Aféra sázkařské mafie: Soud s Hauzrem a spol. se odkládá, advokát protestuje proti místu konání

Petr Koděra Petr Koděra
2. 6. 2016 13:00
Soud se Zbyňkem Hauzrem a dalšími osobami, obžalovanými z podílu na aféře cinklých sázek, se odkládá na neurčito. Jeden z advokátů nechápe, proč by soud měl probíhat ve Strakonicích.
Zbyněk Hauzr, nejznámější figura aféry cinklých sázek, jejíž projednání u strakonického soudu se odkládá
Zbyněk Hauzr, nejznámější figura aféry cinklých sázek, jejíž projednání u strakonického soudu se odkládá | Foto: ČTK

Strakonice - Bývalý prvoligový brankář Liberce Zbyněk Hauzr si na příští pondělí společenský oblek chystat nemusí. Může si dokonce připravit i nějaký příjemnější program než cestu do Strakonic, kde měl tamní okresní soud začít projednávat ostře sledovanou kauzu, v níž se měl právě Hauzr namočit, a to spolu s dalšími 17 současnými či bývalými fotbalisty a jedním rozhodčím.

Obžaloba dotyčné viní z korupčních trestných činů spojených s manipulacemi fotbalových zápasů, a to i v tuzemské nejvyšší soutěži. Jenže soud se sázkařskou mafií a jejími údajnými pomocníky v pondělí 6. června nakonec nezačne.

Vše o Hauzrově obžalobě čtěte zde.

Napjatě očekávané líčení, kde se má Hauzr a spol. zpovídat ze svých činů, se totiž odkládá. A nikdo zatím neví, na jak dlouho. Soudce Tomáš Uldrich musel jednání odročit na neurčito, protože jeden z obhájců protestuje proti tomu, aby se kauza řešila právě ve Strakonicích. „Advokát jednoho z obžalovaných vznesl námitku místní nepříslušnosti,“ řekl Uldrichův kolega soudce a současně mluvčí soudu David Moravec.

Jde o zdánlivou formalitu, musí ji ale napřed posoudit pražský vrchní soud. Určitě to nebude hned, hovoří se minimálně o několika měsících. A protože se blíží léto a dovolené, je klidně možné, že proces nezačne dřív než těsně před Vánoci. Anebo až po nich. „Přesnou dobu nelze předjímat,“ podotkl Moravec.

Proč se trmácet až do Strakonic?

Na konání soudu ve Strakonicích si stěžuje právník Petr Slepička, který hájí rozhodčího Jana Kalendu. Odmítá však, že jde o taktický manévr, jak začátek soudu zdržovat. „Mně i mému klientovi je jedno, zda soud začne v červnu nebo jindy. Důležité je, aby to procesně bylo všechno správně,“ tvrdí advokát, který má k fotbalu blízko. V minulosti pracoval v legislativní sekci fotbalového svazu, byl sekretářem arbitrážní komise a hájil i prvoligové fotbalisty, kluby a funkcionáře včetně expředsedy svazu Pavla Mokrého.

Soud se má ve Strakonicích konat proto, že na Strakonicku došlo k prvnímu trestnému činu celé rozsáhlé kauzy. Advokát Slepička však argumentuje tím, že konkrétně jeho klient se na jihu Čech ničím neprovinil. A že by tedy nemusel k soudu cestovat mnoho desítek kilometrů, podobně jako další obžalovaní a jejich obhájci, kteří bydlí v různých koutech země. „Například můj klient se měl údajného trestného činu dopustit v Praze. Proč se to tedy neřeší v Praze? Proč bychom měli z celé republiky jezdit do Strakonic? Vždyť to nedává ani ekonomickou logiku,“ tvrdí Slepička.

Vadí mu i to, že jeho klient nebude souzen sám a kauza se bude prodlužovat. Soud sice osmnáct obžalovaných rozdělil, ale pouze na dvě samostatné skupiny. „Máme v našem případu jen jednoho svědka a na odposleších asi tři věty. Mohlo být hotovo za jedno dopoledne, jenže takhle se to zbytečně protáhne,“ říká Slepička. 

Jeho klient Jan Kalenda je obžalován z toho, že si v září 2013 jako hlavní sudí utkání ligy staršího dorostu mezi Hradcem Králové a Baníkem Ostrava nechal slíbit od strakonického šíbra Michala Káníka šest tisíc eur (v přepočtu podle tehdejšího kurzu zhruba 154 tisíc korun) za to, že v duelu padne po patnácté minutě hry čtyři a více gólů. Což se skutečně stalo.

Detektivové pak sledovali, jak si peníze v pražském obchodním centru vyzvedla Kalendova manželka.

Káníka soud poslal do vězení

Obžalovaný je i zmíněný Michal Káník, který Kalendu do celé hry vtáhl. Právě Káník už si ale svůj trest vyslechl. Soudce Uldrich mu začátkem letošního roku uložil podmíněný trest, a to formou takzvaného trestního příkazu.

Ačkoli dostal jen "podmínku", měl by Káník skončit ve vězení. Jak minulý týden online deník Aktuálně.cz jako první informoval, tato podmínka za fotbalovou korupci přišla ve zkušební době, kterou již soud Káníkovi spojil s jiným podmíněným trestem. Ten mu pro změnu udělil za daňové podvody v účetnictví strakonického fotbalového klubu. 

Soud už vzniklou situaci projednal a výsledkem je tříletý nepodmíněný trest, který nyní Káníkovi udělil. Rozsudek zatím není pravomocný a bude ho ještě řešit českobudějovický krajský soud. Ať už odvolací proces dopadne jakkoli, je Michal Káník každopádně prvním Čechem, kterého soud, byť zatím jen v první instanci, poslal v souvislosti s fotbalem za mříže.

Kromě Michala Káníka už v aféře cinklých sázek dostali podmínky formou trestního příkazu další tři fotbalisté, konkrétně Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa a Vítězslav Brožík (o jejich kauzách více zde), zbylých osmnáct obžalovaných, včetně Hauzra, na svůj verdikt čeká.

Zde je kompletní seznam zbývajících obžalovaných: Ondřej Bíro, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Jan Hanzal, Zbyněk Hauzr, Petr Hlaváček, David Jablonský, Jan Kalenda, Daniel Kaplan, Robert Kopas, Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon, Michal Macháček, Jan Procházka, David Placák, Martin Sus.

Celkem se na sázkových podvodech podílelo podle policie 22 lidí. Žalobce tvrdí, že byli napojeni na východoasijské sázkařské gangy a v letech 2012 a 2013 ovlivňovali zápasy první ligy a nižších a mládežnických soutěží. Inkasovali za to dohromady desítky tisíc eur, přičemž mafie pak na zmanipulovaných zápasech vydělávala o řád vyšší částky.

 

Právě se děje

Další zprávy