Peltovy akcie: Valenta i Hadamczik bez zájmu. A co Bouma?

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 11. 2014 5:55
Miroslav Pelta rozsvítil nad jabloneckým fotbalovým klubem velký otazník. Hledá se identita jeho tajemných investorů.
Miroslav Pelta vyhlíží movité investory, co vstoupí do akcionářské struktury jabloneckého klubu
Miroslav Pelta vyhlíží movité investory, co vstoupí do akcionářské struktury jabloneckého klubu | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Telefonní operátoři museli ve středu po poledni zaznamenat vyšší zátěž svých sítí, než je v zemi obvyklé.

Sotva se totiž na stránkách internetových zpravodajských webů, například zde, objevila slova Miroslava Pelty, předsedy FAČR, o tom, že je na spadnutí vstup dvou silných investorů do akcionářské struktury jeho klubu FK Baumit Jablonec, ocitlo se zákulisí českého fotbalu vzhůru nohama.

Předsedova slova totiž mnohé zaskočila. Nikdo, tedy kromě tajemného Pelty, nevěděl nic určitého, zato vzduchem hned začaly létat mnohé spekulace.

Jako nejbližší pravdě se deníku Aktuálně.cz jeví ty, které mluví o Peltově chystané transakci s Petrem Boumou, někdejším akcionářem Fortuny. Těsnější obchodní vazbu než s ním totiž Pelta podle dostupných zdrojů v posledních měsících, zejména ve spojitosti s fotbalem, nemá.

Boumovu reakci se bohužel získat nepodařilo. Deník Aktuálně.cz tedy alespoň "zúžil výběr", když oslovil další zajímavá jména, jež se v zákulisí skloňovala nejčastěji.

Bouma inkasoval za Fortunu stamiliony

Senátor Ivo Valenta, hokejový trenér Alois Hadamczik, ale i bývalý boss Sparty Vlastimil Košťál však jednoznačně odmítli, že by s nimi měl Pelta o akciích jabloneckého klubu jednat.

Jaká vodítka Pelta nabídl? "Jde o dva známé byznysmeny, jeden z nich už se v minulosti angažoval i ve fotbale. Že si plácneme, zatím úplně jisté není, ale velice pravděpodobně ano. Definitivně je zlomím příští týden na oslavě svých padesátin," vypustil Pelta do světa.

S tím, že nemá úplně v úmyslu prodávat jim svoje akcie. Ale očekává, že by noví akcionáři do klubu své peníze vložili. Z toho lze usuzovat na to, že by po jejich vstupu došlo k navýšení základního jmění a rozředění současného Peltova podílu.

"Já teď držím 80 procent, občanské sdružení 20 procent akcií... Po té chystané transakci bych si nechal nějaký minoritní podíl. Utišil bych tím snad i ty, kteří teď mají tendenci mluvit o tom, že jsem se snad po zvolení předsedou fotbalové asociace ocitl v nějakém střetu zájmů," dodává Pelta.

Letos to bylo deset let, co čtveřice mužů prodala Pentě sázkovou kancelář Fortuna. Do zmiňovaného kvarteta patřil vedle Michala Horáčka, Jiřího Balcara a Josefa Kurky právě také Petr Bouma. Objem transakce nebyl tehdy oficiálně zveřejněn, ale média se shodla na tom, že čtveřice zinkasovala celkem zhruba dvě miliardy korun.

Právě Bouma podle informací deníku Aktuálně.cz s Peltou dlouhodobě spolupracuje a do jabloneckého klubu už investuje. Když Pelta ukáže prstem na posilu, peníze na ni mívá údajně častokrát právě od Boumy. Nelze vyloučit variantu, že vstupem do akcionářské struktury by Petr Bouma mohl prakticky kapitalizovat své dosavadní pohledávky.

Hadamczik: Do Jablonce to mám daleko

Dlouhodobě dobré vztahy s Peltou a vodítko "dříve už působil ve fotbale" vedly i k dalším mužům. Ti však odmítli, že by se s jabloneckým bossem o svém vstupu do klubu měli kdy bavit.

"Ne, s panem Peltou jsme spolu takové téma nikdy neprobírali, do jabloneckého klubu opravdu vstupovat nebudu," vzkázal prostřednictvím své mluvčí Ivo Valenta, boss holdingu Synot, který včera skládal senátorský slib. S fotbalem ho kdysi úzce pojil prvoligový klub 1. FC Synot, který prodal po korupční aféře. Od letošního léta je jeho firma Synot titulárním sponzorem prvoligové soutěže.

"Já a do Jablonce? Neblázněte, vždyť to tam mám z Kravař přes 400 kilometrů," shodil rychle téma ze stolu Alois Hadamczik, bývalý trenér hokejové reprezentace. "S panem Peltou se znám, ale Jablonec od něj opravdu kupovat nebudu. To by mě vážně zajímalo, kdo takové věci vymýšlí," říká podnikatel, který v minulosti vlastnil fotbalový klub Baník Ostrava.

O tom, že by se do jeho akcionářské struktury vrátil, se před několika měsíci také hovořilo, pak měla být ve hře jeho akvizice v hokejové Kometě Brno. "Pro mě je sportem číslo jedna pořád hokej," dodává k tomu Hadamczik. S tím, že před rolí majitele klubu stále preferuje trenérskou práci.

Košťál: Ne, já to nejsem

"Na oslavu Peltových narozenin jsem pozvánku dostal, jenže bohužel budu tou dobou v zahraničí. Ale stejně nejsem ten, kterého hledáte, já Jablonec kupovat nebudu," směje se Vlastimil Košťál, který s Miroslavem Peltou působil bok po boku dlouhá léta ve Spartě, šestkrát spolu postoupili do Ligy mistrů.

Na otázku, jestli se teď cítí na postup číslo 7, ovšem v jabloneckých barvách, Pelta odpovídá: "Nebudu vám lhát, že bych na to nikdy nepomyslil, alespoň na předkolo. Ale můj sen je dožít se toho, že Jablonec jednou bude hrát základní skupinu evropského poháru, stačila by bohatě i Evropská liga. Tak jako se to podařilo sousednímu Liberci."

V této sezoně k tomu má Jablonec našlápnuto jako už dlouho ne. Aktuální čelo tabulky Synot ligy po 14 kolech totiž vypadá následovně: 1. Plzeň 32 bodů, 2. Sparta 31, 3. Jablonec 30. V sobotu hraje tým trenéra Šilhavého v Ostravě, v podzimním epilogu pak přivítá Plzeň. A v tom duelu půjde o mnohé.

"Poslední dvě kola nám hodně ukážou, jak na tom budeme. A když by to vypadalo dobře, tak bychom podle toho mohli mužstvo přes zimu ještě náležitě posílit. Některé pozice potřebujeme zkvalitnit. A právě vstup nových akcionářů by i v tom mohl pomoci," usmívá se Pelta, který v létě přivedl do Jablonce osm nových plejerů, včetně ostříleného reprezentanta Tomáše Hübschmana nebo internacionála Tomáše Juna.

Rozpočet minulé sezony, do které spadly právě i velké letní nákupy, už se vyšplhal na 161 milionů. Objemnější budgety mají v lize k dispozici jen Sparta a Plzeň.

A právě jejich dominanci může Jablonec rozbít. V aktuální sezoně je situace navíc specifická tím, že do kvalifikace Champions League se kromě mistra dostane i český vicemistr. A za zlatou branou postupu leží přes 240 milionů korun. To je lákadlo pro každého. I pro případné investory bažící podle Pelty po akciích FK Baumit Jablonec.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy