Synot liga míří na placený kanál O2 Sport. Rozdělí se s ČT

Luděk Mádl Luděk Mádl
30. 4. 2015 7:00
Fotbalová Synot liga se v příštích letech pravděpodobně bude vysílat na placené O2 TV, část zápasů ale zůstane České televizi.
Příští derby mezi pražskou Spartou a Slavií už se patrně bude vysílat na placeném kanále
Příští derby mezi pražskou Spartou a Slavií už se patrně bude vysílat na placeném kanále | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Opravdu zásadní změna potká patrně už v příští sezoně českého fotbalového fanouška. Za to, aby mohl v televizi živě sledovat klíčové okamžiky Synot ligy, už si totiž v mnoha případech bude muset nejspíš zaplatit.

Zákulisní zprávy se jednoznačně shodují:: Všechno směřuje k tomu, že si vysílání tuzemské fotbalové ligy mezi sebe nějakým dosud nedefinovaným způsobem rozdělí placená televizní platforma O2 TV, konkrétně její připravovaný kanál O2 Sport, a spolu s ní veřejnoprávní Česká televize a její program ČT Sport.

Žádná smlouva zatím ani zdaleka podepsána nebyla, nedošlo dosud ani k ujednání konkrétních detailních podmínek. Nicméně vlastník vysílacích práv na Synot ligu už má podle dostupných informací zcela jasnou představu, jak s nimi již v blízké budoucnosti naložit.

Tím vlastníkem je firma Pragosport, ovládaná Jaroslavem Vackem, bývalým místopředsedou fotbalového svazu. STES, dceřiná obchodní společnost Fotbalové asociace ČR, mu prodala práva na Synot ligu na období let 2014 až 2018. Uvádí se, že ročně za ně Pragosport zaplatí zhruba 120 milionů korun.

Je tedy na Vackově Pragosportu, se kterými televizními stanicemi následně uzavře další obchody a jaké si s nimi sjedná podmínky.

Slovak Sport v lize patrně skončí

Jak známo, v právě probíhajícím ročníku vysílá tuzemskou fotbalovou ligu Česká televize. A to tak, že zpravidla zařazuje do programu dva největší šlágry kola: první v sobotu večer, spolu s krátkými sestřihy z ostatních duelů toho dne, druhý pak v neděli, kdy se navíc v nabídce ČT Sport objevuje i magazín Dohráno. To je základní model, který jen výjimečně naruší například přesun zápasu až na pondělí.

Vždy v pátek večer se pak jeden zápas Synot ligy objevuje i na placeném kanále Slovak Sport TV. Úroveň jeho přenosů bývá po technické stránce občas problematická, kriticky se k jejich úrovni veřejně vyjádřil i Miroslav Pelta, předseda FAČR.

Ovšem pozor, současný vysílací model byl smluvně ošetřen jen na sezonu, která už teď pomalu vrcholí. Šlo o jakési provizorium, s patrně provizorními výnosy, které však Vacek nyní bude chtít významně navýšit a udělat tak ze svého pohledu výnosnější byznys než dosud.

A situace na tuzemském trhu mu nebývale přeje. Televizní platforma telefonního operátora O2 totiž hodlá právě nyní výrazně expandovat se svým projektem tzv. chytré televize nové generace. Ke svému vysílání hodlá přilákat mnohem víc diváků než dosud. Nutno dodat, že diváků platících.

A jako vábničku, která má O2 TV získávat četné nové zákazníky, si společnost, jíž vlastní silná  finanční skupina PPF řízená Petrem Kellnerem, vybrala právě fotbal.

Luxusní fotbal už mají, co ten český?

Už v této sezoně mohli diváci O2 TV sledovat anglickou Premier League. Pro příští sezonu už platforma chystá rovnou svůj vlastní tematický kanál O2 Sport. A jeho hlavním tahákem bude fotbalová Champions League, z níž kanál díky své moderní technologii odvysílá ve skupinové části sedm zápasů týdně. Přičemž ten osmý zbude pro diváky ČT Sport. (Více o O2 Sport čtěte zde.)

Přikoupit do této sbírky ještě českou Synot ligu, se proto přinejmenším na první pohled jeví jako logický tah. Sama televize se k tomu ovšem nevyjadřuje. "Informace, jestli v této věci nějaká jednání probíhají, v tuto chvíli nemám k dispozici," říká Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení O2 TV.

Česká televize je přeci jen o něco otevřenější. "O vysílání fotbalové Synot ligy máme i do budoucna rozhodně zájem. Nicméně žádná jednání, která by konkretizovala podmínky případné další spolupráce, zatím neproběhla," říká Jiří Ponikelský, šéf programu ČT Sport.

Žhavou pracovní prioritou je nyní pro sporťáky z Kavčích hor pochopitelně záhy startující MS v ledním hokeji. "Nicméně počítáme s tím, že v jeho závěru už bychom měli mít dostatek prostoru i k tomu, abychom se mohli pustit do jednání o Synot lize," dodává Ponikelský.

Jednat se samozřejmě bude o finančních podmínkách, ale také o způsobu, jak by se zápasy mezi obě televize případně rozdělily, kolik přenosů by vysílala O2 TV, kolik ČT Sport. A také kdo by měl právo první, druhé (a tak dále...) volby zápasu pro své vysílání.

Za víc peněz lepší zápasy?

Jinými slovy, musí se určit, kdo bude vysílat "pecky", jako jsou zápasy Sparty s Plzní či Sparty a Slavie. Přičemž nejspíš asi lze odtušit, že to nejlepší zboží získá ten, kdo víc zaplatí. A to by patrně z logiky věci měla být placená televize, nikoli ta veřejnoprávní.

Nicméně věci se ještě samozřejmě můžou jakkoli vyvinout či zvrtnout. Nelze kupříkladu vyloučit, že by se o Synot ligu mohla třeba přihlásit i Prima, které za pár dní vyprší licence na Ligu mistrů a v tu chvíli se z vysílání Prima Cool fotbal prakticky vytratí.

Jistá je každopádně jediná věc. Sponzoři Synot ligy mají ve svých smluvních podmínkách zakotveno, že přinejmenším do roku 2018 budou z každého ligového kola vysílány minimálně dva zápasy na nějakém volně šířeném kanále. Což je charakteristika, kterou ideálně splňuje kupříkladu právě ČT Sport.

Právě proto se varianta rozhození zápasů mezi veřejnoprávní televizi a O2 TV vlastníkovi práv sama prakticky nabízí. Anglie, Německo, Itálie, Francie... Vyspělý fotbalový svět už se na placených televizích dávno odehrává a jednotlivé ligové soutěže díky příjmům z televizních práv navyšují příjmy, v případě Anglie až pohádkově.

Jestli to bude fungovat i v Česku, se nejspíš ukáže už velmi brzy. Tuzemský fotbal čeká klíčová zkouška. Zjistí, zda jsou za něj fanoušci ochotni platit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy