Šilhavý: Byli jsme téměř bezchybní, jediným rozdílem penalta

Galácticos mizely peníze, boss Pelta jen přihlížel
Severočeši v domácí odvetě 4. předkola remizovali s Ajaxem Amsterodam 0:0 a po porážce 0:1 z prvního utkání na půdě slavného soupeře si v hlavní soutěži nezahrají.
Jabloneckou evropskou pohromu sledoval i první muž českého tenisu Ivo Kaderka.
Před vyprodaným hledištěm s více než šesti tisíci diváky neproměnil v 58. minutě Ján Greguš penaltu, trefil pouze tyč.
Krátce nato byl vyloučen hostující Riechedly Bazoer, ale Jablonec nevyužil ani početní výhodu.
Foto: Milan Kammermayer
Aleš Vávra Aleš Vávra
28. 8. 2015 6:45
Byl zklamaný, jeho tým měl velmi blízko k obrovskému úspěchu. Přesto své statečné svěřence zahrnul nevídanou chválou.

Jablonec - Byl zklamaný, jeho tým měl velmi blízko k obrovskému úspěchu. Přesto své statečné svěřence zahrnul nevídanou chválou.

Jablonec vedený koučem Jaroslavem Šilhavým sahal proti Ajaxu Amsterdam po historickém postupu do základní skupiny Evropské ligy, jenže gól nizozemské reprezentační jedničce Jasperu Cillessenovi nakonec vstřelit nedokázal. A to ani z pokutového kopu, který poslal záložník Ján Greguš pouze do tyče.

"Nemůžu jinak než kluky za výkony v obou zápasech pochválit. Hráli opravdu velice dobře. Dozadu jsme byli téměř bezchybní, odvedli jsme poctivou práci," hlesl kouč na pozápasové tiskové konferenci.

Rozdíl byl jen v efektivitě koncovky

Jediným rozdílem mezi oběma týmy, favorizovaným velkoklubem a v evropském kontextu bezejmenným celkem ze severu Čech, byla jen a pouze proměněná penalta z úvodního zápasu v Amsterdamu, kde Polák Arek Milik ze značky pokutového kopu překonal brankáře Hrubého.

"Ano, rozdíl byl jen v kvalitě koncovky. Soupeř na rozdíl od nás penaltu proměnil, my nikoliv. Měli jsme i další šance, ale nic nepadlo. Prostě jsme byli o jeden gól horší a je nám to samozřejmě strašně moc líto. Byli jsme blízko," poznamenal kouč Jablonce.

Šilhavý ocenil atmosféru na vyprodané Střelnici. "Lidé nás hnali, hlavně poté, co šel Ajax do deseti. Měli jsme tlak, kromě penalty přišly i další šance, ale nepovedlo se. Ostudu jsme ale neudělali. Přešli jsme přes jeden výborný evropský tým, proti dalšímu nám chybělo jen málo," zdůraznil trenér.

Jestli mi nepodal ruku? Žádný problém

V prvním poločase vypadali domácí zakřiknutě a proti míč držícímu soupeři se prakticky vůbec neprosazovali. "Oni když drží míč, je strašně těžké proti nim hrát. Bránění bylo v pořádku, ale když jsme získali míč, tak jsme ho zase hned ztratili."

Šance přišla ve druhé půli, kdy hosté zahráli ve vápně rukou po centru střídajícího Stanislava Tecla. Greguš byl podle Šilhavého na penaltu určený jako jeden ze tří hráčů. A v tu chvíli si věřil nejvíc.

"Tomáš Wágner už tam nebyl, Filip Novák byl jako třetí. Určitě ho nebudeme nijak trestat, nebo mu to vyčítat. Byl z toho sám totálně zničený, potřebuje povzbudit. Ale rozhodně je to škoda," řekl Šilhavý. Greguše krátce po penaltě a další zahozené šanci střídal a slovenský fotbalista mu při odchodu ze hřiště téměř nepodal ruku.

"Nevím, jestli podal, nebo nepodal, bylo to takové divné. Ale on Ján takový je, snadno se naštve i na tréninku, je mi jasné, že to chtěl na hřišti ještě sám odčinit. Rozhodně v tom nebudu hledat žádný problém," ujistil Šilhavý.

Hrana mezi úspěchem a neúspěchem je úzká

Postup měl Jablonec na dosah, trenér však se svým typickým nadhledem připomněl, že jde o sport, ve kterém častokrát rozhoduje štěstí. "Ta hrana mezi úspěchem a neúspěchem je hrozně uzounká," dodal.

On i jeho tým teď budou chtít cenné zkušenosti z náročných předkol zúročit v domácí soutěži. "Chceme hrát zase nahoře, chceme se o tu šanci jít do pohárů poprat i příští léto. To je naše povinnost, jiné cíle nemáme," zdůraznil na závěr Šilhavý.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 procent na 5,3 miliardy Kč

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.

Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uváděla projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy