Osud BATE připomíná ten plzeňský. Sešívaní mohou Borisovu překazit postup i ohrozit domácí nadvládu

David Janeczek David Janeczek
25. 7. 2017 6:17
Slavia narazí ve 3. předkole Ligy mistrů na BATE Borisov. Fanoušci mají jasno, nic jiného než postup neberou. Ale pozor, Bělorusům jde o hodně. Druhý krach v evropských pohárech v řadě by mohl BATE sestřelit z výsostné pozice v domácí soutěži. Osud Borisova totiž připomíná trochu ten plzeňský: Klub minimálně deset let prosperuje hlavně díky penězům z evropských pohárů, na nějaké velké příjmy z domácí soutěže můžou totiž v Bělorusku zapomenout.
Fotbalisté BATE Borisov.
Fotbalisté BATE Borisov. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalovou Slavii čeká první překážka v cestě za vysněnou milionářskou soutěží. Pokud sešívaní vyřadí ve třetím předkole Ligy mistrů běloruské BATE Borisov, tak si zajistí minimálně základní skupinu Evropské ligy.

Slavia jako nenasazená mohla z mistrovské části vyfasovat i těžší soupeře. Ostatně šéf představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík na svém twitterovém účtu napsal, že vzhledem k losu jsou sešívaní favoritem a nic jiného než postup nebere.

Podobně to vidí i tuzemští sázkaři. 99 % Čechů, kteří si vsadili na výsledek dvojzápasu Slavie s BATE, věří v postup sešívaných. Jenže Bělorusy není radno podceňovat. Během posledních tří sezon si v Borisově užili hned dvakrát základní skupiny Ligy mistrů.

Menší ústup z evropské scény však v loňské sezoně ilustroval krach s irským Dundalkem ve 3. předkole Ligy mistrů a následně také nezdar s kazašskou Astanou v play-off o Evropskou ligu.

Navíc letos není Borisov zdaleka tak suverénní ani v domácí soutěži. V Bělorusku začíná sezona na jaře a končí na podzim a BATE v polovině ročníku 2017 ztrácí na vedoucí Soligorsk tři body. 

Jak začala éra Borisova v evropských pohárech?

Fotbalový klub z provinčního Borisova vládne běloruské lize už jedenáct let v řadě. Navíc BATE hraje nejvyšší soutěž po znovuzaložení teprve od roku 1998. Od té doby chyběl tým, který sponzoruje firma vyrábějící díly do aut a traktorů, mezi nejlepší trojicí běloruských klubů pouze jednou. 

V minulé sezoně vedl Hoffenheim tehdy stále ještě devětadvacetiletý Julian Nagelsmann. Ale s konceptem velmi mladého trenéra s téměř neomezenými pravomocemi přišli v Borisově už před deseti lety. 

V roce 2007 totiž majitel klubu Anatolij Kapský jmenoval hlavním trenérem tehdy třicetiletého Viktora Gončarenka. Bývalý běloruský mládežnický reprezentant začínal s trénováním u B týmu Borisova už v sedmadvaceti letech. 

Gončarenko totiž musel kvůli zraněním zanechat hráčské kariéry už v pětadvaceti. Právě bývalý běloruský mládežnický reprezentant odstartoval nejlepší desetiletku provinčního klubu, který zcela zastínil další běloruské kluby v čele s Dinamem Minsk.

Za peníze z evropských pohárů postavili stadion

Pouze 167 centimetrů vysoký trenér totiž poprvé v historii dovedl BATE do milionářské Ligy mistrů. Stačil mu k tomu jediný rok s týmem. Gončarenko se tak v roce 2013 rozloučil se stoprocentní bilancí mistrovských titulů, třikrát si zahrál základní skupinu Ligy mistrů a přidal dvě účasti ve skupině Evropské ligy.

V Borisově za peníze z evropských pohárů postavili nový stadion pro 13 tisíc fanoušků. Předtím museli příznivci klubu dojíždět hodinu do Minsku, kde na podzim roku 2013 viděli, jak jejich miláčci porazili slavný Bayern Mnichov. Není divu, že Gončarenka ještě v témže roce zlákala mnohem kvalitnější ruská liga. Mimochodem Bělorus momentálně koučuje CSKA Moskva.

Důvody neúčasti v evropských pohárech? 

Rovněž Gončarenkův asistent Alexandr Jermakovič, který tým přebral, slavil úspěchy, když dvakrát v řadě postoupil do základní skupiny Ligy mistrů. Slabší byla až loňská sezona, která byla pro Borisov zcela bez evropských pohárů.

BATE se totiž každý rok musí vyrovnat s odchody klíčových hráčů nejen do Ruska, ale v posledních letech i do západní Evropy. Sergej Krivets odešel z Borisova do Německa, Sergej Černik zase do Francie, Nemanja Nikolič a Dmitrij Baga zamířili do Izraele. 

Naopak Borisov velmi těží z příchodů balkánských fotbalistů a také z produktů své mládežnické akademie. "Každý rok se ukáže nějaký mladý hráč v Bělorusku. Navíc se snažíme zapracovávat své hráče z akademie. Považuju BATE za úspěšný tým, ale abychom se stali ještě stabilnějším klubem, musíme využít našich úspěchů v Evropě. V současném Bělorusku to není tak snadné. Každopádně chceme být každým rokem silnější," vysvětlil pro UEFA.com majitel Anatolij Kapský ještě před loňským krachem v předkolech.

Proti Slavii o další zářnou budoucnost?

Pokud by klub z Borisova ztroskotal v předkolech evropských pohárů i letos, tak by v Bělorusku měl co dělat, aby udržel suverénní nadvládu. Zatímco v minulých sezonách přicházely do Borisova zvučné posily, během posledních dvou přestupových obdobích nikdo výrazný tým Alexandra Jermakoviče neposílil.

Hlavním důvodem je fakt, že stadion za 40 milionů eur (přes miliardu korun) nezaplatily pouze vydělané peníze v evropských pohárech, ale také snížení rozpočtu na přestupy.

BATE tak v Praze rozjede proti Slavii nejen partii o účast v základní skupině evropských pohárů, ale zřejmě také o další budoucnost, protože jak ukázala minulost, v Borisově jsou do značné míry odkázáni na peníze od UEFA.

Zápas začíná od 19:00 a můžete ho sledovat na stanici O2 Sport nebo v podrobně psané on-line reportáži deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy