Proč jsou Češi na Euru? Známe deset důvodů

Jan Cigánik
22. 11. 2007 14:58
Fotbalisté ustáli velký mediální tlak a jsou na Euru
Reprezentace míří na Euro.
Reprezentace míří na Euro. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Fotbalová reprezentace se ve velkém stylu probojovala na čtvrtý turnaj mistrovství Evropy v řadě.

Úspěch české kopané se však nerodil lehce, podívejte se spolu s námi na deset klíčových momentů, kterými svěřenci trenéra Brücknera museli ve skupině D projít.

1. Těžký kvalifikační začátek

Vstup do kvalifikace je vždy velmi důležitý. Na teplický stadion přijel nepříjemný Wales s Ryanem Giggsem v sestavě.

Hrdinou zápasu však nebyl záložník Manchesteru United, ale český reprezentační nováček David Lafata, který dvěma trefami zařídil pro svou zemi důležité vítězství 2:1. Zajímavostí bylo, že Tomáš Rosický vyběhl poprvé do utkání s kapitánskou páskou, kterou převzal po Tomáši Galáskovi.

2. Jasná výhra nad Slovenskem

Naši východní sousedé před utkáním prohlašovali, že střetnutí vezmou hodně prestižně a že Brücknerův tým bude na Tehelném poli určitě k poražení.

Opak byl však pravdou. Zápas skvěle vyšel Liboru Sionkovi, který za reprezentaci odehrál nejlepší partii reprezentační kariéry a zápas rozhodl dvěma brankami. Jednou se trefil Jan Koller a z předpokládané taktické bitvy se stala jednoznačně česká záležitost.

Chcete si zahrát na reprezentačního trenéra Karla Brücknera? Sestavte si v naší anketě jedenáctku, v níž by podle vás měla česká reprezentace na Euru nastupovat. Nabízíme k výběru všechny hráče, kteří se v průběhu celé kvalifikace ocitli v nominaci do národního týmu. (V pondělí vyhlásíme výsledky ankety)
Článek pokračuje pod anketou

3. Místo smutku večírek

Reprezentace v podzimní části kvalifikace ztratila pouze dva body za remízu v Irsku, ovšem už první utkání jarní části postavilo český tým před nejtěžšího soupeře skupiny - Němce. Češi prohráli 1:2 a předvedeným výkonem a následným chováním si na sebe přivolali hněv celé fotbalové veřejnosti.

České hvězdy, místo aby po prohře rozjímaly o odchozeném zápase, se věnovaly bujaré oslavě Ujfalušiho narozenin. Fotbalový národ, už tak zklamán výsledkem a hlavně předvedenou hrou, přijal zprávy o narozeninovém večírku spojeném s pochybnou dámskou návštěvou s velkým rozčarováním.  I samotný Karel Brückner byl ze zveřejněné informace tak špatný, že bezprostředně po odhalení skandálu zvažoval rezignaci.

Hráči dostali od vedení mužstva "pouze" milionovu pokutu, která však ztracenou důvěru jen stěží mohla vykoupit.

4. Domácí výhra nad Kyprem

V téměř nenávistné atmosféře museli Češi následně zvládnout utkání v Liberci s bojovným Kyprem. Zápas byl od počátku provázen pískotem ze strany diváků a liberecký stadion U Nisy byl téměř svědkem české blamáže.

Velkému mediálnímu tlaku vystavená reprezentace nakonec vyhrála 1:0 a až s odstupem času se ukázalo, že získané tři body byly pro psychiku hráčů a pro postavení v tabulce nesmírně důležité.

Trenér Karel Brückner před zápasem s Německem.
Trenér Karel Brückner před zápasem s Německem. | Foto: Ondřej Besperát

5. Vítězství s Irskem

Před podzimním zápasem s Irskem měla česká reprezentace na druhém místě skupiny D sedmnáct bodů, třetí Irové ztráceli body tři. Pokud by ostrovní tým v utkání zvítězil, dotáhl by se na Čechy, a díky lepšímu vzájemnému zápasu by je přeskočil.

Svěřenci Karla Brücknera však k utkání přistoupili velmi zodpovědně. Po obětavém výkonu, který podpořila gólová akce Marka Jankulovského, vyhráli 1:0 a ze tří zbývajících utkaní jim tak stačilo uhrát jediné vítězství.

6. Německá paráda

Definitivní postupová tečka se podařila v mnichovského Allianz Areně, kde vyprodané tribuny sledovaly ofenzivní smršť českého celku. Jasné vítězství 3:0 a předvedená hra dávaly tušit, že se Češi vracejí do "portugalské" formy.

Samostatná Česká republika ještě nikdy na vrcholné evropské akci nechyběla a po utkání v Německu bylo jasné, že se s ní musí počítat i v létě v Rakousku a Švýcarsku.

Premiér Mirek Topolánek fandil z tribuny s ostatními českými fanoušky.
Premiér Mirek Topolánek fandil z tribuny s ostatními českými fanoušky. | Foto: Ondřej Besperát

7. Mediální štvanice

Vztah mezi českými médii a reprezentací nikdy nebyl ideální. Po skandálním večírku v hotelu Praha se však situace přiostřila. Národní tým se dostal pod novinářský drobnohled, jaký doposud nezažil. Kritika se valila ze všech stran, hráči i vedení byli pod obrovským tlakem.

Kouč Brückner se několikrát během tiskových konferencí hrubě obořil na novináře, fotbalisté začali být jeden vedle druhého skoupější na slovo, všichni se cítili být kritizováni neprávem. Ale právě mediální tlak dokázal to, co hráčům v některých fázích kvalifikace chybělo.

Fotbalisté se semkli, vytvořili partu a celému světu se rozhodli dokázat, že fotbal hrát zkrátka umí. V rozhodujících podzimních soubojích už to byl opět ten starý dobrý tým, který strašil fotbalovou Evropu v přecházejících letech.

8. Výtečné výkony Petra Čecha

Důležitým aspektem v boji o postup byla jistota v bráně jménem Petr Čech. Gólman Chelsea jako jediný ze všech reprezentantů snesl ta nejpřísnější měřítka a snad kromě přátelského utkání s Rakouskem patřil vždy mezi nejlepší hráče na hřišti. Právem  je považován za jednoho z nejlepších brankářů planety a nechybí ani v letošní nominaci na Zlatý míč.

Petr Čech - jeden z nejlepších gólmanů planety.
Petr Čech - jeden z nejlepších gólmanů planety. | Foto: Ondřej Besperát

9. Legenda jménem Koller

Jan Koller se stal legendou už během své aktivní kariéry. V podzimním zápase se San Marinem vstřelil svůj rekordní 50. reprezentační gól, středečním zásahem proti Kypru rozjel padesátku druhou.

Střelec ze Smetanovy Lhoty má v plánu po evropském šampionátu ukončit kariéru. Podobného střelce Česko nemá a dlouho mít nebude, vždyť druhý v pořadí Antonín Puč ukončil kariéru s pětatřiceti zásahy na kontě.

10. Brückner na lavičce

Karel Brückner je zkušený stratég, který během svého téměř šestiletého působení na lavičce národního týmu několikrát dokázal, že je rozhodně mužem na svém místě. Jeho trenérská pověst však začala povážlivě upadat během nepovedeného světového šampionátu v Německu.

Stále stejný výběr hráčů, malá variabilita hry, neschopnost hrát bez Kollera, to vše mu bylo vytýkáno i během kvalifikace na Euro 2008. Reprezentační kouč čelil obrovskému tlaku, dokonce se objevovaly hlasy, které požadovaly jeho odvolání.

Osmašedesátiletý trenér však tlak ustál, věřil svým instinktům a zkušenostem.

Postupem času se v dresu národního týmu začaly objevovat i nové tváře, šanci začali dostávat i hráči z Gambrinus ligy. Pudil, Matějovský, Kulič, Kladrubský, Vaniak, Vlček, Kadlec, Zítka, Šírl si odbyli své reprezentační premiéry a vypadá to, že někteří z nich by se v budoucnu mohli stát oporami mužstva.

 

Právě se děje

Další zprávy