Navýšení dotací o stamiliony? Je to kvůli změně loterijního zákona, hájí se FAČR

ČTK ČTK
4. 5. 2017 19:01
Fotbalová asociace ČR odmítá, že by špatně zacházela s dotačními zdroji z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Miroslav Pelta
Miroslav Pelta | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Finance z MŠMT jsou podle vyjádření FAČR rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno. Kvůli investičním dotacím z ministerstva spustila policie rozsáhlé vyšetřování a zadržela i předsedu FAČR Miroslava Peltu.

"FAČR deklaruje, že se všemi finančními a dotačními prostředky nakládá maximálně efektivně a zcela transparentně, což dokazují také pravidelné důkladné a kontrolní mechanismy," uvedla FAČR v tiskovém prohlášení.

Výrazné zvýšení dotací do fotbalu, na které upozorňují média, podle FAČR vychází ze změny loterijního zákona. "Důvodem mediálně často zmiňovaného meziročního navýšení dotačního programu V. ze 188 milionů korun na 384 milionů korun byla změna loterijního zákona. Na jejím základě jsou finanční zdroje pro sport z loterií odváděny přímo do státního rozpočtu a pro jednotlivé sportovní organizace jsou tak následně rozdělovány přímo z MŠMT," uvádí Fotbalová asociace.

V roce 2016 získala FAČR z loterií 172 milionů korun. "Faktické meziroční navýšení příjmů z programu V. pro FAČR v roce 2017 je tedy částka 24 milionů korun," uvedla asociace. Celkem za rok 2017 očekává na dotacích ze všech programů MŠMT 632 milionů korun. Loni to bylo 374 milionů.

FAČR uvedla, že dosud obdržela na letošní rok jen peníze z dotačních programů pro podporu reprezentace (68 milionů) a mládeže (110 milionů), které lze využít pouze na předem stanovené projekty. Zbylé dotace ze čtyř dalších programů zatím vyplaceny nebyly. A pokud policejní vyšetřování rozdělování dotací pozdrží, mohl by to prý být pro fungování FAČR problém.

"Významně to ztěžuje činnost nejen samotné asociace, ale především 3500 klubů, 76 okresních a 14 krajských fotbalových svazů a osmi regionálních fotbalových akademií," tvrdí asociace.

FAČR loni hospodařila s vyrovnaným rozpočtem 949 milionů korun, na letošní rok je plánován vyrovnaný rozpočet ve výši 968 milionů.

Hospodařené FAČR podléhá interním kontrolám revizní a kontrolní komise, ale i kontrolám Nejvyššího kontrolního úřadu, MŠMT, finančního úřadu a externí auditorské společnosti Interexpert Bohemia. Ke kontrole předkládá hospodaření FIFA a UEFA. "Žádná z těchto institucí nikdy nekonstatovala, že by ze strany FAČR došlo ke zneužití dotačních prostředků," uvedla FAČR.

"Revizní a kontrolní komise provádí průběžné kontroly hospodaření FAČR včetně kontrol využití a vyúčtování státních dotací. Výsledky kontrol jsou předkládány ve smyslu stanov FAČR k projednání výkonnému výboru. V průběhu svého funkčního období komise nezjistila žádné informace a skutečnosti, které by nasvědčovaly zneužití dotačních prostředků," uvedl předseda revizní a kontrolní komise Zdeněk Šimek v prohlášení asociace.

Jeho předchůdkyně Markéta Haindlová, která vedla komisi v letech 2010 až 2013, však ve středečním rozhovoru pro rádio Impuls uvedla, že na problémy s dotacemi upozorňovala. "Před čtyřmi roky jsem skončila ve funkci, kdy jsem kontrolovala hospodaření asociace a opakovaně jsme upozorňovala na to, že se mi nelíbí způsob rozdělování dotací do fotbalu. Systém mi nepřišel dobře nastavený a poslední vyúčtování dotací jsem tehdy odmítla i podepsat," řekla Haindlová, která je častým kritikem současného vedení FAČR.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy