Maďarské děti vypískaly klečící Angličany. Provokujete nás, reagoval dříve Orbán

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
6. 6. 2022 15:23
Snad ještě více než překvapivá porážka anglických vicemistrů Evropy ve fotbalové Lize národů na hřišti Maďarska se v médiích řešily projevy fanoušků před začátkem zápasu. Na tribuny sice v Budapešti mohly jen děti, ale i ty počastovaly Angličany, kteří už tradičně poklekli na protest proti diskriminaci, pískotem.
Jude Bellingham a Connor Coady klečí před zápasem Maďarska s Anglií v Lize národů.
Jude Bellingham a Connor Coady klečí před zápasem Maďarska s Anglií v Lize národů. | Foto: Reuters

Maďarští fotbalisté přehráli Anglii 1:0 a po prvním zápase Ligy národů se vyhoupli do čela silné skupiny A3, v níž jsou ještě Italové a Němci. První výhru Maďarů nad Albionem od roku 1962 vystřelil Dominik Szoboszlai.

Nicméně utkání zaujalo a podráždilo ostrovní média již před startem.

Kvůli projevům rasismu na loňském mistrovství Evropy se mělo hrát za zavřenými dveřmi, Maďaři ovšem využili výjimky v pravidlech Evropské fotbalové unie UEFA a dostali na tribuny alespoň děti mladší 14 let.

Těch přišlo do Puskás Arény okolo 30 tisíc, s povinným doprovodem ze škol či fotbalových akademií měla celková návštěva činit zhruba 35 tisíc diváků. A když angličtí fotbalisté před zápasem už tradičně poklekli, z ochozů se ozval pískot a bučení.

"Vypadá to, že podobné reakce tady mají děti vrozené," řekl po utkání trenér anglické reprezentace Gareth Southgate. "Překvapilo mě to. Ale právě proto, že nedostatek tolerance je pořád kolem nás, tak s tímto gestem nepřestaneme," dodal.

S pokleknutím jakožto projevem proti rasismu přišel před lety hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick, ve světě sportu se masivně rozšířilo v roce 2020 po smrti černocha George Floyda, kterému bělošský policista dlouhé minuty klečel na krku.

Nicméně postupně se části veřejnosti začalo gesto zajídat. Například v Americe podle výzkumů politický přesah diváky od sportu odrazoval.

Angličané poklekávání před zápasy stále drží a vypískání od fanoušků zažili v Maďarsku už vloni na podzim před kvalifikačním duelem o MS. Angličtí hráči Jude Bellingham a Raheem Sterling si tehdy stěžovali rovněž na rasistické skřeky a urážky.

V pražském Edenu se kvůli pokleknutí pískalo zase na Velšany.

"Pro mě je to velké zklamání. Je důležité, aby si lidé uvědomili, proč to (pokleknutí) děláme. Takovou reakci nechceme slyšet. Chceme jen dál předávat naši zprávu," poznamenal po porážce 0:1 anglický obránce Conor Coady.

"Snažíme se tím gestem vzdělávat lidi po celém světě. Nechápu, proč na nás fanoušci bučí," doplnil kouč Southgate.

Novinář Phil McNulty z BBC Sport komentoval situaci takto: "Byl to posměch protkaný těžkou ironií. Smyslem trestu hraní za zavřenými dveřmi totiž bylo působit jako odstrašující prostředek proti dalšímu rasistickému či homofobnímu chování fanoušků."

Proti reakcím podezírajícím maďarské dětské publikum z rasistického chování se na Twitteru ohradil mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács.

"Každý, kdo si myslí, že děti na fotbalovém zápase v Budapešti je možno vinit z jakéhokoliv politického projevu, je opravdový idiot," napsal.

Maďarský premiér Viktor Orbán nazval už vloni gesto pokleknutí před sportovním utkáním jako provokaci. "Pokud jste hostem v zemi, snažte se pochopit její kulturu a neprovokujte. Z našeho kulturního hlediska může takové gesto působit nesrozumitelně, třeba jako provokace," tvrdil.

Protože pískání ani bučení proti pokleknutí nejsou v rozporu s pravidly, nebude se UEFA událostí z Budapešti tentokrát zabývat. Odveta Anglie proti Maďarsku v Lize národů je na programu v úterý 14. června ve Wolverhamptonu.

Maďarští dětští fanoušci při utkání proti Anglii v Lize národů.
Maďarští dětští fanoušci při utkání proti Anglii v Lize národů. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy