Přímý účastník v LM? Teď už žádná utopie, ale vážná realita

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
28. 8. 2015 6:44
Letošní fotbalový podzim bude ve znamení tří českých zástupců v Evropské lize.
Český fotbal bude těžit koeficient od tří zástupců v Evropě
Český fotbal bude těžit koeficient od tří zástupců v Evropě | Foto: ČTK

Praha - Ještě před pár týdny tomu věřilo zřejmě jen pár optimistů. Po čtvrtečním skvělém českém fotbalovém večeru se už jistá místenka v Lize mistrů pro ročník 2017/18 zdá velmi reálná. Celý podzim budou sbírat body do národního koeficientu rovnou tři týmy v Evropské lize - Plzeň, Sparta a Liberec.

Nejbližší konkurenti v play off pohárových kvalifikací klopýtli, takže Češi mají vše ve svých rukách, stačí jen potvrdit papírové předpoklady. A modlit se, že páteční los základních skupin nebude zákeřný. Sledovat ho budeme od 13 hodin v naší online reportáži.

Místo v evropské elitě zaručuje 12. místo v žebříčku národních koeficientů. Na co se zapomíná, zajišťuje rovněž jedno místo ve skupině Evropské ligy (pro vítěze domácího poháru) a to se také počítá. Češi jsou v tuhle chvíli na 13. místě a na Švýcary před sebou jim zbývá dotáhnout necelé dva body.

Pronásledovatelé odpadli

Tady už začínají dobré zprávy plynoucí ze čtvrtečních odvet. Švýcarsko totiž i díky přičinění Sparty bude mít ve hře pouze dva týmy, Basilej, která nezvládla postup do Ligy mistrů, a Sion, jenž měl skupinu Evropské ligy jistou.

Když vezmeme v potaz, že získaný koeficient budou Švýcaři dělit počtem vyslaných zástupců do Evropy, tedy pěti, budou spíše ztrácet. A za výhru dostane tým ve skupině do národního žebříčku body dva, za remízu polovic.

Jen o pár setinek víc ztrácí české celky na 11. Turecko, které má Galatasaray v Lize mistrů a Besiktas s Fenerbahce v Evropské lize. I proto vede cesta spíše přes Švýcary.

Velkou hrůzu pouštělo ještě do čtvrtečního večera 14. Řecko, které na Čechy ztrácí zhruba 1,2 bodu, jenže Atromitos a především Panathinaikos v play off EL překvapivě vyhořely a nechaly sbírání koeficientu pouze na třech týmech. Do milionářské soutěže pronikl Olympiakos, ovšem ve skupině s Bayernem, Arsenalem a Dinamem Záhřeb se mu body zřejmě nebudou sbírat snadno.

Dál už je to fotbalové Waterloo. 15. Rumunsko nebude mít ve skupinách jediného účastníka. Chorvati na 16. pozici pouze Dinamo Záhřeb v Lize mistrů. Že by si tedy český fotbal po této sezoně nějak pohoršil, to opravdu nehrozí, může jen získat.

Přijet může Schalke i Tottenham

Pochopitelně, že velký vliv na celkový zisk bude mít páteční los. Překvapivé výpadky favoritů v kvalifikaci Ligy mistrů způsobily, že do druhého výkonnostního koše EL se vešla jen Plzeň. Sparta a Liberec se musí spokojit pouze se třetím.

Ale i tak jsou ve druhé skupině hratelní soupeři, přes které by Češi mohli případně zabojovat o postup do jarní fáze. Celkem optimisticky se jeví například nizozemský Alkmaar nebo kyperský APOEL. Jsou tu ale i strašáci jako anglický Liverpool či turecký Besiktas.

Těm se Plzeň jistojistě vyhne, jí ovšem mohou stát v cestě za postupem jiné slavné kluby ze třetího koše, které nemohou dostat Sparta s Libercem. Je tu schované AS Monako nebo turecké Fenerbahce.

Všichni pak mohou vybírat z gigantů z prvního koše. Ať už to bude Schalke, Borussia Dortmund, Tottenham, nebo Sporting Lisabon, jeden opravdu zvučný soupeř se v každé skupině objeví.

Existují tu i některé pikantní varianty, jako že by někdo dostal nizozemský Ajax, který vyřadil Jablonec. Nebo kdyby spadla do české skupiny Basilej s Tomášem Vaclíkem a Markem Suchým v sestavě a o klíčový post v žebříčku by si to tuzemské kluby s těmi švýcarskými rozdaly přímo.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Devět omilostněných katalánských politiků a aktivistů opustilo věznici

Devět katalánských politiků a aktivistů, kteří dostali milost od španělské vlády, ve středu opustilo věznici Lledoners. V ní si odpykávali dlouhé tresty za uspořádání nelegálního referenda o nezávislosti v roce 2017. Informovala o tom agentura Reuters.

Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

Španělská vláda dnes zdůraznila, že udělení milosti neznamená, že je kabinet připravený diskutovat o referendu o nezávislosti Katalánska. Doufá nicméně, že toto gesto dobré vůle podpoří dialog s cílem zachovat Katalánsko coby součást Španělska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy