Navýšení dotací o stamiliony? Je to kvůli změně loterijního zákona, hájí se FAČR

ČTK ČTK
4. 5. 2017 19:01
Fotbalová asociace ČR odmítá, že by špatně zacházela s dotačními zdroji z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Miroslav Pelta
Miroslav Pelta | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Finance z MŠMT jsou podle vyjádření FAČR rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno. Kvůli investičním dotacím z ministerstva spustila policie rozsáhlé vyšetřování a zadržela i předsedu FAČR Miroslava Peltu.

"FAČR deklaruje, že se všemi finančními a dotačními prostředky nakládá maximálně efektivně a zcela transparentně, což dokazují také pravidelné důkladné a kontrolní mechanismy," uvedla FAČR v tiskovém prohlášení.

Výrazné zvýšení dotací do fotbalu, na které upozorňují média, podle FAČR vychází ze změny loterijního zákona. "Důvodem mediálně často zmiňovaného meziročního navýšení dotačního programu V. ze 188 milionů korun na 384 milionů korun byla změna loterijního zákona. Na jejím základě jsou finanční zdroje pro sport z loterií odváděny přímo do státního rozpočtu a pro jednotlivé sportovní organizace jsou tak následně rozdělovány přímo z MŠMT," uvádí Fotbalová asociace.

V roce 2016 získala FAČR z loterií 172 milionů korun. "Faktické meziroční navýšení příjmů z programu V. pro FAČR v roce 2017 je tedy částka 24 milionů korun," uvedla asociace. Celkem za rok 2017 očekává na dotacích ze všech programů MŠMT 632 milionů korun. Loni to bylo 374 milionů.

FAČR uvedla, že dosud obdržela na letošní rok jen peníze z dotačních programů pro podporu reprezentace (68 milionů) a mládeže (110 milionů), které lze využít pouze na předem stanovené projekty. Zbylé dotace ze čtyř dalších programů zatím vyplaceny nebyly. A pokud policejní vyšetřování rozdělování dotací pozdrží, mohl by to prý být pro fungování FAČR problém.

"Významně to ztěžuje činnost nejen samotné asociace, ale především 3500 klubů, 76 okresních a 14 krajských fotbalových svazů a osmi regionálních fotbalových akademií," tvrdí asociace.

FAČR loni hospodařila s vyrovnaným rozpočtem 949 milionů korun, na letošní rok je plánován vyrovnaný rozpočet ve výši 968 milionů.

Hospodařené FAČR podléhá interním kontrolám revizní a kontrolní komise, ale i kontrolám Nejvyššího kontrolního úřadu, MŠMT, finančního úřadu a externí auditorské společnosti Interexpert Bohemia. Ke kontrole předkládá hospodaření FIFA a UEFA. "Žádná z těchto institucí nikdy nekonstatovala, že by ze strany FAČR došlo ke zneužití dotačních prostředků," uvedla FAČR.

"Revizní a kontrolní komise provádí průběžné kontroly hospodaření FAČR včetně kontrol využití a vyúčtování státních dotací. Výsledky kontrol jsou předkládány ve smyslu stanov FAČR k projednání výkonnému výboru. V průběhu svého funkčního období komise nezjistila žádné informace a skutečnosti, které by nasvědčovaly zneužití dotačních prostředků," uvedl předseda revizní a kontrolní komise Zdeněk Šimek v prohlášení asociace.

Jeho předchůdkyně Markéta Haindlová, která vedla komisi v letech 2010 až 2013, však ve středečním rozhovoru pro rádio Impuls uvedla, že na problémy s dotacemi upozorňovala. "Před čtyřmi roky jsem skončila ve funkci, kdy jsem kontrolovala hospodaření asociace a opakovaně jsme upozorňovala na to, že se mi nelíbí způsob rozdělování dotací do fotbalu. Systém mi nepřišel dobře nastavený a poslední vyúčtování dotací jsem tehdy odmítla i podepsat," řekla Haindlová, která je častým kritikem současného vedení FAČR.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Územní členění Česka se částečně sjednotí, schválil to Senát

Územní členění České republiky se částečně sjednotí. Vesnice by už zpravidla neměly patřit do jiného okresu než obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají. Výjimky bude moci stanovit vyhláškou ministerstvo vnitra. Počítá s tím vládní návrh zákona o územním členění státu, který ve středu schválil Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Výjimky by se měly týkat obcí z Turnovska, které nyní patří do tří okresů. V doprovodném usnesení to ministerstvu doporučily obě komory Parlamentu. Původní vládní návrh novely předpokládal, že působnost by na Turnovsku změnilo 16 z 37 obcí. Jejich starostové ale argumentovali tím, že změna by lidem výrazně zhoršila dostupnost úřadů.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Avast odmítá nařčení z prodeje dat svých klientů. Zvažuje další fungování divize Jumpshot

Antivirová společnost Avast popírá obvinění, že předává údaje o internetových aktivitách konkrétních uživatelů divizi Jumpshot, která je následně prodává svým klientům. Rozhodla se nicméně přezkoumat možnosti dalšího fungování divize Jumpshot. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Akcie Avastu tento týden kvůli obviněním ohledně prodeje osobních údajů prudce oslabily.

"Chceme ujistit své uživatele, že jsme nikdy neprodávali třetí straně žádné osobně identifikovatelné informace," uvedla firma v úterý na svém blogu. "Chceme všechny své uživatele a partnery ujistit, že zvolení Avastu bylo správným rozhodnutím a že jejich soukromí je zajištěné a jejich osobní údaje jsou v bezpečí," dodala.

Na pražské burze ve středu opět nejvýraznější pokles postihl právě akcie Avastu, které po úterní ztrátě o více než devět procent ztratily dalších téměř 5,5 procenta a klesly na 138 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy