatím není jasné. Je však možné, že se start procesu oddálí až na začátek příštího roku.
Na soud zatím čekají tito obžalovaní: Ondřej Bíro, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Jan Hanzal, Zbyněk Hauzr, Petr Hlaváček, David Jablonský, Jan Kalenda, Daniel Kaplan, Robert Kopas, Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon, Michal Macháček, Jan Procházka, David Placák, Martin Sus.