Přímý účastník v LM? Teď už žádná utopie, ale vážná realita

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
28. 8. 2015 6:44
Letošní fotbalový podzim bude ve znamení tří českých zástupců v Evropské lize.
Český fotbal bude těžit koeficient od tří zástupců v Evropě
Český fotbal bude těžit koeficient od tří zástupců v Evropě | Foto: ČTK

Praha - Ještě před pár týdny tomu věřilo zřejmě jen pár optimistů. Po čtvrtečním skvělém českém fotbalovém večeru se už jistá místenka v Lize mistrů pro ročník 2017/18 zdá velmi reálná. Celý podzim budou sbírat body do národního koeficientu rovnou tři týmy v Evropské lize - Plzeň, Sparta a Liberec.

Nejbližší konkurenti v play off pohárových kvalifikací klopýtli, takže Češi mají vše ve svých rukách, stačí jen potvrdit papírové předpoklady. A modlit se, že páteční los základních skupin nebude zákeřný. Sledovat ho budeme od 13 hodin v naší online reportáži.

Místo v evropské elitě zaručuje 12. místo v žebříčku národních koeficientů. Na co se zapomíná, zajišťuje rovněž jedno místo ve skupině Evropské ligy (pro vítěze domácího poháru) a to se také počítá. Češi jsou v tuhle chvíli na 13. místě a na Švýcary před sebou jim zbývá dotáhnout necelé dva body.

Pronásledovatelé odpadli

Tady už začínají dobré zprávy plynoucí ze čtvrtečních odvet. Švýcarsko totiž i díky přičinění Sparty bude mít ve hře pouze dva týmy, Basilej, která nezvládla postup do Ligy mistrů, a Sion, jenž měl skupinu Evropské ligy jistou.

Když vezmeme v potaz, že získaný koeficient budou Švýcaři dělit počtem vyslaných zástupců do Evropy, tedy pěti, budou spíše ztrácet. A za výhru dostane tým ve skupině do národního žebříčku body dva, za remízu polovic.

Jen o pár setinek víc ztrácí české celky na 11. Turecko, které má Galatasaray v Lize mistrů a Besiktas s Fenerbahce v Evropské lize. I proto vede cesta spíše přes Švýcary.

Velkou hrůzu pouštělo ještě do čtvrtečního večera 14. Řecko, které na Čechy ztrácí zhruba 1,2 bodu, jenže Atromitos a především Panathinaikos v play off EL překvapivě vyhořely a nechaly sbírání koeficientu pouze na třech týmech. Do milionářské soutěže pronikl Olympiakos, ovšem ve skupině s Bayernem, Arsenalem a Dinamem Záhřeb se mu body zřejmě nebudou sbírat snadno.

Dál už je to fotbalové Waterloo. 15. Rumunsko nebude mít ve skupinách jediného účastníka. Chorvati na 16. pozici pouze Dinamo Záhřeb v Lize mistrů. Že by si tedy český fotbal po této sezoně nějak pohoršil, to opravdu nehrozí, může jen získat.

Přijet může Schalke i Tottenham

Pochopitelně, že velký vliv na celkový zisk bude mít páteční los. Překvapivé výpadky favoritů v kvalifikaci Ligy mistrů způsobily, že do druhého výkonnostního koše EL se vešla jen Plzeň. Sparta a Liberec se musí spokojit pouze se třetím.

Ale i tak jsou ve druhé skupině hratelní soupeři, přes které by Češi mohli případně zabojovat o postup do jarní fáze. Celkem optimisticky se jeví například nizozemský Alkmaar nebo kyperský APOEL. Jsou tu ale i strašáci jako anglický Liverpool či turecký Besiktas.

Těm se Plzeň jistojistě vyhne, jí ovšem mohou stát v cestě za postupem jiné slavné kluby ze třetího koše, které nemohou dostat Sparta s Libercem. Je tu schované AS Monako nebo turecké Fenerbahce.

Všichni pak mohou vybírat z gigantů z prvního koše. Ať už to bude Schalke, Borussia Dortmund, Tottenham, nebo Sporting Lisabon, jeden opravdu zvučný soupeř se v každé skupině objeví.

Existují tu i některé pikantní varianty, jako že by někdo dostal nizozemský Ajax, který vyřadil Jablonec. Nebo kdyby spadla do české skupiny Basilej s Tomášem Vaclíkem a Markem Suchým v sestavě a o klíčový post v žebříčku by si to tuzemské kluby s těmi švýcarskými rozdaly přímo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy