Reprezentace čelí ostudě. Co bude dál?

Jan Cigánik
27. 3. 2007 1:30
Praha - Čeští fotbalisté propadli v zápase proti Německu na celé čáře. Mizerný výkon však přebili následně mnohem větší ostudou. Možná největší v historii české reprezentace. Uvnitř:ANKETA

Co se to děje s českým národním týmem? Fotbalová ostuda přerostla v ostudu společenskou. V reakci na reportáž a fotografie deníku Šíp z podle všeho bujarých oslav několika českých reprezentantů na hotelovém pokoji udělil fotbalový svaz mužstvu milionovou pokutu, čímž v podstatě uznal hrubé provinění hráčů.

Nejožehavějším tématam však kromě alkoholu a porušení večerky bylo údajné objednání prostitutkek do hotelu, ze nějž měl Tomáš Ujfaluši platit hotově na recepci. Žádné ženy však na fotkách z oslav ve společnosti reprezentantů nefigurují, jsou jen na samostatném snímku.

Skandál, který nemá v dějinách českého fotbalu obdoby, je i přesto na světě.

  • Ostuda fotbalistů: Děvky a chlast. Čtěte ZDE

Incident, obzvlášť v návaznosti na špatný výkon při porážce od Německa, vzbudil u fotbalové veřejnosti velké rozčarování. V následujících zápasech reprezentace tak bude tlak na hráče ještě silnější.

Po prohře s Německem se situace ve skupině D zamotala. Třetí Irové mají stejný počet bodů jako český celek, začínají se dotahovat i Slováci. Reprezentace by tedy neměla ve středu proti Kypru zaváhat. Tlak veřejnosti a médií po prohře s Německem stoupl, aféra po zápase ho ještě zvýší.

Na pondělní tiskové konferenci předstoupil před novináře kapitán Tomáš Rosický a jeho zástupci Tomáš Ujfaluši a Petr Čech. Na všech bylo znát, že si jsou vědomi vážnosti situace. Ovšem jediný Petr Čech vypadal bojovně a připraveně čelit otázkám přítomných novinářů. Oba Tomášové nebyli ve své kůži a jejich pohledy nejčastěji sledovaly desku stolu.

Mluvčí reprezentace Lukáš Tuček hned na úvod přečetl prohlášení vedení ČMFS: "Po sobotním utkání s Německem se celý tým sešel ve večerních hodinách na oslavě 29. narozenin Tomáše Ujfalušiho. Protože oslava proběhla nevhodným způsobem, který se neslučuje s chováním reprezentantů České republiky, byl celý tým potrestán pokutou jeden milion. Vedení ČMFS tuto částku věnuje Nadaci pro rozvoj mládežnického fotbalu."

Na otázky žurnalistů odpovídal nejčastěji Petr Čech. Jeho vysvětlení nedělní události znělo: "Po každém zápase, ať už vyhrajeme, nebo prohrajeme, se sejde celý mančaft na pokoji a probereme ten zápas mezi sebou. Každý má své poznatky, a tak tomu bylo i po zápase s Německem. Pro mužstvo je to nesmírně důležité."

Tentokrát se ovšem porušil režim životosprávy, dostali jsme za to pokutu, kterou akceptujeme. Mrzí nás to, protože to odnáší celý realizační tým, včetně trenéra, a omlouváme se."

Jenže není jisté, zda gólman anglické Chelsea vůbec věděl, co se nad ránem dělo.

Kapitán týmu Tomáš Rosický, jenž rovněž figuroval na zmíněných fotkách bulvárního deníku, sice vinu přiznal, ale celou záležitost spíše banalizoval: "Po neúspěšném vystoupení je potřeba si hodně věcí vyříkat. A tohle byl ten případ. Navíc, Tomáš měl narozeniny, a tak jsme se sešli na jednom pokoji celý tým, a tím jsme porušili večerku a životosprávu, a jsme za to potrestáni, samozřejmě správně.

Pozvání prostitutek na oslavu však všichni popřeli. "Dívky neměly s tímto večerem nic společného!" A co vyplácení peněz na hotelové recepci? "Ne, to pravda není, včera jsem na recepci byl, to je pravda, ale platil jsem pouze účet, ta uváděná částka 41000 je úplně nesmyslná, a to je všechno," hájil se obránce italské Fiorentiny Tomáš Ujfaluši.

"Ty fotky jsou nereálné," reagoval místo hráčů rezolutně mluvčí reprezentace Lukáš Tuček, ale žaloba na deník prý není na pořadu dne.

"Neviděl jsem ty fotky, neznám ani přesný čas, který na nich je. Můžu vám říct, že mančaft tam byl pohromadě a potom jsme se rozešli do pokojů a každý ten večer zakončil po svém," prohlásil ještě Petr Čech.

Tomáš Rosický na to navázal: "Vůbec to nebylo o alkoholu, těžko si můžeme dovolit něco přepísknout, protože samozřejmě vstáváme k rannímu tréninku," tvrdil kapitán mužstva. Takže se podle hráčů ani nepilo.

Jaký je vlastně režim fotbalistů na reprezntačním srazu? "Povoleno je dát si pivo, víno, neopouští se hotel a nemělo by se stávat, že někdo díky svému pozápasovému programu nestihne trénink. Není nijak nařízeno, jestli si člověk může dát jedno pivo nebo dvě," popsal Petr Čech.

Milionovou pokutu však bude hradit celý tým, ne jen účastníci "večírku". "Bude to rozděleno paušálně na celý tým. Nebude to nijak kvantifikováno ten nebo ten," řekl Tuček.

Čeští reprezentanti dostali na závěr otázku, jestli mají před fanoušky a sami vůči sobě čisté svědomí.

"Za sebe můžu říct, že já mám svědomí čisté, nemám proč být ovlivněn, co se týče zápasu s Kyprem. A ukáže se na hřišti, jestli máme takový charakter se s nepříjemnými okolnostmi vyrovnat," odpověděl Petr Čech.

"Taky mám čisté svědomí," odpověděl Tomáš Ujfaluši stejně jako Tomáš Rosický: "Určitě, to platí pro celý tým, tak jak jsme říkali."

Projeví aféra na výkonu a atmosféře v mužstvu při středečním utkání s Kyprem? Na to odpověděl Tomáš Rosický vyhýbavě: "Uvidíme ve středu, my se chceme na ten zápas co nejlépe nachystat. Postupují dva, a my jsme pořád na druhém místě a máme to ve svých rukou, pro nás to s Kyprem bude klíčový zápas."

Těžko si představit, co by následovalo po nečekaném zaváhání v Liberci proti outsiderovi skupiny.

 

Právě se děje

Další zprávy