Pelta měl navádět politiky, cítí se však absolutně nevinný, říká advokát. Šéfovi fotbalu hrozí vazba

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 5. 2017 6:00
Šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta a náměstkyně z ministerstva školství Simona Kratochvílová jsou obviněni, že prospěchářsky ovlivňovali rozdělování dotací pro sport. Peltův advokát Bronislav Šerák říká, že jeho klient jen lobboval a cítí se zcela nevinen.
Nasvícené sály teď Miroslav Pelta, šéf českého fotbalu, vymění na nějaký čas za přítmí vyšetřovací vazby. Pokud ho dnes do ní pošle soud
Nasvícené sály teď Miroslav Pelta, šéf českého fotbalu, vymění na nějaký čas za přítmí vyšetřovací vazby. Pokud ho dnes do ní pošle soud | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Chuť na tradiční fórky ho dávno opustila. Po celou středu Miroslav Pelta, šéf českého fotbalu, asistoval policii při razii v pražském sídle asociace, ve čtvrtek pak probíhaly jeho výslechy na expozituře v Ústí nad Labem. Pelta je obviněn z trestných činů, jež souvisejí s rozdělováním dotací do sportu. A dnes soud rozhodne o tom, zda na Peltu bude uvalena vyšetřovací vazba.

"Můj klient se cítí absolutně nevinný, všechna obvinění, jež proti němu byla vznesena, se týkají vztahu mezi sportovním prostředím, které reprezentoval, a politiky či státními institucemi," interpretuje advokát Bronislav Šerák aktivity svého klienta Miroslava Pelty jako lobbing.

Lenka Bradáčová z Vrchního státního zastupitelství v Praze ovšem už ve středu informovala o obviněních ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a porušení povinnosti při správě cizího majetku. To vše v souvislosti s dotacemi a několika stíhanými, přičemž právní kvalifikace jejich obvinění není identická.

Obviněna byla jedna právnická osoba, a to Fotbalová asociace ČR, a tři osoby fyzické. Jmenovitě Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, Simona Kratochvílová, náměstkyně ministerstva školství, a Zdeněk Bříza, donedávna šéf odboru sportu na tomto ministerstvu.

Zatímco obviněného Břízu už ve čtvrtek vyšetřovatelé pustili domů, ohledně Pelty a Kratochvílové státní zástupce Ondřej Trčka požádal Obvodní soud pro Prahu 1 o uvalení vyšetřovací vazby.

Podle serveru Seznam.cz policisté v úřední dokumentaci popisují, že se náměstkyně a šéf fotbalu společně domlouvali na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve prospěch svůj nebo svých blízkých, případně obchodních partnerů.

Bronislav Šerák, který Peltu zastupuje jako jeho advokát, v rozhovoru pro Aktuálně.cz logicky staví vše do světla co nejpříznivějšího vůči jeho klientovi.

Z čeho konkrétně je pan Pelta obviňován?

"Snažil se získat pro sport co nejvíc peněz. Konkrétně do obvinění, jež mu bylo sděleno, napsali, že byl politikům v tomto směru návodcem."

Tak počkejte, nějaká skutková podstata trestného činu tam alespoň náznakem patrně přítomna bude, ne?

Bronislav Šerák, Peltův advokát
Bronislav Šerák, Peltův advokát | Foto: Milan Kammermayer

"Netvrdím, že je Pelta anděl, ale co se týče dikce a podstaty toho obvinění, pro které je stíhán, pak o mnohém svědčí třeba tahle formulace vyšetřujících orgánů: Pelta prý u politiků lobboval pro víc peněz do sportu proto, aby si udržel pozici předsedy fotbalové asociace."

Prosákly informace, že konkrétní dotace řešila dvojice Pelta + Kratochvílová dříve, než se ty projekty dostaly na stůl expertní komise. A obvinění pak měli řešit, ke kterému z nich se přikloní, ať už z důvodu protekce, nebo jiných výhod.

"Opakuji, že Peltovi šlo o to, aby se do sportu prostřednictvím dotací dostalo co nejvíc peněz. A v tomto duchu na politiky apeloval. Proto se on sám směrem k obvinění, jež mu bylo sděleno, staví zcela jednoznačně. Cítí to tak, že je absolutně nevinný."

Jak se pan Pelta chová v průběhu vyšetřování?

"Jednoznačně vstřícně. Zodpověděl naprosto všechny otázky, které mu byly položeny. Vyšetřovatelům už na seznamu, který měli připravený, žádná další nezbyla. Pan Pelta mluvil o všem, na co byl dotázán."

Když se vás novináři u budovy FAČR, kde za účasti pana Pelty probíhala policejní prohlídka, ve středu zeptali, zda je předseda asociace obviněn, odvětil jste: "Nic jsme nedostali." Proč?

"Já jsem do ruky nic nedostal."

Aha, tak to pojďme raději dál. Jak státní zástupce zdůvodnil svůj návrh uvalení vyšetřovací vazby na vašeho klienta?

"Vidíte, to je dobrá otázka, to by mě také zajímalo."

Jak tomu máme rozumět?

"Když jsem soud požádal o text zdůvodnění toho návrhu, bylo mi řečeno, že prý nebyl podán v elektronické podobě, jak je standardní, ale písemně, a to v jednom exempláři. A budu tedy do něj moci nahlédnout až v pátek krátce před soudním jednáním, které v té věci bude rozhodovat. Vnímám v tomto ohledu jednání vrchního státního zastupitelství jako ryze účelové, aby obhajoba měla výrazně ztíženou možnost dobře se na ten právní souboj připravit."

Vazba může být navržena ze tří důvodů: aby stíhaný ve své činnosti nepokračoval, aby ovlivňováním svědků nemařil vyšetřování, nebo aby neuprchl.

"Zde zatím opravdu netuším, čeho konkrétního se státní zástupce obává v případě pana Pelty. Každopádně s tím nesouhlasíme, nevidíme k vazbě důvod."

V souvislosti s celou aférou policie zadržela a nechala si poskytnout vysvětlení celkem od 10 osob. Vedle obviněných museli na policejní služebny mimo jiné Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, či Karel Březina, šéf pražských zastupitelů ČSSD. Máte nějaké informace o tom, že by se okruh obviněných, čítající dosud tři fyzické osoby, měl ještě rozšiřovat?

"Ne, takovou informaci nemám, to bohužel nemůžu sloužit."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 19 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 49 minutami

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy