Video: Jak to mohl minout? Z toho bude mít noční můry. Svět nechápe Sterlingův zkrat

mar mar
16. 8. 2020 8:03
Byl to bezesporu zlomový okamžik celého čtvrtfinále Ligy mistrů. Raheem Sterling vnikl za stavu 2:1 do vápna a Gabriel Jesus mu naservíroval přihrávku přímo na nohu. Před křídelníkem City byla už jen prázdná brána. Sterling ovšem přestřelil. Ani ne za minutu se na druhé straně prosadil Moussa Dembelé a zpečetil výhru Lyonu nad Manchesterem gólem na 3:1.
Video: O2 TV Sport

Experti ve studiu britské stanice BT Sport Gary Lineker a Rio Ferdinand zůstali zděšení. Zvláště bývalý útočník Lineker si mohl ukroutit hlavu. "Pokud měl někdo z tohoto dát gól, tak to měl být on!"

Nejlepší střelec Citizens v celé sezoně minul branku v nejméně vhodný moment. Manchester dotahoval jednobrankové manko, o které se gólem na 2:1 postaral ve druhém poločase střídající Moussa Dembelé. Pokud by se Sterling trefil, poslal by čtvrtfinálový zápas aspoň do prodloužení.

"Z neproměnění té šance bude mít nejspíš noční můry," vžil se do Sterlingovy kůže Lineker. "Prostě chtěl až moc a trefil ten míč příliš silně," uvažoval nahlas.

Ani ne minutu poté přišel gól Dembelého, který naděje City utnul definitivně. Při této situaci zase nebude mít úplně čisté svědomí brankář Ederson, který vyrazil nevýraznou střelu k útočníkovi Lyonu. "Kdyby byla prudší, asi by ji chytil. Ale tohle je zoufalství. Byli naštvaní, byli mimo," rozebíral třetí gól Olympique bývalý brankář City Joe Hart.

Po zápase byl hodně skleslý i trenér Manchesteru Pep Guardiola. Tomu se ani napočtvrté nepodaří s týmem z Etihad Stadium vyhrát v Lize mistrů. Zatím se neprobojoval ani do semifinále. "Jednou to čtvrtfinále prolomíme," slíbil si po zápase španělský trenér.

"Můžete hrát dobře, ale rozhoduje se v šestnáctce. Podle statistik jsme odehráli dobrý zápas, po všech stránkách lepší než Lyon, jenže to nestačilo," krčil rameny.

Po skvělém výkonu v předchozím kole proti Realu Madrid měl být zápas s Lyonem formalitou, píše britský deník The Sun.

Nakonec vítěznou branku Dembelého na 2:1 dlouho přezkoumávalo video. Mohlo jít o ofsajd i faul na bránícího Aymerica Laportea. "Nevím, asi o tom nechci mluvit. Vypadalo by to, jako bych si stěžoval nebo hledal výmluvy. Vypadli jsme. Udělali jsme chyby v klíčových momentech," uznal Guardiola.

Ten to mezitím schytal od fanoušků na sociálních sítích. Ty překvapila volba sestavy a vynechání řady důležitých hráčů včetně Rijáda Mahréze, Phila Fodena, Davida Silvy nebo jeho jmenovce Bernarda Silvy.

"Guardiola je podvodník," objevilo se na Twitteru. "Za tohle by měl převzít plnou zodpovědnost," doplnil další fanoušek.

A souhlasil i televizní expert a bývalý obránce Rio Ferdinand. "Kdy naposledy v sezoně byli mimo sestavu Mahréz, Bernardo Silva, David Silva i Foden zároveň? Jsou to kreativní hráči, kteří dávají hře City šťávu," nechápal.

Guardiolu tak nejspíš čeká na Etihad Stadium velmi perné léto.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku v sobotu pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička. Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Ludmila byla horlivou stoupenkyní křesťanské víry, kterou pomáhala dále šířit. Patří k patronům země české, podle legendy proslula vlídností a spravedlností, pomáhala chudým. Před 1100 lety, zřejmě v noci na 16. září 921, byla uškrcena na hradišti Tetín.

Spolek Svatá Ludmila 1100 let, jehož členy jsou obce, města i farnosti, zahájil přípravy na výročí v roce 2015. Starosta Tetína už dříve uvedl, že výročí Ludmiliny smrti je pro obec největší událostí století.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy