Přímý účastník v LM? Teď už žádná utopie, ale vážná realita

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
28. 8. 2015 6:44
Letošní fotbalový podzim bude ve znamení tří českých zástupců v Evropské lize.
Český fotbal bude těžit koeficient od tří zástupců v Evropě
Český fotbal bude těžit koeficient od tří zástupců v Evropě | Foto: ČTK

Praha - Ještě před pár týdny tomu věřilo zřejmě jen pár optimistů. Po čtvrtečním skvělém českém fotbalovém večeru se už jistá místenka v Lize mistrů pro ročník 2017/18 zdá velmi reálná. Celý podzim budou sbírat body do národního koeficientu rovnou tři týmy v Evropské lize - Plzeň, Sparta a Liberec.

Nejbližší konkurenti v play off pohárových kvalifikací klopýtli, takže Češi mají vše ve svých rukách, stačí jen potvrdit papírové předpoklady. A modlit se, že páteční los základních skupin nebude zákeřný. Sledovat ho budeme od 13 hodin v naší online reportáži.

Místo v evropské elitě zaručuje 12. místo v žebříčku národních koeficientů. Na co se zapomíná, zajišťuje rovněž jedno místo ve skupině Evropské ligy (pro vítěze domácího poháru) a to se také počítá. Češi jsou v tuhle chvíli na 13. místě a na Švýcary před sebou jim zbývá dotáhnout necelé dva body.

Pronásledovatelé odpadli

Tady už začínají dobré zprávy plynoucí ze čtvrtečních odvet. Švýcarsko totiž i díky přičinění Sparty bude mít ve hře pouze dva týmy, Basilej, která nezvládla postup do Ligy mistrů, a Sion, jenž měl skupinu Evropské ligy jistou.

Když vezmeme v potaz, že získaný koeficient budou Švýcaři dělit počtem vyslaných zástupců do Evropy, tedy pěti, budou spíše ztrácet. A za výhru dostane tým ve skupině do národního žebříčku body dva, za remízu polovic.

Jen o pár setinek víc ztrácí české celky na 11. Turecko, které má Galatasaray v Lize mistrů a Besiktas s Fenerbahce v Evropské lize. I proto vede cesta spíše přes Švýcary.

Velkou hrůzu pouštělo ještě do čtvrtečního večera 14. Řecko, které na Čechy ztrácí zhruba 1,2 bodu, jenže Atromitos a především Panathinaikos v play off EL překvapivě vyhořely a nechaly sbírání koeficientu pouze na třech týmech. Do milionářské soutěže pronikl Olympiakos, ovšem ve skupině s Bayernem, Arsenalem a Dinamem Záhřeb se mu body zřejmě nebudou sbírat snadno.

Dál už je to fotbalové Waterloo. 15. Rumunsko nebude mít ve skupinách jediného účastníka. Chorvati na 16. pozici pouze Dinamo Záhřeb v Lize mistrů. Že by si tedy český fotbal po této sezoně nějak pohoršil, to opravdu nehrozí, může jen získat.

Přijet může Schalke i Tottenham

Pochopitelně, že velký vliv na celkový zisk bude mít páteční los. Překvapivé výpadky favoritů v kvalifikaci Ligy mistrů způsobily, že do druhého výkonnostního koše EL se vešla jen Plzeň. Sparta a Liberec se musí spokojit pouze se třetím.

Ale i tak jsou ve druhé skupině hratelní soupeři, přes které by Češi mohli případně zabojovat o postup do jarní fáze. Celkem optimisticky se jeví například nizozemský Alkmaar nebo kyperský APOEL. Jsou tu ale i strašáci jako anglický Liverpool či turecký Besiktas.

Těm se Plzeň jistojistě vyhne, jí ovšem mohou stát v cestě za postupem jiné slavné kluby ze třetího koše, které nemohou dostat Sparta s Libercem. Je tu schované AS Monako nebo turecké Fenerbahce.

Všichni pak mohou vybírat z gigantů z prvního koše. Ať už to bude Schalke, Borussia Dortmund, Tottenham, nebo Sporting Lisabon, jeden opravdu zvučný soupeř se v každé skupině objeví.

Existují tu i některé pikantní varianty, jako že by někdo dostal nizozemský Ajax, který vyřadil Jablonec. Nebo kdyby spadla do české skupiny Basilej s Tomášem Vaclíkem a Markem Suchým v sestavě a o klíčový post v žebříčku by si to tuzemské kluby s těmi švýcarskými rozdaly přímo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy