Trénuje díky němu, teď si půjdou po krku. Ligu mistrů čeká souboj dávných parťáků

Marek Janoš Marek Janoš
18. 8. 2020 10:50
Na začátku svých zářivých kariér působili společně u jednoho týmu. Teď se proti sobě postaví v semifinále fotbalové Ligy mistrů. Oba usilují o zisk historicky prvního titulu v nejprestižnější soutěži pro svůj klub. Thomas Tuchel jako hlavní trenér Paris SG, Julian Nagelsmann coby kouč Lipska. V zatím nejdůležitější bitvě jejich trenérských životů může uspět jen jeden.
Trenér Lipska Julian Nagelsmann v Lize mistrů.
Trenér Lipska Julian Nagelsmann v Lize mistrů. | Foto: ČTK

Nagelsmann nastartoval svou trenérskou dráhu v roce 2008. Nepříjemné zranění kolene tehdy přervalo vyhlídky na profesionální hráčskou kariéru a sotva dvacetiletý stoper musel řešit, kam se vrtne.

Vzhledem k tomu, že v Augsburgu, kde tehdy hrál, měl stále platnou smlouvu, vybral si ho tehdejší o třináct let starší trenér béčka Thomas Tuchel jako asistenta. "Museli mi v Augsburgu posílat plat, takže to bylo pragmatické rozhodnutí," ohlédl se nyní třiatřicetiletý Nagelsmann za startem své kariéry.

"Tehdy mě ani zdaleka nenapadlo, že budu trénovat v semifinále Ligy mistrů a proti mně bude stát Thomas Tuchel. To jsem si opravdu nedokázal představit," usmíval se.

"Pro Thomase jsem v Augsburgu dělal analýzy a skauting. Sledoval jsem především hru soupeřů, kteří nás čekali," popsal. Do té doby pod Tuchelem působil jako hráč, kolegové pak byli jen krátce. Následně Tuchel zamířil do Mohuče za svým prvním angažmá v roli hlavního trenéra.

"Nikdy jsme si nebyli nijak blízko. I když se o něm hodně píše jako o mém mentorovi, nebylo to tak," odmítá mladší Nagelsmann. "Měli jsme na to příliš pragmatický vztah. Nasadil mi ale brouka do hlavy, to on mi vnukl nápad, že bych mohl trénovat. Za to jsem mu vděčný," uznal.

Nagelsmann následující roky sbíral zkušenosti především jako trenér mládežnických výběrů v Augsburgu a Mnichově 1860. Tuchel mezitím trénoval Mohuč a následně si jej vyhlédla Borussia Dortmund, se kterou vyhrál Německý pohár.

Sestřih čtvrtfinále Lipska proti Atlétiku:

Video: O2 TV Sport

V roce 2016 se Nagelsmann ujal v osmadvaceti letech bundesligového Hoffenheimu a oba staří známí se potkali v zápasech coby soupeři. Tuchel neodešel ze vzájemných soubojů nikdy poražený. S Dortmundem proti Nagelsmannovu Hoffenheimu dvakrát vyhrál a jednou s ním remizoval.

"To nejsou moje souboje s Mourinhem, se Simeonem nebo Tuchelem. Fotbal je týmový sport a můj tým prostě hraje výjimečně dobře," nechtěl se pouštět Nagelsmann do měření s bývalým kolegou z jednoho týmu.

"Jsem za něj rád, že postoupili do semifinále. Určitě se jim muselo hodně ulevit. Spadl jim kámen ze srdce," poznamenal k tlaku, který v PSG je směrem k úspěchu v Lize mistrů. Na žádné srdečné slovní výměny se ale s Tuchelem nechystají. "Média by to viděla ráda, ale nic takového v opravdovém fotbale neexistuje," shrnul věcně Nagelsmann.

Stoupající tlak se snaží příliš neřešit ani jedna strana. Nicméně je zřejmé, že v semifinále hraném na jeden zápas na neutrální půdě v Lisabonu půjde o hodně.

"Každý rok tak deset až dvanáct týmů vážně pomýšlí na to, že vyhrají Ligu mistrů. A nezvládnou to. Z tohoto pohledu se nemůžeme cítit pod tlakem," nechce o nervozitě slyšet záložník PSG Ander Herrera.

Tuchel se zase před utkáním zaměřuje na úlohu své klíčové hvězdy Neymara. "Fotbal je týmový sport a Neymar nemůže vyhrát sám. To je nemožné. Povedlo se nám ale vytvořit unikátní atmosféru, klíčoví hráči chápou jeho roli a hrají pro něj. Díky této atmosféře jsme se dostali tam, kde jsme," analyzuje.

"Neymar je jiný lídr, než byste čekali. On tým vede svým sebevědomím, odhodláním, schopnostmi na hřišti. Vždycky chce vyhrát díky své hladovosti a bojovnosti. Je hrozně soutěživý, baví ho být na hřišti," obhajuje svou hvězdu před velkým zápasem.

Třináct let po společném působení u jednoho týmu teď stanou proti sobě v semifinále Ligy mistrů. Utkání Lipska s PSG můžete sledovat na Aktuálně.cz v on-line přenosu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Ruským bankám loni kvůli sankcím a odlivu vkladů klesl zisk o 90 procent

Ruským bankám loni klesl zisk v úhrnu asi o 90 procent na 203 miliard rublů (64 miliard Kč). Na hospodaření finančních ústavů dopadly západní sankce zavedené za válku na Ukrajině a také odliv vkladů. Oznámila to dnes ruská centrální banka.

Západní státy zablokovaly několika klíčovým ruským bankám přístup k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT krátce poté, co Moskva na konci loňského února vyslala na Ukrajinu desítky tisíc vojáků. Největší banky Sberbank a VTB byly nuceny ukončit činnost ve velké části Evropy.

Spolu s dalšími oblastmi ruské ekonomiky ale prokázal tento sektor určitou odolnost, uvedla agentura Reuters. Centrální banka také sdělila, že se komerčním bankám podařilo vyrovnat ztrátu 1,5 bilionu rublů za první pololetí a do konce roku vykázaly zisk.

"Nicméně ne všechny banky byly schopny zcela vyrovnat ztráty ze začátku roku, přičemž někteří hráči zakončili rok s výraznými ztrátami," uvedla centrální banka. Ke konci roku bylo ztrátových 104 bank, v polovině roku jich ještě bylo 130.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Totalita a nenávist není minulost. Putinův režim hýří antisemitismem, řekl Vystrčil

Důvodem, proč si připomínat oběti holokaustu, je, že totalita, autoritářství a nenávist nejsou minulostí. Na dnešním setkání u příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti to v Senátu řekl předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS). Uvedl, že na Ukrajině jsou dnes vražděni nevinní civilisté a jen kousek od Česka Putinův režim nadále hýří antisemitskými výroky i vůči nejvyšším politickým představitelům, jako je například Volodymyr Zelenskyj.

Výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi se zúčastnili také někteří z těch, kdo holokaust přežili ,a připomněly se i romské oběti holokaustu. Kromě bývalé vězeňkyně nacistického tábora Osvětim-Březinka Dity Krausové dnes pořadatelé přivítali také Vladimira Dvorkina a Vitalije Talalajevského, obyvatele Ukrajiny, kteří uprchli před ruskou agresí a našli útočiště v Česko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku loni ubylo 1300 živnostníků, v předchozích letech jich naopak přibývalo

V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat na živnostenský list 7 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Zároveň podnikání ukončilo asi 78 300 podnikatelů, o 36.000 více než v roce 2021. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Paradoxem této situace je, že celkový počet živnostníků se sice snížil, ale zároveň začalo v loňském roce podnikat 77 000 živnostníků, což je nejvíce od roku 2011. Úbytek je tak dán počtem podnikatelů, kteří se rozhodli s podnikáním skončit," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Právě živnostníci, kteří na rozdíl od firem ručí za podnikání celým svým majetkem, podnikání podle ní v případě problémů raději ukončí, než by riskovali bankrot.

Měsícem, který nejvíce zahýbal počty živnostníků, byl prosinec. Během něj začalo podnikat 4700 lidí. To je ve srovnání se stejným obdobím v předchozích letech spíše nadprůměr. Zároveň se ale 16.700 podnikatelů rozhodlo podnikání ukončit, což je zhruba čtyřikrát více než v prosinci 2021, vyplývá z dat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy