Šéf Fotbalové asociace Pelta půjde kvůli dotační kauze do vazby, rozhodl soud

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 5. 5. 2017 17:10
Na šéfa Fotbalové asociace Miroslava Peltu byla v souvislosti s kauzou kolem dotací pro sport uvalena vazba. "Soud konstatoval, že považuje trestní stíhání za důvodné," uvedl státní zástupce Ondřej Trčka. Už během dopoledne Obvodní soud pro Prahu 1 poslal do vazby náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou, která byla následně ministerstvem zproštěna všech svých funkcí. Třetí obviněný Zdeněk Bříza zatím zůstává na svobodě.
Miroslav Pelta
Miroslav Pelta | Foto: ČTK

Praha - Předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu, který je spolu s dalšími dvěma lidmi obviněn v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství, poslal dnes Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby. Novinářům to po jednání řekl státní zástupce Ondřej Trčka. Proti rozhodnutí Pelta podal na místě stížnost k pražskému městskému soudu, do jejího vyřízení zůstane ve vazbě.

"Soud konstatoval, že považuje trestní stíhání za důvodné," uvedl Trčka. "Do vazby byla vzata i druhá osoba, a to z těch důvodů, jednak aby neovlivňovala svědky, a aby nepokračovala v trestné činnosti," dodala Pavla Hájková, mluvčí soudu.

Peltův právník Bronislav Šerák při odchodu ze soudní budovy se zástupci médií nehovořil. Následně pro iSportTV potvrdil, že Pelta proti vazbě podal stížnost. "Učinili jsme tak na místě. Vyřešit by se to mohlo v horizontu dvou až tří týdnů, zatím nevím. Do té doby je jediná jistota, že pan Pelta bude ve vazební věznici na Ruzyni," řekl Šerák, který už dříve sdělil, že se jeho klient cítí nevinen.

Zároveň si stěžoval na nestandardní postup soudu. "Rovnost stran ve věci vazebního řízení nebyla dána. Soud a státní zástupce měli k dispozici odposlechy, ke kterým jsme my neměli přístup a nemohli jsme se vyjádřit," řekl Šerák, podle kterého soud odmítl Peltovy záruky, slib spolupracovat s probačním pracovníkem a i peněžitou kauci, která byla nabídnuta.

Šéf českého fotbalu je stíhán za zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Podle vyšetřovatelů naváděl dosavadní náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou a bývalého šéfa ministerského odboru Zdeňka Břízu k tomu, jak nakládat s dotacemi pro sport.

Kratochvílovou dnes ministerstvo kvůli vyšetřování zprostilo výkonu všech funkcí, soud ji dopoledne rovněž poslal do vazby. Bříza bude podle mluvčí ministerstva Kláry Bílé od úterka odvolán z pozice ředitele Vysokoškolského sportovního centra.

Server Seznam.cz napsal, že Kratochvílová se s Peltou domlouvala na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých.

Obvinění v kauze čelí i Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba. Ve čtvrtek odmítla, že by s dotačními zdroji špatně zacházela. Peníze jsou podle jejího vyjádření rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno.

 

Právě se děje

Další zprávy